„Pasižymi štai šita naujoji atmaina, naujoji infekcijos banga tuo, kad vis gi sunkesnių atvejų, ypatingai sunkių atvejų, mes stebime ženkliai mažiau nei iki šiol“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė jis.
Pasak F.Jankevičiaus, šiuo metu yra užimtos visos 37 COVID-19 pacientams klinikose skirtos lovos, tačiau reanimacijoje negydomas nė vienas žmogus.
Jis prognozuoja atvejų skaičiaus augimą, bet, pasak mediko, mažai tikėtina, kad užsikrėtimai pasieks tokį lygi, kuris buvo fiksuotas pernai ar užpernai.
Užsikrėtimų šuolį, F.Jankevičiaus teigimu, lemia tiek tai, kad naujoji atmaina greičiau plinta, tiek žmonių polinkis atsipalaiduoti atostogų metu.
„Ji turi šiek tiek specifinę simptomatiką, bet jos pagrindinis bruožas greičiausiai yra tas, kad ji plinta žymiai greičiau nei buvusi omikron atmaina – beveik trečdaliu greičiau“, – pastebėjo Santaros klinikų vadovas.
Pasak jo, didžiausi užsikrėtimų atvejų skaičiai registruojami kurortuose – Neringoje, Palangoje, Druskininkuose.
„Žmonės kurortuose yra labiau atsipalaidavę, mažiau naudoja apsaugos priemones“, – teigė direktorius.
Pasak jo, nuo pirmadienio Santaros klinikos antrąja sustiprinančiąja doze pradėjo skiepyti 60 metų ir vyresnius asmenis, taip pat 18 metų ir vyresnius asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis, žmones, kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais.
„JAV, Izraelio, Švedijos, didžiosios Britanijos mokslininkai skelbia, kad antroji sustiprinančioji vakcinos dozė yra efektyvi: žymiai sumažina COVID-19 ligos pasekmes ir svarbiausia – mirštamumą“, – pranešime spaudai cituojamas Santaros klinikų direktorius medicinai Valdas Pečeliūnas.
Jo teigimu, Jungtinių Valstijų, kuriose antrąja sustiprinančia doze paskiepyti 16,8 mln. gyventojų, duomenys rodo, jog šalutiniai skiepo reiškiniai – raumenų skausmas ir karščiavimas – yra silpnesni nei po pirmosios sustiprinančios dozės. Sunkūs šalutiniai reiškiniai – reti.
Šių metų vasarį piką pasiekęs sergamumas COVID-19 vėliau nuosekliai mažėjo ir nuo pavasario buvo palyginti nedidelis, tačiau pastarosiomis savaitėmis fiksuojamas jo augimas.
Iš viso šalyje bent kartą koronavirusu užsikrėtė daugiau nei 1,1 mln. žmonių.