NATO partnerystė su Ukraina, panašiai mąstančiomis Azijos ir Ramiojo vandenyno šalimis ir kitais partneriais yra labai svarbi mūsų visų kibernetinio saugumo užtikrinimui. Turime visapusiškai išnaudoti tokių partnerysčių potencialą“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, sveikindamas pirmą kartą Vilniuje surengto kibernetinio saugumo forumo „Cyber Champions Summit“ dalyvius. Balandžio 18 d. aukšto lygio NATO ir Azijos-Ramiojo vandenyno šalių ekspertai diskutavo apie kibernetinio saugumo tendencijas, grėsmes ir bendradarbiavimo galimybes.
Forumo dalyviai iš Australijos, Japonijos, JAV, Nyderlandų, taip pat ir NATO atstovai dalijosi patirtimis, kaip atremti kibernetines atakas ir reaguoti į grėsmes kylančias iš Rusijos ir Kinijos. Susitikimuose šalių ir didžiųjų IT įmonių atstovai ieškojo bendradarbiavimo galimybių, reaguojant į globalius kibernetinio saugumo iššūkius ir diskutavo apie būdus, kaip nuo kibernetinių atakų apsaugoti tiekimo grandines, kritinę informacinę infrastruktūrą ir pasiruošti naujoms grėsmėms.
„Kibernetinė erdvė yra strateginės konkurencijos ir konfliktų tarp valstybių zona. Ją apsaugoti galime tik užtikrindami bendradarbiavimą. Todėl tai, kas vysta Indo-Ramiajame vandenyne – svarbu Europai, o tai, kas vyksta Europoje, turi reikšmės Indo-Ramiojo vandenyno regionui. Stebint Kinijos ir Rusijos suartėjimą, turime dėti daugiau pastangų bendradarbiavimui tarpusavyje skatinti. Į saugumą privalome žiūrėti pasauliniu, o ne regioniniu mastu“, – teigia forume dalyvavęs NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas naujai kylančioms saugumo grėsmėms David van Weel.
Forume įvykę susitikimai padėjo dalyviams atrasti NATO bei Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių bendradarbiavimo kibernetinėje srityje galimybes, tokias kaip keitimasis informacija, politikos koordinavimo gerinimas ir bendrų pratybų organizavimas. Akcentuota būtinybė vystyti NATO dialogą su Australija, Japonija, Naująja Zelandija ir Pietų Korėja kibernetinėje srityje – tikimasi, kad šis klausimas atsidurs ir artėjančio NATO viršūnių susitikimo Vilniuje darbotvarkėje.
Be to, dalyvavimas bendrose iniciatyvose, tokiose kaip „Iniciatyva prieš išpirkos reikalaujančias atakas“ yra gera platforma, siekiant spartinti informacijos mainus ir koordinuotas pastangas kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis, įskaitant ir autokratinių režimų keliamas grėsmes.
Forumą „Cyber Champions Summit“ organizavo Krašto apsaugos ministerija kartu su Nacionalinio kibernetinio saugumo ir Regioniniu kibernetinės gynybos centrais. Šio forumo tikslas – sukurti platformą, kurioje valstybės galėtų dalytis patirtimi ir stiprinti ryšius, vystant bendrus projektus kibernetinio saugumo srityje, o viešojo ir privataus sektorių atstovai galėtų atrasti naujas bendradarbiavimo galimybes, siekiant efektyviau saugoti kritinę infrastruktūrą ir greičiau vystyti inovacijas, didinančias atsparumą kibernetinėms grėsmėms.