„Šitas JAV žingsnis parodo, kad „Patriot“ nėra eskalacija. Mano lūkestis yra, kad tai paragins ir kitas valstybes įvertinti ar pervertinti, kokią ginkluotę jos gali siųsti papildomai Ukrainai“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui trečiadienį atvykus į Vašingtoną, Jungtinės Valstijos paskelbė apie dar vieną 1,85 mlrd. JAV dolerių (1,74 mlrd. eurų) vertės pagalbos Ukrainai paketą.
Į šį paketą pirmą kartą įtraukta pažangios oro gynybos sistemos „Patriot“ baterija, gebanti numušti sparnuotąsias raketas ir trumpojo nuotolio balistines raketas.
G.Landsbergio teigimu, „Patriot“ lūžio kare greičiausiai nelems, tačiau tai yra žingsnis į priekį, kuris rodo, jog „galima siųsti papildomą ginkluotę“.
„Jeigu kitos valstybės (nuspręs), įvertinusios situacija, kad jeigu „Patriot“ neeskaluoja, tai galbūt „Leopard“ neeskaluoja, ir galima juos siųsti. O jau sunkiųjų šarvuočių atsidūrimas fronto linijoje būtų galimas proveržis kare“, – sakė G.Landsbergis.
Ukraina anksčiau ne kartą ragino Jungtines Valstijas perduoti sistemų „Patriot“.
Pats V.Zelenskis po trečiadienio derybų sakė, jog sistema „Patriot“ labai sustiprins Ukrainos oro gynybą. Pasak jo, tai svarbus žingsnis kuriant veiksmingą Ukrainos oro erdvės apsaugą.
JAV ginkluotės gamybos milžinės „Raytheon“ gaminama „MIM-104 Patriot“ yra „žemė – oras“ tipo raketų sistema, kuri iš pradžių buvo sukurta dideliame aukštyje skrendančių orlaivių atpažinimui ir numušimui. 9-ajame dešimtmetyje sistema buvo modifikuota ir pritaikyta naujai taktinių balistinių raketų grėsmei.