„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 11 09 /09:46

Gitanas Nausėda: Donaldui Trumpui laimėjus, Lietuva ir visa ES gali būti labiau pažeidžiama

Naujuoju JAV prezidentu tapus Donaldui Trumpui (Trampui), Lietuva ir visa Rytų Europa gali būti labiau pažeidžiamos dėl Rusijos galimų veiksmų po JAV rinkimų, sako ekonomistas Gitanas Nausėda. Jo nuomone, pasaulyje vyraus dar didesnis neapibrėžtumas nei iki šiol, o Lietuvai reikės kur kas labiau pasistengti, kad potencialūs investuotojai nutartų į ją nukreipti savo investicijas.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Šiuo atveju daug kas priklausys nuo naujai išrinkto prezidento pasisakymų, kaip jis elgsis dabar, kai yra jam atiduodamas valdžios skeptras. Bet kuriuo atveju bus matyti dvi valstybių grupės – tai valstybės, kurios jausis labiau pažeidžiamos. Prie šių valstybių tenka priskirti visą Rytų Europą, tarp jos ir Baltijos šalis. Ko gero, galima būtų sakyti, kad visa Europos Sąjunga jausis labiau pažeidžiama“, – BNS teigė didžiausio Lietuvoje komercinio SEB banko prezidento patarėjas G.Nausėda.

Jo teigimu, investuotojams saugesnės gali tapti Japonija ir Šveicarija.

„Pažeidžiamumas pirmiausia yra galimam agresyviam kitų valstybių elgesiui, žinoma, pirmiausia iš Rusijos, nes Rusija gali pasijusti šių rinkimų nugalėtoja. Kitas klausimas, ar jos lūkesčiai bus išpildyti.

Antras dalykas, daugiau judant link Lietuvos – Lietuvai pastaruoju metu ir taip buvo sunku pritraukti investicijų, o dabar mums reikės dar žymiai labiau pasistengti, kad potencialūs investuotojai ignoruotų paribės sindromą, ignoruotų tam tikras rizikas, kurios šiuo metu atrodo nemažos, ir nuspręstų investuoti ne kažkur kitur, o į mūsų šalį“, – sakė G.Nausėda.

Pasak jo, ES ir Lietuvos pažeidžiamumas išliks, kol nebus atsakyta į svarbiausius klausimus dėl ekonominio bendradarbiavimo tarp JAV ir ES. G.Nausėda tvirtino, kad vis dėlto gali būti taip, jog D.Trumpas atsisakys kontraversiškiausių pažadų – tokiu atveju pažeidžiamumas ir rizikos sumažėtų gana greitai.

„Pažeidžiamumas gali būti susijęs su noru peržiūrėti pasaulinę prekybos tvarką, apie ką buvo kalbama Donaldo Trumpo lūpomis. (...) Europos Sąjunga turės daug klausimų santykiuose su JAV, nes dabar yra neaišku, koks bus ekonominio bendradarbiavimo modelis tarp JAV ir Europos Sąjungos. Jeigu bus noras užsidaryti savo namų sienose, tai reiškia mažesnes saugumo garantijas ir barjerus prekybai. Pažeidžiamumas ir rizikas bus tol, kol nebus atsakyta į šiuos klausimus“, – tvirtino ekonomistas.

Jo žodžiais, po D.Trumpo laimėjimo pasaulyje vyraus dar didesnis neapibrėžtumas nei iki šiol.

„Viena yra visiškai aišku – artimiausiu metu bus didelio neapibrėžtumo laikotarpis. Tas neapibrėžtumas jau ir taip buvo didelis dėl „Brexito“, dėl iInijos ekonomikos, o dabar jis tampa dar didesnis ir tokio didžiulio neapibrėžtumo nebuvo labai seniai“, – kalbėjo G.Nausėda.

Anot jo, trumpuoju laikotarpiu D.Trumpo pergalė neigiamai paveiks beveik visas finansų rinkas.

„Dėl Trumpo laikotarpio, tai užtenka pažiūrėti, kas vyksta Azijos rinkose ir netrukus, manau, darysis Europos rinkose. Finansų rinkos tikrai nepaskaičiavo Donaldo Trumpo pergalės, o buvo apskaičiuota Hillary Clinton pergalė. Tokios psichologinės reakcijos būna pilnos dramos, tačiau vėliau rinka gaudo naujus signalus ir jeigu jie raminantys, tai rinkos atsistoja“, – tvirtino ekonomistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs