Lenkijos Konstituciniam Tribunolui pareiškus, kad dalis ES sutarties straipsnių „nesuderinami“ su šalies Konstitucija, G.Nausėda teigė, jog tai yra „juridinio pobūdžio ginčas“.
Jis pats atsisakė komentuoti Lenkijos teismo sprendimą: „Bet koks emocinis ar politinis dalyvavimas šiame procese yra nereikalingas ir, ko gero, perteklinis, ar netgi daugiau žalingas, negu naudingas“.
„Aš labai tikiuosi, kadangi tai yra pirmiausia pačios Lenkijos ir Europos Sąjungos klausimas, kad vis dėlto šis klausimas bus išspręstas taip, kad abi pusės bus patenkintos“, – spaudos konferencijoje Mažeikių rajone penktadienį sakė G.Nausėda.
Kartu jis pabrėžė, kad Lietuvoje tokių klausimų nekyla.
„Teisės viršenybė, kaip žinote, Lietuvoje yra šventas principas, mes jo nekvestionuojame, mes perkeliame Europos Sąjungos teisę į nacionalinę teisę taip, kaip tai atitinka Lietuvos Respublikos Konstituciją. Todėl šie klausimai Lietuvoje yra tiesiog neaktualūs“, – sakė prezidentas.
Lenkijos Konstitucinis Tribunolas ketvirtadienį priimta nutartimi atmetė ES teisės viršenybės principą nacionalinių įstatymų atžvilgiu. Joje nurodoma, kad dalis ES sutarties straipsnių yra nesuderinami su šalies Konstitucija.
Tribunolas taip pat įspėjo Bendrijos institucijas neveikti „už savo kompetencijos ribų“ ir nesikišti į lenkų teismų sistemos reformas, kurstančias didžiausią įtampą Varšuvos ir Briuselio santykiuose.
Prieš Tribunolui paskelbiant nutartį ES įspėjo, kad ši byla gali turėti „pasekmių“ Briuselio dar nepatvirtintoms išmokoms, kurias Lenkija gaus iš ES atsigavimo po pandemijos fondo.
EK taip pat pažadėjo artimiausiomis savaitėmis panaudoti naują mechanizmą, pagal kurį gali būti sustabdytas ES lėšų išmokėjimas Lenkijai.