Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 14

G.Nausėda: Lietuva remia Moldovos integracijos į ES siekį, dalinsis savo patirtimi

Lietuva remia Moldovos integracijos į Europos Sąjunga siekį ir yra pasiryžusi pasidalinti savo patirtimi, sako šalies vadovas Gitanas Nausėda.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Justino Auškelio nuotr.

„Mano atvykimo tikslas – paremti europinį Moldovos kursą. Nes tai yra Lietuvos žmonių nueitas kelias, kurį mes patikrinome ir galime pasakyti, kad šis kelias buvo sėkmingas“, – viešėdamas Kišiniove penktadienį sakė prezidentas.

Taip jis kalbėjo po susitikimo su Moldovos prezidente Maia Sandu.

Anot G.Nausėdos, Europos Sąjunga yra erdvė, kurioje vadovaujamasi „žmogaus teisių principais, įstatymų viršenybės principais, socialinės gerovės principais, laisvu judėjimu“.

Lietuvos vadovo teigimu, lyginant šiuos metus su 2003 metais, kai šalis dar nepriklausė Bendrijai, atlyginimai išaugo „keturis–penkis kartus“.

Mes jau imame beveik pasivyti tas valstybes, apie kurias praeityje galvojome, kad to padaryti nepavyks niekada.

„Šiandien Lietuvos ekonomika pagal savo technologinį lygį niekuo nenusileidžia išsivysčiusioms Vakarų ekonomikoms. Mūsų gyvenimo lygis pasiekė 85 proc. ES vidurkio pagal BVP vienam gyventojui. Mes jau imame beveik pasivyti tas valstybes, apie kurias praeityje galvojome, kad to padaryti nepavyks niekada“, – sakė G.Nausėda.

Pasak jo, tokie pavyzdžiai ir žmonių gyvenimo kokybės pagerėjimas yra geriausias įrodymas, kad narystė ES suteikė Lietuvai „daugybę galimybių, kuriomis mes pasinaudojome“.

„Gyvename atvirtoje visuomenėje, kurioje diskutuojame ir apie tuos klausimus, kuriais nesutariame. (...) Todėl šią patirtį mes tikrai esame pasirengę perduoti Moldovai, esame pasirengę atvirai kalbėti ir apie tas klaidas, kurias padarėme – tam, kad jūs jų nekartotumėte“, – kalbėjo šalies vadovas.

Lietuvos vadovas teigė, kad patirtimi Lietuva gali dalintis bankininkystės, teisinės sistemos, aplinkosaugos, mokinių maitinimo ir kitose srityse.

Dėkojo už paramą pandemijos akivaizdoje

G.Nausėda taip pat pabrėžė, kad Moldova yra „ypatinga Lietuvos partnerė“, nes Kišiniovas, dar šaliai būnant Sovietų Sąjungos sudėtyje, pirmasis pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

Pasak M. Sandu, pasibaigus pandemijai, Vilniuje bus atidengta padėkos Moldovai atminimo lenta, primenanti šios šalies paramą ir oficialų Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą.

Lietuvos prezidentas taip pat teigė, kad ekonominis bendradarbiavimas su šia šalimi „nėra labai įspūdingo lygio“.

„Aš visada mėgstu tokiais atvejais sakyti, čia turbūt manyje kalba buvęs ekonomistas, jeigu kažkurioje vietoje esi žemame taške, turi visą laiką didelį potencialą augti ateityje. (...) Auginsime savo prekybinius, ekonominius santykius, turime gerų galimybių plėtoti savo kooperaciją IT, maisto produktų gamybos, transporto, logistikos srityse. (...) Labai norime, kad ir Moldovos investuotojai atrastų mūsų valstybę“, – kalbėjo prezidentas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Moldovos prezidentė taip pat teigė, kad norėtų plėsti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje.

G.Nausėda savo ruožtu pabrėžė, kad Lietuvos ambasada Moldovoje „yra NATO kontaktinis subjektas, kontaktinė ambasada, kuri yra pasirengusi bendradarbiauti su Moldovos institucijomis visais NATO integracijos klausimais“.

M.Sandu dėkojo Lietuvai už paramą kovoje su koronaviruso pandemija.

Kaip numatyta Vyriausybės penktadienį patvirtintame protokoliniame nutarime, Lietuva skirs 200 tūkst. vakcinos nuo koronaviruso dozių Rytų partnerystės šalims. 100 tūkst. vakcinos dozių numatyta skirta Ukrainai, 11 tūkst. – Moldovai, 15 tūkst. – Sakartvelui.

Rytų partnerėms bus perduota „AstraZeneca“ vakcinos dozių.

Pasak M.Sandu, Lietuva yra „patikimas draugas ir sąjungininkas Briuselyje“, tarpininkaujantis dialoge su Bendrijos institucijomis.

„Mes ir toliau pasikliausime Lietuvos pagalba ir sieksime plėsti mūsų bendradarbiavimą Rytų partnerystės programoje“, – kalbėjo Moldovos lyderė.

„Moldova norėtų turėti kuo gilesnius santykius su Europos Sąjunga“, – pridūrė ji.

Pastaraisiais mėnesiais Moldova išgyvena politinę krizę. Balandžio viduryje šios šalies Konstitucinis Teismas nusprendė, kad yra pagrindas paleisti parlamentą, nes jis nesugebėjo per tris mėnesius suformuoti naujos Vyriausybės.

Prezidentė M.Sandu balandžio pabaigoje pasirašė įsaką dėl parlamento paleidimo ir pirmalaikių rinkimų liepos 11 dieną.

Moldova yra aktyvi ES Rytų partnerystės dalyvė nuo pat šios iniciatyvos pradžios 2009 metais. 2014-aisiais pasirašyta Moldovos ir ES Asociacijos sutartis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai