„Pripažįstu, kad tokia situacija, kokia yra šiuo metu, nėra normali. Todėl norėdamas demonstruoti paramą ir pagalbą ieškant tinkamo kandidato ambasadoriaus Europos Sąjungoje pozicijai užimti, aš grįžtu prie to trumpojo sąrašo, kuris man buvo pateiktas, ir sakau, kad esu pasirengęs rimtai svarstyti pono Raimundo Karoblio kandidatūrą Ambasadoriaus Europos Sąjungoje užimti“, – spaudos konferencijoje sakė G.Nausėda.
Jis savo pasirinkimą motyvavo tuo, jog „nuo paskutinių rinkimų, be kita ko, jau praėjo vieneri metai“.
„Ir mes turime rasti geros valios savyje ir pasirengimo kompromisui, kad kartu su valdančiąja koalicija priimtumėme reikalingus sprendimus ir baigtumėme šį vakuumą, kuris šiuo metu susidaręs“, – tvirtino G.Nausėda.
Šių metų pradžioje prezidentas yra sakęs, kad tiek R.Karobliui, tiek buvusiam užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui reikalingas „politinio atšalimo“ laikotarpis, todėl nematė galimybės juos skirti ambasadoriais Vašingtone ir Briuselyje.
„Jeigu mes tikrai ne žodžiais, o darbais ir savo veiksmais norime siekti diplomatinės tarnybos depolitizavimo, tai mes tokį politinio atšalimo laikotarpį turėtume taikyti“, – tuo metu sakė prezidentas.
15min žiniomis, G.Nausėda anksčiau atmetė konservatorių siūlytas eksministrų Lino Linkevičiaus, Raimundo Karoblio ir dabar laikinai pareigas einančio Simono Šatūno kandidatūras.
Tuo metu konservatorių filtro nepraėjo prezidento siūlymai į šias pareigas skirti Europos Komisijoje dirbantį Vygandą Jankūną, talkinusį jam prezidento rinkimų kampanijos metu, ir šalies vadovo patarėją Sigitą Mitkų.
Vasarą kaip kompromisas pasiūlyta Užsienio reikalų ministerijos diplomatė Asta Radikaitė, tačiau, šaltinių teigimu, jos kandidatūrą užblokavo Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas, garsus prezidento kritikas Žygimantas Pavilionis.
Konservatorius tenkino tai, kad S.Šatūnas laikinai eina pareigas, tačiau prezidentūra tokios situacijos ilgai tęsti nenorėjo.
Neseniai užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad į šias pareigas labai sunku surasti kandidatų, nes juos atgraso „apklausos“ prezidentūroje, kuriose diplomatų esą klausinėjama apie sąsajas su politikais. G.Landsbergio partijos kolegos kelia iniciatyvą dėl to ant kilimėlio Seime kviestis prezidento Gitano Nausėdos patarėją. Prezidentūra ragina nesureikšminti patarėjų vaidmens ir dėl nepaskiriamų ambasadorių kaltina konservatorių užsispyrimą.
Ambasadorius Vyriausybės teikimu skiria prezidentas, pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui.