Kaip atrodys G.Nausėdos inauguracijos iškilmės, ketvirtadienį pristatė Inauguracijos komisijos pirmininkė, buvusi jo rinkimų štabo vadovė Algė Budrytė.
Skaičiuojama, kad G.Nausėdos inauguracija gali kainuoti apie 60 tūkstančių eurų.
Renginiai – nuo ryto
G.Nausėdos inauguracijos renginiai prasidės 10 valandą apsilankymu prie patriarcho Jono Basanavičiaus paminklo.
11 valandą vyks iškilmingas Seimo posėdis, skirtas G.Nausėdos priesaikos ceremonijai.
12 valandą – Lietuvos ginkluotųjų pajėgų rikiuotė Nepriklausomybės aikštėje ir paradas Gedimino prospektu iki Katedros aikštės.
13 valandą vyks iškilmingos šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje.
Po jų 14 valandą Katedros aikštėje bus Lietuvos miestų ir miestelių bei užsienio lietuvių vėliavų pagerbimo ceremonija.
A.Budrytės teigimu, būtent po šios ceremonijos G.Nausėda su būsimąja pirmąja ponia Diana Nausėdiene tikisi paspausti rankas kiek įmanoma daugiau žmonių.
15 valandą vyks prezidento rūmų perdavimo ceremonija Simono Daukanto aikštėje. Taip pat G.Nausėda pasakys kalbą tautai.
Prezidentūros rūmų Baltojoje salėje Vyriausybė perduos įgaliojimus G.Nausėdai.
16 valandą Simono Daukanto aikštėje vyks koncertas.
19 valandą prezidentūros rūmų kieme prasidės priėmimas. Planuojama, kad jame dalyvaus apie 2 tūkstančius svečių.
Tarp jų bus nacionalinių premijų laureatai, valstybės apdovanojimus gavę žmonės.
Užsienio valstybių vadovai į G.Nausėdos inauguracijos renginius nebus kviečiami. Aiškinama, kad naujasis prezidentas nori daugiau dėmesio skirti Lietuvos visuomenei.
„Aukščiausio lygio užsienio vadovų nusprendėme nekviesti fiziškai dalyvauti dėl labai paprastos priežasties. Iš tikrųjų išrinktasis prezidentas nori daugiau laiko praleisti čia, daugiau dėmesio skirti tautai, paprastiems žmonėms. Jeigu mes kviestumėme aukščiausio lygio vadovus iš užsienio, tai pareikalautų atskiros programos kiekvienam iš jų“, – kalbėjo A.Budrytė.
Kiek jai žinoma, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra pakvietęs tiek užsienio valstybių ambasadorius, reziduojančius Lietuvoje, tiek mūsų šalies ambasadorius, reziduojančius užsienyje, dalyvauti iškilmingame Seimo posėdyje ir kitose inauguracijos iškilmių dalyse.
Prioritetas – padėkai, bendravimui
A.Budrytė sakė, kad planuojant inauguracijos renginių programą prioritetas yra skiriamas padėkai, bendravimui, asmeninio ryšio stiprinimui. Tą stengiamasi daryti atsakingai, neperžengiant biudžeto ribų.
„Be abejo, priėmimas, iškilmės, vaišės yra valstybinio protokolo neatsiejama dalis. Tai jų pamiršti nenorime, bet pagrindinis akcentas dedamas ne čia, todėl bandysime sutilpti į maždaug 60 tūkstančių biudžetą. Šiuo metu dar vis kalbamės su tiekėjais, ieškome sprendimų“, – tikino A.Budrytė.
Be abejo, priėmimas, iškilmės, vaišės yra valstybinio protokolo neatsiejama dalis.
Kviečia prisidėti prie programos
Pasak A.Budrytės, G.Nausėdos inauguracijos koncepcija – kad Lietuva yra viena.
„Organizuodami inauguracijos iškilmes siekiame pasakyti, kad Lietuva yra viena. Nesvarbu, kur gimėte: prie rugių lauko ar prie jūros, nesvarbu, kur mokėtės, kur esate: Elektrėnuose ar Londone, liepos 12 dieną išrinktajam Lietuvos Respublikos prezidentui ištarus priesaiką tautai, kviečiame kiekvieną pilietį, gyventoją, valstybės kūrėją švęsti naują valstybės raidos etapą kartu“, – kalbėjo A.Budrytė.
Organizuodami inauguracijos iškilmes siekiame pasakyti, kad Lietuva yra viena.
Ji teigė, kad inauguracijos iškilmes siekiama padaryti demokratiškomis, atviromis. Taip visuomenė kviečiama aktyviau dalyvauti valstybės gerovės kūrime.
Nors iš kitų miestų žmonės galbūt negalės atvykti į Vilnių, jie taip pat kviečiami įsijungti į šventę.
Kultūros židiniai visoje šalyje bus kviečiami pagalvoti apie renginius, kūrybines, edukacines veiklas, į kurias galėtų įsitraukti kuo daugiau gyventojų.
Koncerto Vilniuje metu, kaip minėjo A.Budrytė, dalyvaus atstovai iš visų 10 šalies apskričių. Kas jie – kol kas neatskleidžiama.
„Palikime intrigą, kad sustiprintumėme laukimo jausmą“, – sakė G.Nausėdos inauguracijos komisijos vadovė.
Palikime intrigą, kad sustiprintumėme laukimo jausmą.
Koncertas turėtų baigtis jungtiniu atlikėjų kūriniu, kuris taip pat simbolizuos idėją, kad Lietuva yra viena.
Prezidentų inauguracijos skyrėsi
Vienų žengimą į prezidento postą ženklino pagoniški ritualai, prašmatnūs pokyliai, specialiai sukurtos dainos, fejerverkai, kitų – kuklios ir nebrangios šventinės ceremonijos.