E.Pašilis, skirtingai nei pirmi du prezidentės į generalinius prokurorus siūlyti kandidatai Nerijus Meilutis ir Edita Dambrauskienė, Seimo balsavimo rezultatų dėl pritarimo skirti jį generaliniu prokuroru laukė parlamente.
Vos suskaičiavus parlamentarų balsus E.Pašiliui Seimo salėje buvo įteiktos trys raudonos rožės, o būsimas generalinis prokuroras žengė į tribūną tarti padėkos žodžio.
Nemanau, kad esu pranašesnis. Tiesiog čia yra Seimo teisė.
Ir iškart E.Pašilis paneigė romaus ir tykaus žmogaus įspūdį, nes prašneko ne apie bet ką, o apie prokuratūros finansavimą.
„Ačiū labai, aš tikiuosi, kad panaši balsavimo proporcija bus ir svarstant prokuratūros didesnio finansavimo klausimą, ir aktualių projektų, įstatymų priėmimą. Ačiū jums labai, gerų, gražių švenčių ir darbingų ateinančių metų“, – sakė E.Pašilis.
Žurnalistams E.Pašilis pripažino, kad nujautė teigiamas Seimo narių nuotaikas ir dėkojo už įpareigojantį pasitikėjimą.
– Gal dabar jau galite kalbėti apie būsimus darbus?
– Visų pirma norėčiau susipažinti su kolektyvu. Daug ką esu matęs tik iš televizijos ekranų. Norėčiau įvertinti situaciją, prisiliesti prie realios situacijos. Negalima kalbėti vien tik iš Seimo tribūnos apie savo planus, nesusipažinus iš pradžių.
– Ar jau nusprendėte, ką kviesite į komandą?
– Galvoje gal ir yra tam tikrų apmąstymų, bet kol kas pavardžių nenorėčiau sakyti, nes, kaip žinote, prezidento kompetencija yra pavaduotojų skyrimas.
– Ar Darius Raulušaitis (laikinai einantis generalinio prokuroro pareigas, – red. past.) liks jūsų pavaduotoju?
– Aš kol kas su tuo žmogumi nesu nė kalbėjęsis. Dabar negalėčiau atsakyti.
– Su kuo ketinate pirmiausia kalbėtis, aptarti darbus?
– Aš manau, kad ir su prezidente įvyks pokalbis, nes jos kompetencija yra pavaduotojų skyrimas.
– Ar jums nebus sunku atėjusiam iš teismo vadovauti prokuratūrai, nes jūs juk niekada nebuvote prokuroras?
Manau, kad nesu visai iš šalies.
- Nesu dirbęs, bet aš daugiau nei penkiolika metų dirbau darbą, labai tiesiogiai susijusį su prokurorų darbu. Teko matyti visas to darbo puses. Manau, kad nesu visai iš šalies.
– Kaip bendrausite su prezidente, nes Seimo nariai labiausiai baiminosi, kad nebūtumėte telefoninis prokuroras?
– Tiesiog įstatymo ribose. Tiek, kiek kontrolė priklauso ne proceso veiklos. Nemanau. Nenorėčiau, kad mane kas vadintų tuo, ką jūs sakote.
– Kaip manote, kuo esate pranašesnis už kitus du kandidatus, kurie nebuvo patvirtinti?
- Pirmiausia, nemanau, kad esu pranašesnis. Tiesiog čia yra Seimo teisė. Gerbiu kiekvieną sprendimą. Kaip minėjau, esu dėkingas Seimui už pasitikėjimą.
– 106 balsai už jus. Daugiau ar mažiau tikėjotės?
– Manau, kad tai pakankamai daug.
– Iš Seimo tribūnos iškart prakalbote apie tai, kad finansavimas prokuratūrai turėtų didėti. Kodėl tų pinigų didesnių reikia ir kam?
- Teko susidurti praėjusią savaitę su prokurorų bendruomene ir yra tam tikri klausimai, kur finansavimo reikia. Tiek kompiuterinė bazė, tiek mokymai Lietuvoje ir užsienyje. Gal tos pačios problemos daugelyje įstaigų, bet jos yra ir prokuratūroje.
– Pasitikėjimas prokuratūra nėra labai aukštas. Ką darysite, į kokias bylas kreipsite dėmesį, kad situacija gerėtų?
– Visos bylos turi turėti vienodą atsakingą požiūrį. Svarbu procedūrų skaidrumas tiek atrankos, tiek skatinimo, kad žmogus pradėjęs dirbti eiliniu prokuroru galėtų siekti skyriaus, apygardos prokuroro, generalinio prokuroro posto. Jei procedūros bus skaidrios, ir pasitikėjimas sistema tiek viduje, tiek išorėje kils.
– Buvęs generalinis prokuroras Darius Valys pasižymėjo valymu, kai iš prokuratūros į advokatus išėjo daug patyrusių prokurorų. Gal bandysite juos sugrąžinti?
– Manau, kad žmonės neturėtų bėgti iš sistemos. Minėjau, kad prokuratūra turi būti patraukli tiek Lietuvoje, tiek užsienyje mokslus baigusiam jaunimui. Dėl grįžimo, dėl konkrečių pavardžių negalėčiau kalbėti.
– Ar su šeima jau susitarėte, ar kraustysitės į Vilnių, ar važinėsite į darbą iš Ukmergės?
– Negalėčiau dar atsakyti. Tie visi klausimai dar buvo ankstyvi net sau užduoti. Po šiandien galima bus permąstyti.
– Ar prezidentė jums paskambino jau pasveikinti?
– Ne, kol kas dar nesulaukiau iš nieko skambučių.