„Žmonės šalo gatvėje be viršutinių drabužių, nes šie liko rūbinėse, veikė ne visi išėjimai, buvo blokuotas mašinų išvažiavimas, o tai, esant didesnei nelaimei, galėjo baigtis dar didesne tragedija“, – įsitikinusi kaunietė Rasa, kurios dvylikametė dukra tą šeštadienį turėjo žiūrėti filmą „Akropolyje“ veikiančiame kino teatre, tačiau į namus grįžo su ašaromis akyse.
Dalis evakuotų žmonių, pasak Rasos, vilkėjo rūbais trumpomis rankovėmis. Jiems teko šalti apie valandą. Buvo ir tokių, kurie verkė iš beviltiškumo.
„Mano dukra liko, kad padėtų kitiems. Sakė, kad norėjo vienai merginai, kuri visa drebėjo, rankos buvo pamėlusios, net savo striukę atiduoti. Dukra lanko privačią mokyklą, kurioje juos moko civilinės saugos, evakuacinių išėjimų, priešgaisrinė atvyksta apmokyti. Taip, man, kaip mamai, glostė širdį vaiko pasakojimai, kad jai rūpėjo kiti, norėjo net nusirengti, atiduoti savo striukę, bet ten tikrai nebuvo linksma situacija. Žmonės stengėsi vieni kitus šildyti, nesiskirstė, trynė rankas, laikė apkabinę, dalijosi daiktais, o prekybos centrui tai nelabai rūpėjo“, – teigė Rasa.
Anot jos, dukros pasakojimu, žmonės matė kitoje langų pusėje, viduje stovinčius apsaugininkus, prašė jų išnešti striukes, rašė net žinutes mobiliuosiuose, rodė per langus, ko jie prašo, tačiau apsaugos darbuotojai į tai atsakė šypsenomis, tiesiog nurodydami gestais toliau stovėti ir laukti.
„Man tai makabriškai skamba, kad apsaugininkas stovi prie lango, toje vietoje niekas nedega, jis yra viduje, žmonės rašo žinutes, rodo, ką jie nori pasakyti, o šiam linksma ir juokinga. Nesiėmė jokių veiksmų. Net pledų neišnešė. Apsaugininkų pareiga buvo kažko imtis, organizuoti operatyvų drabužių atidavimą žmonėms. Juk patys buvo viduje, žinojo, kur yra gaisro židinys, kad nėra jis rimtas. Trūko elementaraus žmogiškumo“, – stebėjosi kaunietė.
O jei sušalę susirgs?
Pasak Rasos, dalis išėjimų buvo užblokuoti, per kai kurias duris žmonių neišleido.
Man tai makabriškai skamba, kad apsaugininkas stovi prie lango, toje vietoje niekas nedega, jis yra viduje, žmonės rašo žinutes, rodo, ką jie nori pasakyti, o šiam linksma ir juokinga.
„Akropolio“ administracija džiaugėsi, kad evakuacija įvyko greitai, bet tie evakuoti žmonės mažiausiai kam rūpėjo. Krizių valdymas buvo nekoks. Jei būtų didesnė nelaimė, reikėtų bėgti...
Pati esu mačiusi per Enrique Iglesias koncertą Vilniaus „Siemens“ arenoje, kai apsauga pastūmė žmonių būrį ir įvyko didelė griūtis. Galėjo baigtis blogai. Teko kartą evakuotis ir Varšuvoje iš prekybos centro. Evakuacija vyko per visas duris. Buvo nuolat per mikrofonus kartojama, nepalikti savo daiktų, kuo greičiau juos susirinkti. Nusileidinėjo užtvaros, blokavusios atskirus sektorius. Nė vienas nuogas nebuvo į kiemą išvarytas. O čia kaip gyvuliukus visus išvarė.
Jau nekalbu apie COVID-19 situaciją, higieną, atstumus, kai vienas šalia kito stovėjo, bandė šildytis, padėti. Jei dvylikametis vaikas lieka šildyti žmonių su visa mase – tai ką tai pasako? Kažkas gal numirs po šio incidento sušalę ir plaučių uždegimą pasigavę“, – teigė Rasa.
Kita problema, anot jos, – blokuotas išvažiavimas iš daugiaaukštės „Akropolio“ automobilių aikštelės.
„Visos mašinos liko stovėti su degalų bakais. Jei rimtas gaisras, galėjo įvykti tokio lygio sprogimas, kad maža niekam nebūtų pasirodę mieste. Ilgą laiką mašinoms iš viso judėti neleido, o žmonės juk jose buvo. Automobilių evakuacija vyko 1,5 valandos. Jei žmonės sėdėjo mašinose ir negalėjo palikti prekybos centro, vadinasi, evakuacija per 3 minutes, kaip skelbė, neįvyko“, – tikino Rasa.
Džiaugiasi, kad kiti nepanikavo
Tai, kas šeštadienį vyko „Akropolio“ automobilių aikštelėje, plačiau 15min papasakojo joje strigęs Raimondas. Jis, daugiau nei 20 metų tarnavęs savanorių pajėgose, negailėjo kritikos vykusiai evakuacijai.
„Per 15 minučių visi turi būti evakuoti kilus gaisrui. To nebuvo. Tikrai nebuvo evakuacija tokia, kokia turėtų būti. Apie valandą strigome aikštelėje. O ir priartėjus prie durų, vedančių aikštelės link, ne viskas gerai buvo – iš trejų atidarytos tebuvo dvejos.
Ačiū Dievui, kad nepanikavo žmonės, nes nebuvo tikrai ekstremalios situacijos. Jei būtų viduje dūmai, tos durys būtų užsikimšusios nuo žmonių, sužalojimų tikrai nebūtų išvengta. Nepanikavo, nes vizualiai nematė problemos. Kol nemato, nebijo. Visi geranoriškai. Juokelius laidė, kad antivakseriai „Akropolį“ užminavo. Pagalvokite, o jei, į pasaulinę praktiką pažiūrėjus, koks idiotas su ginklu – sutrypę vienas kitą būtų. Jei matytų kitą šalia nukentėjusį – mėsmalė prie durų būtų buvusi“, – tikino Raimondas.
Nusileisti iš antro automobilių aikštelės aukšto į pirmąjį prireikė valandos. Dėl šios spūsties, anot jo, kalta policija ir Eismo valdymo centras.
Šviesoforas, kuris įrengtas prie „Akropolio“, važiuojant link Senamiesčio, veikė kaip veikęs, tad užsidegus raudonam signalui, nutįsdavo norinčių iš „Akropolio“ išvažiuoti automobilių eilė, eismas ilgam stojo.
„Jei įvyko toks įvykis, policininkas turi stoti ant sankryžos ir leisti pirma visiems išvažiuoti, nes tiems, kurie strigę antrame aukšte, yra kilęs pavojus. Tiems, kurie važiuoja iš Laisvės alėjos, pavojaus juk nėra. Apmąsčiau iškart, ką darysiu, jei situacija blogės – palieku mašiną, vaikus griebiu ir šoku per laiptus. Taip neturi būti“, – tikino Raimondas.
Policija, anot jo, buvo užkardžiusi tik patekimą į „Akropolio“ aikštelę ties taromatais – neleido įvažiuoti į pirmajame aukšte esančią aikštelę. O štai tie, kurie parvažiavę nuo Senamiesčio bandė kilti į antrąjį aukštą, buvo priversti leistis apačion atbulomis.
„Kuriozas. Visi virtine taip leidosi. Absurdas. Pastatyk ką apačioje, kad nereiktų pradėti kilti į viršų. Visiškai nesuderinti veiksmai. O juk prieššventinis šeštadienis – automobilių aikštelėje tiek, kad sunku buvo rasti vietą pasistatyti“, – tikino Raimondas.
Jis negailėjo kritikos ir eismą mieste reguliuojančiam centrui.
„Matai, kad ekstra situacija – įjungi žalią signalą. Nežinau, gal pas mus nėra tokių galimybių? Bet jei randa nusikaltėlius padedant vaizdo kameroms, kažkas juk jas nuolat stebi. Arba, kaip minėjau, reikėjo pranešk pareigūnams, kad jie pareguliuotų eismą“, – tikino kaunietis.
Spręs dėl šviesoforo
Kaip 15min žurnalistei teigė kauniečių priekaištus išklausiusi Brigita Kuodytė, Kauno „Akropolio“ valdytoja, šeštadienį dėl restorano „Guacamole“ virtuvėje kilusio gaisro, vadovaujantis ekstremalių situacijų valdymo planu, buvo nedelsiant pradėta lankytojų ir darbuotojų evakuacija.
Svarbiausia, anot jos, kad dėl įvykio prekybos centre nenukentėjo nė vienas žmogus.
Evakuacijos metu viduje buvo daugiau kaip 3500 lankytojų ir darbuotojų, visi jie evakuacijos metu pastatą paliko per 10 minučių.
B.Kuodytė pripažino, kad evakuacijos metu prekybos centro stovėjimo aikštelėje išties susidarė spūstys. Ir jos susidarė dėl šalia pastato esančių šviesoforais reguliuojamų sankryžų.
Prekybos centro priešgaisrinė sistema, anot B.Kuodytės, atidaro visus išėjimus iš prekybos centro.
„Prekybos centre ši problema yra identifikuota ir administracija inicijuoja pakeitimą dėl galimybės ekstremalių situacijų metu parkavimo aikštelės bei sankryžos administravimą perduoti atsakingoms Kauno miesto institucijoms, norint užtikrinti sklandų automobilių srauto valdymą“, – teigė ji.
Lankytojai, pasak prekybos centro valdytojos, iš pastato buvo išleidžiami vadovaujantis ekstremalių situacijų valdymo planu kilus gaisrui – per evakuacinius išėjimus, pažymėtus žalios spalvos ženklais.
Prekybos centro priešgaisrinė sistema, anot B.Kuodytės, atidaro visus išėjimus iš prekybos centro, kad žmonės galėtų kuo greičiau palikti pastatą.
„Vienintelis neatidarytas išėjimas iš prekybos centro buvo į 4 aukštą, jis nebuvo atidarytas dėl grėsmės ugniai išplisti ant pastato stogo, – komentavo „Akropolio“ Kaune valdytoja. – Lankytojų ir darbuotojų saugumas yra mūsų prioritetas, todėl asmenys į pastatą buvo įleisti tik gavus atsakingų institucijų patvirtinimą, kad gaisro vieta prekybos centre nustatyta ir patekti į prekybos centrą yra saugu.
Suveikus automatinei gaisrinei signalizacijai ir išgirdus garsinį signalą, asmenys privalo keliauti tiesiai prie artimiausio išėjimo bei palikti pastatą. Lankytojų bei darbuotojų daiktai kartais gali likti pastate, tačiau juos galima pasiimti iškart, kai yra gaunamas patvirtinimas, jog tai padaryti saugu.“
Anot jos, šeštadienį kino teatre „Forum Cinemas“ sutrikdytus kino seansus galima pakartoti arba atgauti už bilietus sumokėtus pinigus. Tai galima padaryti iki gruodžio 31 dienos kino teatro kasose.
„Evakuacija įvyko sėkmingai ir vadovaujantis nustatytu bei patvirtintu ekstremalių situacijų valdymo planu“, – reziumavo B.Kuodytė.
Papildyta gruodžio 22 dieną. Kaip kitą dieną po šios publikacijos informavo Kauno miesto savivaldybės Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Martynas Matusevičius, aptariama sankryža reguliuojama automatiškai, tačiau atsiradus poreikiui gali būti reguliuojama ir fiziškai.
„Sankryža prie „Žalgirio“ arenos – vienas iš pavyzdžių: Kauno policija kreipėsi į miesto savivaldybę dėl galimybės ją reguliuoti iškilus būtinybei suvaldyti pėsčiųjų bei transporto srautus ir ši galimybė buvo suteikta.
Jeigu prekybos centro valdytojas norėtų paruošti evakuacijos planą, paremtą srautų modeliavimu, jį taip pat būtų galima įgyvendinti bendradarbiaujant su savivaldybe. Taip pat tokiose situacijose pagelbėti turėtų ir įvykio vadovas, kuis atsakingas už situacijos suvaldymą ir policijos pareigūnų pasitelkimą į pagalbą“, – patikino M.Matusevičius.