Prezidentas antradienį su ekspertais aptarė mokesčių sistemos tobulinimo problematiką.
„Prezidento nuomone, šalyje per mažai kalbama apie mokesčių sistemos teisingumą. Teisinga mokesčių sistema, kai ji tokia taps, ji stipriai prisidės prie prezidento gerovės valstybės vizijos įgyvendinimo“, – žurnalistams Prezidentūroje po diskusijos sakė prezidento patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Vaidas Augustinavičius.
Prezidento nuomone, didinti mokesčių teisingumą reiktų pradėti nuo trijų žingsnių, kurių vienas – mažesnis pajamų apmokestinimo netolygumas.
„Pirmasis žingsnis, tai būtų sumažinti pajamų apmokestinimo netolygumus. Netgi Europos Komisija prieš savaitę atkreipė dėmesį, kad kapitalo prieaugiui ir kitoms panašioms pajamoms taikomas mažesnis pajamų tarifas, negu standartinis tarifas darbo apmokestinime“, – sakė V.Augustinavičius.
Pasak prezidento patarėjo, antra mokesčių kryptis – tai pastangos išguiti asmeninių poreikių tenkinimą per įmones, nes diskusija antradienį „parodė, kad neteisingumas per privatų vartojimą, per įmones Lietuvoje vis dar gajus“.
„Trečia pokyčių kryptis, dėl kurios prezidentas teiks naują Mokesčių įstatymo iniciatyvą, tai yra tikslas užkirsti kelią mokestinio chaoso egzistavimui, nes nebegali būti taip, kad nauji mokesčiai arba kiti reikšmingi mokestiniai pokyčiai įsigaliotų per kelias savaites nuo sprendimo priėmimo. Tokia rizika buvo pakankamai didelė šį rudenį“, – teigė prezidento patarėjas.
V.Augustinavičius pridūrė, kad taip pat ypač svarbu visuomet aiškiai įvardyti, vardan ko mokesčiai keičiami, antraip „šlubuoja pats mokesčių sistemos patikimumas“.
Prezidento vertinimu, viešųjų finansų apimtis Lietuvoje yra per maža, lėšų nepriteklius jaučiamas daugelyje viešųjų finansų sričių – ypač socialinės apsaugos, o tai reiškia, ir pensijų, ir kitose srityse.
„Lietuvoje daug metų kalbama apie šešėlinės ekonomikos mažinimą, apie biudžetinių resursų efektyvesnį panaudojimą. Prezidento nuomone, reikia tiesiog pagreitinti reikalingų sprendimų priėmimą“, – kalbėjo V.Augustinavičius.
Prezidentas G.Nausėda inicijavo ekspertų diskusijų ciklą, kuriame bus aptarta mokesčių disciplina, viešųjų paslaugų adekvatus finansavimas, šešėlio mažinimas ir kiti klausimas. Antradienį vyko pirmoji, mokesčiams skirta diskusija, kurioje dalyvavo per 20 įvairių sričių ekspertų.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė Edita Janušienė patikino, kad inspekcija kovos su privačiu vartojimu įmonės lėšomis.
„Mes esame už tai, kad jeigu mūsų verslas nori pramogauti, sklandyti sklandytuvais, važinėti prabangiais sportiniais automobiliais ir motociklais – prašom, bet ne už įmonės lėšas (...) Noriu pažymėti, kad privačių poreikių dengimas įmonės lėšomis nėra trūkumas ar klaida – tai yra piktnaudžiavimas, todėl VMI bus griežta ir teisinga ir nuo šiol mes taikysime patikrinimus, skaičiuosime baudas“, – sakė E.Janušienė.
Pasak jos, 2019 metais verslas įsigijo bent 3 tūkst. prabangių automobilių, motociklų ir kitokių transporto priemonių – tai yra 33 proc. daugiau negu 2015 metais. Kalbant apie nekilnojamąjį turtą (NT), 2019 metais buvo įsigyta 4,5 karto daugiau objektų negu 2015-aisiais, kas galimai yra naudojama privatiems poreikiams.
„Sakau „galimai“, nes mes dar neturime įrodymų. Tai yra 540 įmonių, įsigijusių beveik tūkstantį tokių objektų“, – pridūrė E.Janušienė.
Ji taip pat akcentavo poreikį, kad mokesčių sistema būtų kuo paprastesnė, o už piktnaudžiavimą nemokant mokesčių būtų taikoma reali atsakomybė.
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad diskusija dėl mokesčių sistemos yra ypač aktuali artėjant Seimo rinkimams. Pasak jo, mokesčių sistemoje esama „netolygumų“.
„Be abejo, mes tuos netolygumus matome, tai pirmiausia tai susiję su darbo jėgos apmokestinimu versus kitų pajamų rūšių apmokestinimu, tai taip pat susiję su tam tikru atotrūkiu pridėtinės vertės mokesčio (PVM) srityje. Ir pagaliau tas pajamų nelygybės klausimas, jis taip pat yra „ant stalo“, – sakė centrinio banko vadovas.
„Receptų mes turime išrašytų daug, tik reikia tiesiog juos pasiimti, nueiti į vaistinę, nusipirkti vaistų ir paskui laikytis gydytojo rekomendacijų“, – teigė V.Vasiliauskas, turėdamas omenyje, be kitų, ir tarptautinių organizacijų, Europos Komisijos, rekomendacijas Lietuvai.
Prezidentas G.Nausėda inicijavo ekspertų diskusijų ciklą, kuriame bus aptarta mokesčių disciplina, viešųjų paslaugų adekvatus finansavimas, šešėlio mažinimas ir kiti klausimai. Antradienį vyko pirmoji, mokesčiams skirta diskusija, kurioje dalyvavo per 20 įvairių sričių ekspertų.