2023 03 11

Filosofui V.Bartninkui įteikta Valstybės Nepriklausomybės stipendija

Minint Nepriklausomybės atkūrimo dieną šeštadienį Seime filosofui, mokslininkui Viliui Bartninkui įteikta Valstybės Nepriklausomybės stipendija parengti projektui „Valstybė kaip veiklos subjektas Petro Dirgėlos ir Gintaro Beresnevičiaus kūryboje“.
Vilius Bartninkas
Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Džiaugiuosi, jog šių metų stipendijos laimėtojas V.Bartninkas žada gilintis būtent į tai, kas valstybėje yra ilgam – gilintis į tą giliau paklotą filosofinių valstybės principų pamatą, į filosofines Kovo 11-osios prielaidas“, – per ceremoniją Seime sakė stipendijos komisijos pirmininkas Virginijus Valentinavičius.

Anot jo, Kovo 11-oji padėjo konstitucinius ir politinius pamatus Lietuvos valstybei, tačiau jos nebūtų be giliau pakloti pamatų: „tų, kurie slėpėsi Lietuvos žmonių protuose ir širdyse – tai jų mintys ir nuojautos apie amžinuosius dalykus – kas yra laisvė ir kam ji reikalinga, kas yra teisingumas ir kokia turi būti teisinga valstybė“.

Stipendijos laureatas V.Bartninkas dėkojo už paskatą gilintis į rašytojo Petro Dirgėlos ir publicisto Gintaro Beresnevičiaus kūrybą, pabrėždamas, kad šiems autoriams rašymas reiškė rūpinimąsi Lietuva.

„Savo veikaluose jie nerimavo, kad viešasis reikalas nyksta iš kasdien gausėjančių mūsų nesutarimų, kad sąžinė ir atmintis, artimo meilė ir teisingumas yra pavirtusios kaimynėmis, kurios tesusitinka valstybinių švenčių metu, kad viešos kalbos dažniau nutyli nei pasako tai, ką reikia pasakyti“, – kalbėjo stipendijos laureatas.

Valstybės Nepriklausomybės stipendija įteikiama kiekvienų metų kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną.

V.Bartninkas 2014 metais baigė Vilniaus universitete filosofijos bakalauro studijas, Kembridžo universitete Jungtinėje Karalystėje įgijo klasikinių studijų magistro laipsnį, 2019 metais ten pat gavo daktaro laipsnį.

Studijų užsienyje metais V.Bartninkas iš senosios graikų į lietuvių kalbą išvertė Platono dialogus „Lisidas“ ir „Alkibijadas“, dirbo prie šių veikalų mokslinių komentarų. Atitinkamai 2014 metais ir 2016 metais jis paskelbė šių dviejų dialogų leidimus.

Tuo pačiu metu V.Bartninkas susidomėjo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato rašytojo P.Dirgėlos kūryboje plėtojamomis politinėmis idėjomis, nagrinėjo jo istoriosofinių romanų mintis, ypač geopolitines koncepcijas, skirtas Lietuvos santykiui su Švedija, Lenkija ir Rusija, bei požiūrį į Lietuvos valstybingumo tradiciją ir tęstinumą. Siekdamas aktualizuoti P. Dirgėlos paveldą ir jį pristatyti platesniam skaitytojų ratui, parengė interviu ciklą su rašytoju apie jo gyvenimo kelią, kūrybą ir visuomeninę veiklą. Pokalbiai išleisti atskira knyga po rašytojo mirties 2016 metais.

Po studijų 2019 metais grįžęs į Lietuvą V.Bartninkas akademinę veiklą tęsia Vilniaus universitete. Jis išleido aštuonis mokslinius straipsnius ir monografijos dalis apie lietuvių ir senovės graikų, Aristotelio ir Platono filosofinę ir politinę mintį.

V.Bartninkas šiuo metu baigia įgyvendinti antrąjį podoktorantūros projektą, kuriame tiria Antikos pilietiškumo ir nuosaikaus politinio veikimo modelių pritaikomumą šių dienų politiniams iššūkiams. Savo mokslinę veiklą sieja su dėstymu studentams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų