„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 07 24

Gatvės apklausa: ar dalyvautumėte socialiniame draudime, jei nebūtų privaloma?

Vertindami valstybinio socialinio draudimo naudą gyventojai pasvarsto, kad nenumatytiems gyvenimo atvejams galėtų susitaupyti ir patys. Kas mėnesį kartu su darbdaviu gyventojai į bendrą valstybės „katilą“ sumoka po 30, 40 ar daugiau procentų nuo savo uždarbio, o netekę darbo, susirgę ar išėję vaiko priežiūros atostogų iš valstybės gauna išmokas. 15min klausia praeivių, ar dalyvautų valstybinio socialinio draudimo sistemoje, jei nebūtų privaloma?
apklausa-ar-rinktumetes-valstybini-socialini-draudima-jeigu-nebutu-privaloma
Apklausa: ar rinktumėtės valstybinį socialinį draudimą, jeigu nebūtų privaloma?

Valstybinis socialinis draudimas – tai „sistema“, kai darbuotojas ir darbdavys moka įmokas į bendrą valstybės biudžetą ir jie laikomi „apdraustaisiais“, kurie įgyja teisę į vaiko priežiūros, ligos, nedarbo ir pensijos išmokas.

Toks Vokietijoje dar XIX a. Otto von Bismack'o sugalvotas socialinis modelis veikia daugelyje pasaulio šalių. Įmokų dydis kiekvienoje šalyje skiriasi, šiuo metu Lietuvoje darbdaviai moka kiek daugiau nei 31 proc., o darbuotojai 9 proc. darbo vietos kainos.

Dalyvaujantieji valstybinėje socialinio draudimo sistemoje kartais nuogąstauja dėl įmokų ir išmokų santykio. O ekonomistai ir sociologai, analizuodami socialinio draudimo esmę, atkreipia dėmesį, kad šis pirmiausia visada turį socialinį aspektą – yra labiau orientuotas į tuos, kuriems reikia pagalbos, kurie uždirba mažiau.

Antra, išmokų ir įmokų santykis glaudžiai susijęs ir su tuo, kiek patys gyventojai pasirengę prisidėti prie bendro „indo“, iš kurio vėliau nori imti. Vis dar apie 30 proc. šalies ekonomikos yra šešėlyje, o tai nulemia mažiau surenkamų mokesčių, taip pat ir mažesnes išmokas. Kritišką gyventojų požiūrį socialinio draudimo atžvilgiu, pasak asmeninių finansų ekspertų, neretai nulemia ir trumparegiškumas bei žinių, kas iš tiesų yra socialinis draudimas, stoka.

15min apklausoje „Ar dalyvautumėte valstybinio socialinio draudimo sistemoje, jei nebūtų privaloma?“ iš 5 939 apklaustųjų 3 924 atsakė neigiamai. Apie tai, ar „apsimoka“ dalyvauti socialinio draudimo sistemoje, 15min klausė ir sostinės praeivių. Dauguma gyvai paklaustų vilniečių į klausimą „ar rinktųsi socialinį draudimą, jei jis nebūtų privalomas?“ atsakė teigiamai. Praeiviai svarstė, ar pavyktų žmonėms patiems pasirūpinti savimi nenumatytais gyvenimo atvejais – susirgus ar netekus darbo.

VIDEO: Apklausa: ar rinktumėtės valstybinį socialinį draudimą, jeigu nebūtų privaloma?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“