Šaligatviu Naujojo uosto gatvėje kulniuojantis pėsčiasis susiduria su kliūtimi: vaiduokliu virstantis istorinis pastatas užėmęs šaligatvį.
Pėstiesiems nelieka nieko kito, tik ieškoti apėjimo kiemu.
Pastatas, kurį nuo subyrėjimo saugo audeklas, pažymėtas Jūrinio paveldo ženklu.
Gyveno ir kapitonas
Tai – karališkojo uosto statybos valdybos mūrinis namas, statytas 1883-iaisiais metais.
1923-iaisiais čia veikė pirmoji lietuviško Klaipėdos uosto valdyba ir dirbo bei gyveno žymiausi to meto inžinieriai ir administratoriai: L.Hagenas, G.Borchertas, R.Visockas, J.Šimoliūnas, L.Stulpinas, pirmasis uosto kapitonas.
Prieš karą rūsyje buvo įrengta slėptuvė.
Vėliau čia atsirado daugiabutis. Iš viso buvo 10 butų. Vienas jų priklausė savivaldybei, 3 – privatiems asmenims, likusieji – gretimą teritoriją vystančiai įmonei. Plečiant gatvę statinys tarsi priartėjo prie jos. Paskutiniai gyventojai iš jo išsikraustė prieš maždaug penkiolika metų.
Įdomios istorijos namas ilgą laiką tarsi nyko akyse: apleistas, užkaltais langais, praeivių galvas ir greta važiuojančius automobilius nuo byrančio tinko apsaugo tik audeklas.
Praėjusių metų pabaigoje tarsi sužibo viltis – pastatas bus įtrauktas į Kultūros vertybių sąrašą. Pastatui suteiktas regioninio reikšmingumo lygmuo, tad jo likimu rūpinsis ne Kultūros paveldo departamentas, bet savivaldybė.
Klaipėdos miesto savivaldybė netgi bylinėjosi kelerius metus dėl šio statinio su Kultūros paveldo departamentu, kuris tarsi nematė vertingųjų pastato savybių, tik „požymius“.
Aiškią poziciją išsakė ir aktyvistai, įrodinėję, kad šį pastatą būtina išsaugoti.
Praėjusių metų pabaigoje, po papildomų vertinimų, pastatas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
„Nelaimingos istorijos“ namas
„Šis pastatas svarbus miesto istorijai, bet, kaip aš sakau, nelaimingas. Gaila, kad juo nesidomi uosto direkcijos atstovai. Juk būtent čia buvo uosto istorijos pradžia. Savininkai taip pat neišsako idėjų. O čia gali būti bet kas: ir maitinimo įstaiga, ir muziejus. Galbūt kažkoks „gyvas“ uosto istorijos muziejus“, – svarstė Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.
Dar prieš kelis mėnesius jis lankėsi pastato viduje. Trijų aukštų pastatas, kurio statusas – daugiabutis, iš tiesų avarinės būklės.
Tačiau viduje dar likusi autentiška laiptinė, durys, plytelės. Rūsyje – skliautuotos lubos, įdomi krosnis. „Gana nemažai to autento likę. Yra ką pamatyti“, – kalbėjo specialistas 15min.
Vis tik jis labiausiai abejoja, ar čia galėtų atsirasti butai: namas kone remiasi į gatvę.
Statiniui atsidūrus saugomų statinių registre bent jau žinoma, kad jis nebus griaunamas.