„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 01 11

G.Landsbergis veda paralelę tarp Taivaniečių atstovybės ir Lietuvos nepriklausomybės: daug deja vu jausmo

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, komentuodamas diskusijas apie Kinijos spaudimą dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo, veda paraleles su Lietuvos laisvė kova – konservatorių pirmininko žodžiais, „po trisdešimties metų vis dar turime sau priminti, kas yra kas“.
Gabrielius Landsbergis ir Vytautas Landsbergis
Gabrielius Landsbergis ir Vytautas Landsbergis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įrašą feisbuke paskelbęs politikas išsakė nusistebėjimą pastarosiomis dienomis keliamais klausimais dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo aplinkybių.

„Daug kas klausia paskutinėmis dienomis, kas priėmė bei kas sutiko su sprendimu dėl Taivaniečių atstovybės.

Keista, kad tų klausimų buvo mažokai, kai apie šį sprendimą paskelbėme dar liepos mėnesį. Kaip sakoma – pergalės tėvų daug, taip ir vasarą apie sprendimą buvo žinota, pritarta ir sveikinta. Įmonėms susidūrus su sunkumais – taivaniečiai daugelio paliekami našlaičiais“, – rašo G.Landsbergis.

Pasak jo, Lietuvos sprendimas leisti Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei nėra „nieko ypatingo“.

„O juk visiškai nieko ypatingo Lietuvoje neatsitiko, tik žmonės iš Taivano salos norėjo save vadinti taivaniečiais ir tai yra visiškai normalu. Tai nepažeidžia mūsų tarptautinių įsipareigojimų, nepažeidžia sutarčių. Leisti vadintis taip, kaip žmonės save vadina, nėra klaida“, – pridūrė jis.

Ministras sakė, kad klaidingai elgiasi Kinijos komunistų valdžia.

„Nenormalu yra kitkas. Nenormalus ir neatitinkantis tarptautinių įsipareigojimų yra spaudimas įmonėms, nenormalus yra vieningos ES rinkos sistemos laužymas. Mesti iššūkį Europos Sąjungai yra klaida“, – teigė jis.

G.Landsbergis, priminęs naują filmą apie jo senelį, pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovą Vytautą Landsbergį, teigė, kad dabartinė ir tuometinė situacija turi daug panašumų.

„Vakar žiūrėjome Sergejaus Loznicos filmą apie vieną pažįstamą muzikologijos profesorių (perfrazuojant filme girdėtą frazę). Labai daug déjà vu jausmo – apie tai, kas yra klaida, kas su kuo turėjo konsultuotis ir ko atsiklausti leidimo dėl Lietuvos nepriklausomybės. Ir kaip filme buvo pasakyta, visi klausimai turi prasmę tik tuomet, jei nepripažįstamas pagrindinis principas – ar žmonės turi teisę apsispręsti ir būti laisvi. Būtent laisvės siekis yra normalu, o ne agresyvi ir neteisėta komunistų partijos valdomos šalies reakcija.

Panašu, kad po trisdešimties metų vis dar turime sau priminti, kas yra kas“, – teigė G.Landsbergis.

Kinija diplomatinio ir ekonominio spaudimo prieš Lietuvą ėmėsi po to, kai Lietuvos užsienio reikalų ministerija leido Vilniuje atsidaryti Taivaniečių atstovybei, įstaigos pavadinime naudojant Taivano vardą.

Lietuviškai įstaiga vadinasi Taivaniečių atstovybe, angliškai – Taiwanese representative office, kas gali būti verčiama ir Taivano, ir Taivaniečių atstovybe. Pasak ekspertų, kinų kalba įstaiga skamba kaip Taivano atstovybė.

Toks pavadinimas nukrypo nuo įprastos praktikos – kitose Europos Sąjungos šalyse ir JAV atstovybės veikia kaip Taipėjaus ekonominiai ir kultūriniai biurai, taip pabrėžiant nepolitinį jų pobūdį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs