Užsienio reikalų ministras antradienį pasisakė Bukarešte vykusio metinio Rumunijos ambasadorių suvažiavimo atviroje sesijoje „Nuo Baltijos iki Juodosios jūros: saugumo ir junglumo stiprinimas“.
„Čia Rumunija ir Lietuva kartu su platesne Bukarešto aštuoneto grupe privalo būti kartu. Pirmiausia padėdami Ukrainai pasiekti pergalę ir gerokai pasistūmėti, kad ji taptų mūsų bendra sąjungininke NATO“ – sakė ministras, kalbėdamas apie strateginius tikslus.
„Tačiau taip pat ir daugelyje kitų sričių, pavyzdžiui, užtikrinant didesnį NATO rytinio flango saugumą, pasisakant už Europos integraciją ir užtikrinant, kad Ukraina ir Moldova iki metų pabaigos pradėtų derybas dėl stojimo į ES“, – teigė G.Landsbergis.
Kalbėdamas apie Ukrainą, Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad „neturėtume jaustis turį teisę vertinti Ukrainos progresą be tinkamos savirefleksijos ar mes patys padarėme pakankamai“.
„Eskalacijos baimė iki šiol neleido mums suteikti Ukrainai ginklų, kurie leistų iš tikrųjų laimėti karą. Pradedant nuo šalmų dar 2022 metų žiemą, iki pat „Himars“, „Leopard“, „Patriot“ sistemų ir F-16 – nuolat dvejojome ir praradome laiką“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Ministras priminė Lietuvos bei Rumunijos istorijų sąsajas, teigdamas, kad jei 9-ajame dešimtmetyje šalys būtų bijojusios judėti laisvės, demokratijos ir taisyklėmis grįstos tvarkos link, Sovietų Sąjungos imperija būtų ir toliau kontroliavusi pusę Europos.
„Turime užtikrinti, kad Europa ir tarptautinė bendruomenė turėtų pakankamai valios ir gebėjimų užkirsti kelią tolesnei agresijai ir nustumti agresorių atgal. Priešingu atveju V.Putinas ir į jį panašūs turės pranašumą“, – sakė diplomatijos vadovas.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Rumunijos sostinėje su šios šalies diplomatijos vadove Luminita Odobescu antradienį taip pat dalyvavo dvišalėse politinėse konsultacijose, aptarė aktualiausius tarptautinės darbotvarkės klausimus.
Kaip skelbia ministerija, politinėse konsultacijose ministrai aptarė dvišalius santykius, paramą Ukrainai ir Moldovai, būtinus veiksmus įgyvendinant Vilniaus NATO viršūnių susitikimo sprendimus ir pasirengimą kitų metų Vašingtono viršūnių susitikimui, NATO Rytų flango gynybos ir atgrasymo stiprinimą, Europos Sąjungos plėtros perspektyvas ir kitus aktualius tarptautinės darbotvarkės klausimus.
Ministras padėkojo Rumunijai už jos teikiamą paramą Ukrainai. Kartu pažymėjo, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra pasiruošusios prisidėti prie Ukrainos žemės ūkio produkcijos eksporto didinimo.
„Esame pasirengę pasiūlyti papildomą Ukrainos grūdų gabenimo kelią – Baltijos kelią – į pasaulines rinkas per Klaipėdos ir kitus Baltijos valstybių jūrų uostus“, – sakė G.Landsbergis.
Susitikime ministrai taip pat aptarė rugsėjo 6–7 dienomis vyksiančio Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimą.