Suprasti akimirksniu
- Antradienio naktį Alytuje užsidegė Pramonės rajone esanti naudotų padangų perdirbimo įmonė „Ekologistika“.
- Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovė Laura Valauskienė teigia, kad gaisrą užgesinti labai sunku, dega per 2000 kv. m. teritorija. Apie 16 val. buvo pranešta, kad gaisras pristabdytas.
- Gaisrą lokalizuoja apie 50 ugniagesių iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Kauno, Marijampolės, netgi Šiaulių.
- Dėl didžiulės gaisro keliamos taršos vyko dalinė alytiškių evakuacija, policijai gelbėti žmones padėjo net kariuomenė.
- Evakuacijai taip pat buvo naudojamas miesto viešasis transportas, todėl trečiadienį mieste jis buvo sustabdytas. Kartu daliai Putinų mikrorajono daugiabučių buvo laikinai atjungtas šalto vandens tiekimas.
- Dalis Pramonės mikrorajone esančių įmonių nutraukia darbą.
- Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, ties Alytumi pučia pietų krypties vėjas, tad dūmai nešami Prienų ir Birštono savivaldybių link. Savivaldybės apie 14 val. patvirtino, kad apylinkėse jau yra juntamas degėsių kvapas.
- Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika prakalbo apie padegimą. Jis kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo. Ministras teigia, kad žala gamtai gali siekti 5 mln. eurų.
- „Ekologistikos“ vadovas Juozas Cicėnas padegimo versiją atmeta. Bet tikslios priežasties pasakyti taip pat negalintis.
- Trečiadienį vakare Alytuje buvo paskelbta ekstremali padėtis.
- Aplinkos apsaugos agentūros preliminarūs oro tyrimai rodo, kad Alytaus mieste kietųjų dalelių koncentracija tris kartus viršija normą.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos įspėja gyventojus apie itin didelį degančių padangų taršos pavojingumą.
Spalio 16-ąją Alytuje kilusio didžiulio gaisro padangų granulių įmonėje įkarštyje VNSC Kokybės vadybos ir komunikacijos skyriaus visuomenės informavimo specialistė Vilda Bajoriūnienė išplatino pranešimą su rekomendacijomis gyventojams, kaip apsisaugoti nuo degančių padangų poveikio sveikatai.
Esant tokio pobūdžio taršai, aplinkiniams gyventojams primygtinai rekomenduojama laikytis šių patarimų.
1. Tie, kurie jaučia tiesioginį poveikį ar diskomfortą (mato juodus dūmus, uodžią specifinį kvapą), evakuotis į priešvėjinę gaisrui vietą. Ypač rekomenduojame pasišalinti iš gaisro dūmų paveiktų teritorijų besilaukiančioms, maitinančioms motinoms kartu su kūdikiais.
2. Visiems būti gerai izoliuotuose uždarose patalpose, užsidarius langus.
3. Jei patalpose yra mechaninė oro vėdinimo sistema, kondicionavimas ar rekuperacija, išjungti šių sistemų įrenginius.
4. Nevartoti maistui lauke augančių vaisių daržovių, javų.
5. Visus lauke esančius daiktus, su kuriais kontaktuojama (lauko baldus, automobilius ir pan.) gerai nuplauti.
6. Miesto ir aplinkinių vietovių mokyklose neorganizuoti kūno kultūros pamokų lauke, darželiuose nevesti vaikų į lauką.
7. Apsaugoti nuo taršos vandens šaltinius: sandariai uždengti šulinius ir nenaudoti jų vandens maistui.
Deginamos padangos išskiria visą puokštę cheminių medžiagų iš kurių kenksmingiausios yra benz(a)pirenas, benzenas, arsenas, švinas.
Atkreipiamas dėmesys, kad padangų gaisro gesinimo darbai trunka ilgesnį laiką, nei įprasto gaisro ir net kai vizualiai nesimato degimo, padangos vis dar smilksta, į aplinkos orą skirdamos pavojingas sveikatai medžiagas. Nuo smilkstančių padangų į aplinką patenka daug daugiau kenksmingų cheminių medžiagų lyginant su degančiomis, nes smilkstant yra žemesnė temperatūra ir teršalai nesudega.
Deginamos padangos išskiria visą puokštę cheminių medžiagų iš kurių kenksmingiausios yra benz(a)pirenas, benzenas, arsenas, švinas. Šias medžiagas žmonės gali ne tik įkvėpti, bet jos gali užteršti ir paviršinius vandenis, patekti į gruntą, nusėsti ant dar nenuimto derliaus.