2021 11 10

G.Nausėda atmeta dialogą su A.Lukašenka, nori papildomų sankcijų

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį atmetė galimybę pradėti derybas su Vakarų nepripažįstamu Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka dėl neteisėtos migracijos krizės pasienyje ir paragino įvesti papildomas sankcijas režimui. „Europos Sąjunga nesikalba su vadovais, kurie yra nelegitimūs“, – interviu 15min sakė G.Nausėda. Visas interviu su prezidentu bus paskelbtas 19 val.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Pastarosiomis dienomis šimtai migrantų yra įstrigę prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos. Dalis migrantų bandė prasiveržti į Lenkijos teritoriją ties Kuznicos perėja.

Dėl išaugusios įtampos Seimas mėnesiui įvedė nepaprastąją padėtį ir Lietuvos pasienyje su Baltarusija.

Vakarai kaltina A.Lukašenką, kad jis vilioja migrantus iš Artimųjų rytų ir Afrikos, o tada siunčia juos per sieną į Europos Sąjungą, taip keršydamas už sankcijas.

Dėl susidariusios krizės trečiadienį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paskambino Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji paprašė V.Putino pasinaudoti savo įtaka Minsko režimui. Tačiau V.Putinas atsakydamas „pasiūlė pradėti tiesioginį dialogą tarp ES valstybių narių atstovų ir Minsko aptarti susidariusias problemas“.

G.Nausėda sako, kad tokios derybos – neįmanomos, o Minskas turi sulaukti papildomų sankcijų, orientuotų į aviaciją. Lietuvos vadovo teigimu, ES negali atsitraukti nuo spaudimo Baltarusijos režimui.

„Įdomu, kaip galėtų Europos Sąjunga derėtis su Aliaksandru Lukašenka, jeigu po rinkimų visa Europos Sąjunga, o ne atskiros jos valstybės, paskelbė, kad rinkimai yra neteisėti, neskaidrūs, jų rezultato mes nepripažįstame, reiškia – A.Lukašenka yra nelegitimus Baltarusijos vadovas“, – 15min sakė G.Nausėda.

„Europos Sąjunga nesikalba su vadovais, kurie yra nelegitimūs. Jų veiksmai, žinoma, yra vertinami, į juos yra duodamas atsakas ir tas atsakas, aš manau, yra pakankamai skausmingas Baltarusijos režimui. Štai kodėl mėginama šiais veiksmais, kuriuos mes dabar stebime, daryti įtaką mūsų sankcijų politikai. Sakau mūsų sankcijų politikai, nes tai yra visų Europos Sąjungos valstybių aptarta ir nustatyta politika, kurios mes negalime netęsti, nes tai reikštų, kad mes krūpčiojame, nebežinome, ką daryti, susidūrę su panašaus pobūdžio iššūkiais“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.

„Aš manau, mes kaip tik turime (atsakyti) dar tikslingesnėmis sankcijomis, kurios paliestų jau pačią režimo šerdį ir konkrečiai – prekybą žmonėmis arba jų kontrabandą. Taigi, orientuoti į oro uostus, į avialinijas, kurios yra įtrauktos į šią nelegalią veiklą“, – teigė jis.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad šią krizę organizuoja pagrindinis A. Lukašenkos rėmėjas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Ši ataka, kurią vykdo Lukašenka, turi savo sumanytoją Maskvoje, o sumanytojas yra prezidentas Putinas“, – per Lenkijos parlamento sesiją sakė M.Morawieckis.

G.Nausėda savo ruožtu sakė, kad Rusijos vaidmuo galimas, tačiau šiuo metu kategoriškoms išvadoms daryti įrodymų trūksta.

„Aš nenoriu tokių išvadų daryti. Bet kuriuo atveju, faktai byloja, kad, sakykime, tuo metu, kai buvo nutraukti skrydžiai iš Bagdado į Minską, padvigubėjo, jeigu ne dar labiau padaugėjo skrydžių į Maskvą. Visiškai akivaizdu, kad į Maskvą skrendama ne Kremliaus pasižiūrėti – iš Maskvos skrendama į Minską“, – 15min sakė Lietuvos prezidentas.

Visas prezidento interviu apie neteisėtos migracijos krizę, pandemijos valdymą, santykius su valdančiaisiais ir alkoholio ribojimus skaitykite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis