Pirmadienį išplatintame pranešime Gitanas Nausėda pabrėžė, kad ministras, siekdamas platesnio dialogo su Minsku, tinkamai atstovauja Lietuvos nacionaliniams interesams, o jo adresu nukreipta kritika neturi pagrindo.
Šeštadienį opozicinių konservatorių taryba pareiškė, kad „Astravo elektrinė Lietuvoje palaipsniui legitimizuojama oficialios užsienio politikos formuotojų ir vykdytojų“. Jie tvirtino, kad L.Linkevičius turi atsistatydinti, nes per mažai dirbo ir dėjo pastangų, kad Lietuvos kaimynystėje neiškiltų nesaugi branduolinė jėgainė.
Prezidentas G.Nausėda pirmadienio pareiškime irgi pakartojo, kad netoli Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė (AE) neatitinka tarptautinių normų ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
„Kviečiame Baltarusiją nedelsiant įgyvendinti tarptautinių ekspertų nustatytus Astravo AE branduolinės saugos standartus“, – teigė jis.
Kita vertus, valstybės vadovas akcentavo, kad susilaikant nuo bet kokio bendradarbiavimo su Baltarusija, kyla grėsmė, kad poveikio svertai nebus efektyviai panaudoti.
Prezidentas teigė, kad Astravo AE saugumo klausimas keliamas visuose dvišaliuose susitikimuose su ES valstybių vadovais, kitais ES institucijų formatais.
„Be to, šalies vadovas remia Vyriausybės veiksmus Astravo AE klausimu ir ragina siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE“, – rašoma pranešime.
Pasak G. Nausėdos, siekdamas, kad Astravo AE pagaminta elektros energija nepatektų į Lietuvos teritoriją, Prezidentūra teiks Seimui rudens sesijoje svarstyti kelių įstatymų pataisas, kurios sugriežtins licencijų išdavimą elektros energijos rinkos dalyviams.
„Nustačius, kad rinkos dalyvis prekiauja nacionaliniam saugumui grėsmę keliančia elektros energija, jo veiklos licencija būtų panaikinama“, – teigiama pranešime.
Lietuvos Vyriausybė teigia, kad Astravo atominė elektrinė 50 kilometrų nuo Vilniaus statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas priekaištus atmeta.