„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 05 03

Garsi orangutanų tyrinėtoja Birutė Galdikas Dūkštų ąžuolyne mokė įsibūti gamtoje

Didžiausiame Lietuvoje Dūkštų ąžuolyne penktadienio popietę apsilankiusi pasaulinio garso gamtosaugininkė, orangutanų tyrinėtoja prof. Birutė Galdikas neslėpė susižavėjo šia unikalia vieta, smalsiai apžiūrinėjo šalia medinio tako esančias lietuviškų dievų skulptūras. Mokslininkė yra Baltijos aplinkos forumo interaktyvios socialinės platformos – gamtoje.org globėja, tad kartu su šios iniciatyvos sumanytojais, Neries regioninio parko atstovais mokė, ką reiškia įsibūti gamtoje.
Birutė Galdikas
Prof. Birutė Galdikas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Šios platformos pagrindinė idėja yra paskatinti žmones būti gamtoje kitaip. „Mes tai dažnai vadiname „keliaujantiems lėtai“ – kad žmonės neskubėtų, įsibūtų gamtoje. Nes gamtoje galbūt puiku kepti kepsnius, sėdėti ir žvejoti ar kitaip vartoti gamtą, bet ir be to yra ką ten veikti – pamatyti žydinčias plukes, ropojančius vabalėlius ir sužinoti istorijas apie juos. A.a. Marcelijus Martinaitis kalbėjo apie tai, kad įsibūdami gamtoje galime atrasti savo ryšį su gamta“, – kalbėjo vienas iš naujojo projekto rengėjų, Baltijos aplinkos forumo vadovas Žymantas Morkvėnas.

Anot Baltijos aplinkos forumo vadovo, šiandien visuomenė yra labai išprususi aplinkosaugos klausimais, visi puikiai žino, kas yra klimato kaita, kaip kertami atogrąžų miškai, bet kuo toliau, tuo labiau žmonės tampa virtualūs. „Mes puikiai žinome apie tai, bet bijome gamtos. Pamatome ženklą „Atsargiai, erkės“ ar kokį nors „Atsargiai, uodai“ ir atitolstame. Mūsų idėja yra tokia, kad mes norime, jog žmonės eitų prie gamtos, atrastų ryšį. Tik atradę tą ryšį pamatytų ir suvoktų gamtos vertę, o tai suvokę galėtų suprastų, kodėl reikia saugoti gamtą ir ar ją reikia saugoti“, – projekto tikslą nupasakojo Ž.Morkvėnas.

Žymantas Morkvėnas
Žymantas Morkvėnas

Gamtoje.org sujungė du interneto įrankius – „Pranešk apie skriaudžiamą gamtą“ ir „Keliaujantiems lėtai“. Tokiu būdu keliaujantieji galės ne tik pranešti apie nelegalius sąvartynus ar kitokią skriaudą gamtai, bet ir pasinaudoti naujomis galimybėmis keliauti įdomiau. Taip pat tikimasi įtraukti ir saugomose teritorijose gyvenančius ūkininkus, galinčius pasiūlyti rankų darbo gaminių ar maisto produktų.

Interneto svetainėje bus įvairių idėjų, paslaugų, patyrimų, ką būtų galima veikti gamtoje. Pavyzdžiui, apie valgomus augalus, nes tai vienas iš būdų pažinti gamtą. Taip pat siūlomi maršrutai saugomose teritorijose visoje Lietuvoje, žmonės galės pasirinkti kelionės tipą – pėsčiomis, dviračiais, su šeima ir pan., gauti ne tik maršrutą, bet kai kur taip pat ir audiogidą. „Nors su ausinėmis vaikščioti po gamtą nėra gerai, kai kuriose vietose sužinoti istorijas tikrai būtų įdomu, pavyzdžiui, sužinoti, kas yra vandeninis strazdas, kuo jis ypatingas ir t.t.“, – pasakojo Ž.Morkvėnas.

Prof. B.Galdikas, visame pasaulyje išgarsėjusiai savo darbu saugant orangutanus, toks buvimas taip pat artimas. „Aš labai džiaugiuosi galėdama paremti šią unikalią iniciatyvą, kurioje idealizmas jungiasi su sunkiu realios veiklos darbu“, – sakė žinoma antropologė.

Aš labai džiaugiuosi galėdama paremti šią unikalią iniciatyvą, kurioje idealizmas jungiasi su sunkiu realios veiklos darbu, – sakė B.Galdikas.

Ž.Morkvėno teigimu, su prof. B. Galdikas apie tokį projektą buvo kalbama jau ne vienerius metus. „Profesorė dažnai kalba apie ryšį su gamta. Mano nuomone, ji pabrėžia labai svarbų akcentą, kurio mums dabar labai trūksta – klausimą, ar mes esame gamtos valdytojai, ar lygūs su gamta, esame jos dalis. Ji savo patirtimi, savo darbu kalba apie lygybę, mes esame broliai ir seserys su visomis rūšimis, augalais. Tai viena iš vertybių, kurią mes propaguojame. Birutė maloniai sutiko tapti mūsų globėja ir idėjų skleidėja. Nors ji yra labai toli nuo Lietuvos, bet ji yra čia su mumis gamtoje.org“, – kalbėjo naujojo projekto vienas ir iniciatorių bei vykdytojų.

Prof. B.Galdikas – visame pasaulyje garsi lietuvių kilmės antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja. Trumpam atvykusi į Lietuvą ji Kaune sodino ąžuoliukų giraitę, skirtą diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui. Pirmadienį, gegužės 6 d., 15 val. Vytauto Didžiojo universiteto mažojoje salėje (S.Daukanto g. 28, II a.) ji taip pat ves viešą paskaitą-diskusiją „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs