2019 10 26

Gaisras Alytuje užgesintas, bet Nemune ragina nežvejoti: tyrimų rezultatų teks palaukti

Šeštadienį Alytaus rajono savivaldybėje buvo sušauktas ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jame daugiausia dėmesio skirta žinioms apie nesaugų Alytaus rajone surinktą pieną. Kitą savaitę laukiama kitų žalos gamtai ir žmonėms tyrimų rezultatų.
Smogas virš Alytaus
Smogas virš Alytaus / Pauliaus Briedžio nuotr.

Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas gyventojus ragina elgtis atsakingai ir užtikrina, kad nuo gaisro nukentėję žmonės be dėmesio neliks.

„Jeigu reikia, inicijuosime papildomus tyrimus. Be pagalbos nepaliksime ir Alovės, Butrimonių, Punios, Miroslavo seniūnijų žmonių. Nes ir šiose vietovėse buvo juntamas momentinis degėsių, smogo kvapas. Ypač išgyvenu dėl Alytaus seniūnijos ūkininkų, kurių ateitis neaiški.

Situacija Miklusėnuose ir aplinkiniuose kaimuose labai rimta.

Situacija Miklusėnuose ir aplinkiniuose kaimuose labai rimta. Reikalausime iš atsakingų institucijų, kad žmonėms pateiktų visus atsakymus dėl galimų grėsmių sveikatai, kad imtųsi prevencinių priemonių, kad ūkininkams būtų padengti nuostoliai“, – kalbėjo A.Vrubliauskas.

Alytaus rajono savivaldybės nuotr./Alytaus rajono Ekstremalių situacijų komisijos posėdis
Alytaus rajono savivaldybės nuotr./Alytaus rajono Ekstremalių situacijų komisijos posėdis

Mero kvietimu rajono ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika, chemijos mokslų daktaras Donatas Žmuidinavičius.

Norma viršyta 8 kartus

Alytaus rajono savivaldybė informuoja, kad posėdyje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus padalinio vadovas Romas Černius išsamiai papasakojo apie pieno tyrimų rezultatus.

Pasak jo, penki žaliavinio pieno mėginiai buvo paimti spalio 21 d., kai gaisras dar nebuvo užgesintas.

D.Žmuidinavičius pataria nežvejoti Nemune ir kūdrose, kurios patenka į užterštą teritoriją.

Dviejuose rasta dioksinų, viršijančių leistinas normas. Dioksinų kiekis 8 kartus normą viršijo Karklynų kaime esančiame pieno ūkyje. Genių pieno supirkimo punkte (apie 6 km nuo gaisravietės) dioksinų rasta 2,5 karto daugiau nei leistina norma.

123RF.com nuotr./Pienas
123RF.com nuotr./Pienas

Tačiau ne visuose pieno mėginiuose rasta dioksino. Rutkos kaime ūkininko ūkyje paimtuose pieno mėginiuose minėtas teršalas neviršijo leistinos normos, nes ūkininkas elgėsi atsakingai: gyvulius laikė daržinėje, šėrė paruoštais pašarais.

Maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad užkrėstas pienas į rinką nepateks. Tarnyba uždraudė pieno supirkėjams supirkti pieną iš kaimų, kurie patenka į užkrėstą zoną.

Patikrinta ir pieno perdirbimo įmonė Alytuje. Jos produkcija saugi.

VIDEO: Išskirtiniai kadrai: pirmą kartą parodė, ką mato su gaisru Alytuje kovojantys ugniagesiai

Nauji tyrimai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarybos atstovai informavo, kad šeštadienį iš ūkininkų, kurie laiko 3 ir daugiau karvių, paėmė dar 31 žaliavinio pieno mėginį.

Tarnybos direktorius D.Remeika pažymėjo, kad žaliaviniai pieno mėginiai dabar bus imami kasdien. Taip pat bus tiriami naminiai gyvūnai, tikrinamos mėsos perdirbimo įmonės, kurios superka skerdieną.

Teritorijose, kuriose jautėsi smogo, degėsių kvapas, siekiant apsaugoti save ir savo šeimos sveikatą, draudžiama valgyti daržoves, vaisius, uogas, mėsos ir pieno produktus, kiaušinius, gerti pieną. Neatmetama galimybė, kad dalį gyvūnų gali tekti išskersti ir utilizuoti.

LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Jautis
LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Jautis

Maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad jau paimti vandens ir želmenų mėginiai tyrimams atlikti. Alytaus rajono savivaldybės iniciatyva paimti daržovių mėginiai. Juos tirs Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas.

Tyrimų rezultatus planuojama skelbti kitos savaitės pradžioje. Dalį tyrimų gali tekti atlikti užsienio laboratorijose, nes Lietuvoje nėra nustatytos metodikos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento atstovė posėdyje pranešė, kad spalio 23 d. atlikti dirvožemio tyrimai Taukotiškių, Raudonikių, Užubalių kaimuose, Venciūnų ikimokyklinio ugdymo skyriuje, Mardosų kaime Prienų rajone – 10,2 km nuo gaisro židinio, taip pat Alytuje prie Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro ir darželio „Putinėlis“.

VIDEO: Užgesinę gaisrą Alytuje ugniagesiai netramdė emocijų: į orą mėtė savo vadą

Ragina nežvejoti Nemune

Chemijos mokslų daktaras D.Žmuidinavičius pataria nežvejoti Nemune ir kūdrose, kurios patenka į užterštą teritoriją. Pasak chemiko, dioksino daugiau pasisavinama ne kvėpuojant, bet valgant užkrėstą maistą.

„Šis teršalas kaupiasi gyvūnų, žuvų, žmogaus organizme: kepenyse, riebaliniuose sluoksniuose. Ilgainiui jis gali sukelti genetinius pakitimus“, – aiškino chemikas. Jis pažymėjo, kad gamtai išsivalyti nuo teršalų prireiks laiko.

Kitą savaitę gaisro Alytuje pasekmės bus aptariamos Vyriausybėje ir prezidentūroje.

Gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilo spalio 16 d. Jis buvo užgesintas penktadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis