Skaitytojas Rolandas iki šiol negali pamiršti įspūdžio, kurį paliko gamtos jėgos.
„Per tiltą važiavau apie 23 val. ir nieko įtartino nepastebėjau. Tačiau, grįždamas atgal po valandos, jau radau besidarbuojančius ugniagesius. Jie valė tiltą, nes važiuoti keliu neįgudusiam vairuotojui buvo slidu ir pavojinga“, – pasakojo Rolandas.
Tokį gamtos reiškinį Tauragėje skaitytojai stebi jau nebe pirmą kartą. Pasak Rolando, vabzdžiai atsiranda tarsi iš niekur ir ima masiškai kilti į šviesą. Profesoriaus Ričardo Kazlausko pakrikštyti lašalais, šie skrajūnai iš tiesų primena lietaus lašus ar snaiges.
Lašalai dauginasi upės užtvankos teritorijoje, tačiau nuklysta ir į miestą. Jie ypač pamėgo naujus žibintus netoli savivaldybės.
Šiuos vabzdžius ypač pamėgo žvejai, nes lašalai yra geras masalas, naudojamas muselininkų. Tačiau eismo dalyviams jie gali kelti pavojų: nukritęs ant žemės lašalas išskiria žalios spalvos baltyminę masę ir žūsta. Tokiu būdu kelio danga padengiama slidžia riebia koše, kuri sukelia rimtą pavojų.
Wikipedia.org nuotr./Lašalai |
Pasak wikipedia.org, lašalai (lot. Ephemeroptera, angl. Mayfly, vok. Eintagsfliegen) – vabzdžių (Insecta) būrys. Vabzdžiai labai gležni, verpstės formos. Burnos organai graužiamieji, redukuoti. Turi stambokas facetines akis, bet yra ir paprastos akelės. Kojos plonos, sparnai taip pat ploni, plėviški, bet tankiai gysloti. Pilvelis ilgas, cilindriškas, jo gale 2 ar 3 ilgos siūliškos išaugos (pav.).
Lervos gyvena vandenyje ir kvėpuoja trachėjinėmis žiaunomis. Vystymasis trunka 1-2 metus. Suaugėliai gyvena labai trumpai – vos kelias valandas ar kelias dienas ir nesimaitina.
Lašalai skraido vasarą, daugiausia vakarais ir naktimis. Ypač jų daug galima matyti vakarais prie vandens ir stebėti jų savotišką polėkį aukštyn-žemyn.
Jei turite svarbios informacijos, pasidalinkite 15min@15min.lt arba publikuokite skaitytojų naujienų portale www.ikrauk.lt.