Dėl atsakomybės už žmogaus teisių pažeidimus į Lietuvą neleidžiama įvažiuoti valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė" įkūrėjui milijardieriui Bidzinai Ivanišviliui. Tarp asmenų, kuriems taikomos sankcijos, Sakartvelio ministro pirmininko Iraklio Kobachidzės nėra.
Sankcionuotų politikų sąraše – vidaus reikalų ministras Vachtangas Gomelauris, vidaus reikalų viceministrai Šalva Bedoidzė, Josebas Čelidzė, Aleksandras Darachvelidzė, Giorgis Butchuzis, specialiųjų pajėgų vadas Zviadas Charazišvilis, jo pavaduotojai Mileris Lagazauris, Mirza Kezevadzė, Patrulinės policijos departamento direktorius Vadža Siradzė ir Kriminalinės policijos vadas Teimurazas Kupatadzė.
Apie tai, kad Baltijos šalys sutarė taikyti nacionalines sankcijas prieš protestus Sakartvele slopinančius asmenis, sekmadienį taip pat socialiniame tinkle „X“ pranešė G.Landsbergis.
Sankcijos įvedamos po to, kai riaušių policija Tbilsyje prieš protestuotojus panaudojo gumines kulkas, vandens patrankas ir ašarines dujas. Savo ruožtu, demonstrantai svaidė pirotechnikos priemones.
Kaip skelbia Užsienio reikalų ministerija, sprendimą dėl sankcijų priėmė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė užsienio reikalų ministro teikimu.
„Maskva nėra suinteresuota „laiminga istorijos pabaiga“ Sakartvelui, tačiau Baltijos valstybės palaiko šios Kaukazo šalies pilietinę visuomenę, nes mus vienija bendras tikslas – Sakartvelo žmonės, kaip ir lietuviai, tiki vientisa, laisva ir taikia Europa“, – pranešime cituojamas G.Landsbergis.
Užsieniečių teisinės padėties įstatyme numatyta, jog užsieniečiui gali būti uždrausta atvykti į Lietuvą, jeigu yra rimtas pagrindas manyti, kad užsienio valstybėje jis yra padaręs sunkų ar labai sunkų nusikaltimą asmeniui ir dėl to buvo pažeistos visuotinai pripažintos žmogaus teisės ir laisvės.
„Perteklinis Sakartvelo vyriausybės jėgos naudojimas prieš taikius protestuotojus ir pilietinę visuomenę yra nepateisinamas. Demokratinėje valstybėje turi būti gerbiama pamatinė piliečių teisė į laisvą žodį ir taikius susibūrimus,” – teigė A.Bilotaitė.
Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį pasmerkė jėgos panaudojimą prieš Sakartvelo žmones ir paragino šioje šalyje surengti naujus parlamento rinkimus.
Sakartvelą neramumai krečia nuo spalio pabaigos, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ laimėjo parlamento rinkimus. Juos proeuropietiška opozicija vadina suklastotais ir boikotuoja naująjį parlamentą.
Provakarietiška šalies prezidentė Salomei Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekia panaikinti rinkimų rezultatus, ji pažadėjo nesitraukti iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai.
Ministro pirmininko Iraklio Kobachidzės ketvirtadienio pareiškimas, kad Sakartvelas nesieks pradėti stojimo derybų su Europos Sąjunga (ES) iki 2028 metų pabaigos, išprovokavo protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.
„Sakartvelo svajonę“ įsteigė milijardierius Bidzina Ivanišvilis, susikrovęs turtus Rusijoje. Kritikai kaltina šią politinę jėgą tampant vis labiau autoritarinė ir stumiant šalį į Kremliaus įtakos zoną.
Sakartvelo konstitucijoje įtvirtintas narystės ES tikslas, kurį, kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, remia 80 proc. šalies gyventojų.