„Kalbos komisijos formavimo procesas stringa, nes siekiama šią komisiją politizuoti, matome norą rinktis žmones ne mokslo, o politikos pagrindu. Ši pataisa komisijos sudarymą depolitizuotų“, – BNS sakė projekto iniciatorius G.Landsbergis.
Pagal pataisas, kandidatus į komisiją teiktų valstybiniai universitetai ir mokslo institutai, atliekantys lietuvių kalbos mokslinius tyrimus – kiekvienas jų galėtų siūlyti iki trijų kandidatų. Visi siūlomi asmenys turėtų turėti filologijos akademinį laipsnį, o ne mažiau kaip vienas iš universiteto arba instituto siūlomų kandidatų – filologijos mokslo laipsnį.
Taip pat kiekvienas universitetas arba institutas nors vieną kandidatą privalėtų pasirinkti iš asmenų, kuriuos jiems rekomenduoja su lietuvių kalbos puoselėjimu susijusios nevyriausybinės organizacijos. Taip pat būtų nustatyta, kad Seimas negali atmesti universitetų ir institutų pasiūlytų kandidatų, jei jie atitinka nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, Seimas negali pasiūlytų kandidatūrų atmesti.
Šiuo metu įstatymas numato, kad 17 narių VLKK komisijos narius skiria ir atleidžia Seimas Švietimo ir mokslo komiteto teikimu. Siūlymus komitetui teikia universitetai, mokslinių tyrimų įstaigos ir kūrybinės sąjungos. Seimo komitetas šiuo metu taip pat siūlo skirti ir komisijos pirmininką bei pavaduotoją.
Pagal G.Landsbergio pataisas, juos išsirinktų pati komisija iš paskirtųjų narių ir tvirtintų Seimas.
Rugsėjo pradžioje Seimo Švietimo ir mokslo komitetas išrinko naujos sudėties komisiją, tačiau jos tvirtinimas stringa nepavykus išsirinkti kandidatų į vadovus. Per praėjusį balsavimą vadovauti komisijai buvo pasiūlyta ligšiolinė VLKK vadovė Daiva Vaišnienė ir portalo alkas.lt vienas leidėjų ir redaktorius, žurnalistas Audrys Antanaitis.
Tuomet balsavime dalyvavo tik penki A.Antanaitį komisijos pirmininku norintys matyti komiteto nariai – opozicija sugriovė kvorumą ir pirmininkas nebuvo išrinktas.
Naujoji komisija gali turėti didelės įtakos sprendimams dėl nelietuviškų pavardžių rašybos dokumentuose. VLKK yra ekspertinė įstaiga sprendžiant asmenvardžių klausimą, jos poziciją privalu gauti prieš Seimui priimant susijusius įstatymus.