„Simboliška, kad kaip tik šį mėnesį švenčiame Lietuvos ir Portugalijos diplomatinių santykių šimtmetį. Portugalijos keliautojai jau prieš kelis šimtmečius pradėjo skleisti žinią apie Lietuvą, o kai kurios garsios portugalų giminės kūrėsi Lietuvoje prisidėdamos prie dvišalių ryšių tarp abiejų tautų puoselėjimo“, – sakė Lietuvos prezidentas.
G.Nausėda akcentavo būtinybę stiprinti Europos Sąjungos sankcijų Rusijai politiką ir toliau kelti Rusijos atsakomybės už karo ir agresijos nusikaltimus klausimą. Jis pabrėžė, kad būtina sankcijas taikyti ir Rusijos kare prieš Ukrainą dalyvaujančiai Baltarusijai, vengiant nepagrįstų išimčių.
Lietuvos ir Portugalijos vadovai taip pat aptarė dvišalį bendradarbiavimą.
Pasak G.Nausėdos, šiuo metu šalys pilnai neišnaudoja ekonominio bendradarbiavimo potencialo – yra galimybių plėsti ryšius aukštųjų technologijų, finansinių technologijų, gyvybės mokslų ir gynybos pramonės srityse.
Vėliau vykusiame susitikime su ministru pirmininku Antonio Costa (Antoniju Košta), Lietuvos vadovas aptarė pasiruošimą NATO viršūnių susitikimui Vilniuje, saugumo ir gynybos, ES sankcijų Rusijai klausimus.
G.Nausėda padėkojo Portugalijos Vyriausybės vadovui už įsipareigojimą kolektyviniam saugumui ir tęstinį dalyvavimą NATO oro policijos misijose bei saugumo stiprinimo pajėgose Lietuvoje. Pasak jo, sąjungininkų solidarumas, vienodas saugumo grėsmių vertinimas, transatlantinio ryšio stiprinimas ir pasirengimas ginti kiekvieną Aljanso centimetrą – esminiai veikimo principai.
Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad tai Vilniaus viršūnių susitikimas bus „istorinė proga priimti Aljanso saugumui kertinius sprendimus“.
Pasak G.Nausėdos, svarbu sutarti dėl išlaidų gynybai didinimo, oro ir priešlėktuvinės gynybos stiprinimo, pasiųsti tvirtą žinią dėl Ukrainos ir NATO bendradarbiavimo ir jos priklausymo euroatlantinei saugumo architektūrai.
Jis taip pat pažymėjo, kad būtina stiprinti bendradarbiavimą su „Globaliųjų Pietų“ valstybėmis kovojant su Rusijos propaganda ir skleidžiama dezinformacija.
Susitikime taip pat aptarti aktualūs ES darbotvarkės klausimai: kova su neteisėta migracija, ekonomikos valdysenos peržiūra, ES vidaus rinkos stiprinimas ir bloko konkurencingumo pasaulyje didinimas.