„Visas šitas koalicijos susitarimas nuo balto lapo atrodo savo tikslu yra vos ne tik Seimo pirmininko – nepatogaus – išmetimas iš jo posto. Kitų naujovių mes kol kas nematome, išskyrus tai, kad „socdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ savo kainą pakelia ir gauna daugiau postų negu iki tol“, – penktadienį naujoves dėl valdančiosios koalicijos 15min komentavo opozicijos lyderė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Visų akys krypsta į tai, ką nuspręs ir ko paprašys, Lenkų rinkimų akcija“, – pridūrė ji.
Ketvirtadienį „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ pasirašė naujos koalicijos memorandumą. Pagal jį, premjero pareigas ir toliau eis Saulius Skvernelis, o Seimo pirmininko postas atiteks Socialdemokratų darbo partijai.
Šiaip realiai bus ta pati koalicija, tik kitaip pervadinta.
Pasirašyti memorandumą kviečiama ir LLRA-KŠS, tačiau jos lyderis Valdemaras Tomaševskis dar dvejoja. 15min šiuo klausimu jis nurodė kontaktuojantis su „valstiečiais“, kitą savaitę galimybę įsitraukti į koaliciją žadėjo aptarti su premjeru S.Skverneliu.
Jeigu LLRA-KŠS prisijungs, Seimo socialdemokratų frakcijos seniūno Juliaus Sabatausko nuomone, koaliciją tikrai bus galima vadinti nauja.
„O šiaip realiai bus ta pati koalicija, tik kitaip pervadinta“, – sakė jis.
V.Pranckiečio ateitis – koalicijos vidaus klausimas
Kalbėdamas apie „socdarbiečiams“ tenkantį Seimo pirmininko postą, J.Sabatauskas priminė, kad panaši situacija kartojasi ne pirmą kartą, pavyzdžiui, Darbo partijai nusprendus, kad Vydą Gedvilą Seimo vadovo kėdėje turėtų pakeisti Loreta Graužinienė. Tąkart V.Gedvilas atsistatydino.
„Koalicijos vidaus klausimai mūsų pernelyg nedomina“, – tikino Seimo narys.
Jo manymu, V.Pranckietis turėtų trauktis iš pareigų, „jeigu taip susitarta“.
„Jeigu taip susitarė, yra partijos vidinis sprendimas, privalu jį vykdyti“, – kalbėjo J.Sabatauskas ir pažymėjo, kad jis ir bendražygis Algirdas Sysas paliko komitetų pirmininkų pareigas, kai socialdemokratai pasitraukė iš valdančiosios daugumos, o jų vietos atiteko „socdarbiečiams“.
„Jokio skirtumo nėra, ar Seimo pirmininkas, ar komiteto pirmininkas“, – paaiškino politikas.
Teiraujantis, ar dabartinio Seimo vadovo V.Pranckiečio darbas – tenkinantis, J.Sabatauskas nurodė, kad atsako diplomatiškai: „Seimo pirmininku apskritai reikėtų rinkti nors šiek tiek politinės patirties turintį asmenį. Kai tampa žmogus, kuris niekada panašaus darbo nedirbo, tenka mokytis, tai būna sudėtinga, darbas būna įvairus.“
Kodėl pradėta nuo Seimo pirmininko?
Liberalų atstovė V.Čmilytė-Nielsen darė prielaidą, kad V.Pranckiečio kėdė perleidžiama ne tik dėl koalicijos performavimo, bet ir dėl to, kad jis – „ganėtinai nepatogus savo paties frakcijos lyderiui“.
„Apskritai šioje dėlionėje ir visoje chaotiškoje situacijoje Seimo pirmininkas tikrai nėra tas, kuris turėtų pirmasis netekti savo posto, ar kurio darbu opozicija yra kažkaip ypatingai nepatenkinta. Kaip tik atvirkščiai. Sakyčiau, kad bent jau bando laikyti neutralitetą, kaip Seimo pirmininko postas jį ir įpareigoja“, – dėstė Seimo narė.
Politiniai mainai, derybos, turgus, nemanau, kad reikalingas.
Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams atstovaujantis Gabrielius Landsbergis teigė, kad V.Pranckiečio keisti į kitą Seimo pirmininką nebeverta.
„Liko nebe tiek daug iki Seimo rinkimų [...]. Tikrai nematau, kam čia dabar reikėtų keisti į kitus žmones, politiniai mainai, derybos, turgus, nemanau, kad reikalingas“, – komentavo jis.
Valstybei, anot G.Landsbergio, reikia daugiau stabilumo.
„Reaguojant į Ramūno Karbauskio valstybės laivo siūbavimą, tiek dėl Vyriausybės, kuri turėjo atsistatydinti, dabar jau Seimo pirmininko, man rodos, reikia daugiau stabilumo. Buvau sakęs, kad netgi svarstytume palaikyti Sauliaus Skvernelio Vyriausybę, jeigu jai palaikymą atitrauktų Ramūnas Karbauskis. Manau, tą pačią nuomonę galiu pritaikyti ir Viktoro Pranckiečio situacijai. Ko gero, manau, kad jis galėtų pabaigti kadenciją“, – kalbėjo konservatorius.
Iš Seimo pirmininko posto verčiamas V.Pranckietis kol kas nežada trauktis. Jei bus noras jį patraukti, Seime turės būti organizuojama interpeliacija.
Pagal Seimo statutą, pasiūlymą atleisti Seimo pirmininką motyvuotu raštu gali teikti Seimo valdyba, komitetas ar ne mažiau kaip penktadalis – 29 – Seimo narių.
Sprendimas dėl nepasitikėjimo priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų parlamentarų balsų dauguma, tai yra, reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Anot „valstiečių“ lyderio R.Karbauskio, jei prireiktų, interpeliaciją V.Pranckiečiui inicijuotų koaliciją sudarančios šalys, iš opozicijos paramos nesitikima. Jei nepavyks pakeisti Seimo pirmininko, susidariusi krizė, anot R.Karbauskio, galbūt prives iki pirmalaikių Seimo rinkimų.
„Valstiečių“ lyderis komentuodamas sprendimą „socldarbiečiams“ atiduoti Seimo pirmininko postą tikino, kad kitos išeities nebuvo, kad V.Pranckietis, kaip asmuo, čia ne prie ko.
Anksčiau jis reiškė viltį, kad derybos dėl koalicijos bus baigtos kitą savaitę.