Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2011 06 14 /18:39

„Gazprom“ dėl „Lietuvos dujų“ kreipėsi į Stokholmo arbitražą

Lietuvos teisme trečiadienį planuojant nagrinėti Energetikos ministerijos ieškinį „Lietuvos dujoms“, šios įmonės akcininkas – Rusijos gamtinių dujų milžinas ir vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai „Gazprom“ antradienį kreipėsi į Stokholmo arbitražą, kurio prašo skubos tvarka uždrausti Lietuvos teismams spręsti bylą dėl „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimo, pranešė Energetikos ministerija. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako, kad tokiu būdu „Gazprom“ siekia daryti spaudimą Seimui.
„Gazprom“ kreipėsi į Stokholmo arbitražą.
„Gazprom“ kreipėsi į Stokholmo arbitražą. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Šis „Gazprom“ žingsnis dar kartą parodo, kad gamtinių dujų sektoriaus reforma pagal Europos Sąjungos teisės reikalavimus yra būtina. Tikiuosi, kad naujasis Gamtinių dujų įstatymas Seime bus priimtas dar pavasario sesijoje“, – pareiškė A.Sekmokas.

Energetikos ministerija Vilniaus apygardos teismui pateiktu ieškiniu siekia realizuoti valstybės, kaip „Lietuvos dujų“ akcininkės, teises. Ministerija, be kitų reikalavimų, prašo teismo iš „Lietuvos dujų“ valdybos atšaukti „Gazprom“ deleguotus Vladimirą Golubevą ir Kirilą Selezniovą, kurie esą pažeidė pareigą vengti interesų konflikto ir veikė ne visų „Lietuvos dujų“ akcininkų, o tik „Gazprom“ naudai, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus apygardos teismas prie Energetikos ministerijos ieškinį turėtų pradėti nagrinėti trečiadienį. Tačiau, kaip BNS sakė Energetikos ministerijos Teisės skyriaus vedėjos pareigas Inga Černiuk, tai bus tik parengiamasis teismo posėdis, byla iš esmės dar nebus pradėta nagrinėti.

Energetikos ministerija, pasak pranešimo, konstatuoja, kad šiuo teisiškai nepagrįstu žingsniu „Gazprom“ siekia visiškai kitų tikslų – daryti neleistiną spaudimą Seimui, kad nebūtų priimtas „Gazprom“ neįtinkantis naujos redakcijos Gamtinių dujų įstatymas.

Ministerija taip pat atkreipia dėmesį, kad tokių priemonių „Gazprom“ ėmėsi, nepaisant dvišalio dialogo, kuriuo visus klausimus su „Gazprom“ Vyriausybė siekė išspręsti konstruktyvių derybų būdu. Nepaisant šio „Gazprom“ žingsnio, Energetikos ministerija derybų su „Gazprom“ nenutraukia, tačiau informuoja, kad Lietuvos interesai bus ginami visais įstatymų numatytais būdais.

Energetikos ministerija, numatydama galimybę su „Gazprom“ santykius aiškintis arbitraže, iki šiol nėra pasisamdžiusi jos interesus galinčių ginti teisininkų. Ministerijos skelbtas apie 14 mln. litų vertės konkursas yra sustabdytas, jo sąlygas tiriant Viešųjų pirkimų tarnybai.

Energetikos ministerija, numatydama galimybę su „Gazprom“ santykius aiškintis arbitraže, iki šiol nėra pasisamdžiusi jos interesus galinčių ginti teisininkų.I.Černiuk BNS sakė, kad kol kas neaišku, kokie advokatai atstovaus Vyriausybei Stokholmo arbitraže. Pasak jos, jei bus būtina, jie gali būti pasamdyti be konkurso, o kitu – greitesniu Viešųjų pirkimų įstatymo numatytu būdu.

„Stokholmo arbitražas per 24 valandas turi paskirti arbitrą, o per 5 dienas – priimti sprendimą dėl laikinųjų apsaugos priemonių. Manau, kad šią savaitę mes turėsime savo poziciją dėl šios bylos“, – BNS sakė I.Černiuk.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas yra apkaltinęs „Gazprom“, kad jis Lietuvai tiekia dujas neteisinga kaina, tad Lietuva sieks sumažinti kainą 15 proc. Ministras yra teigęs, kad jei nepavyks gražiuoju sutarti su „Gazprom“, ginčas persikels į Stokholmo arbitražą, tačiau „Gazprom“ ieškinį padavė pirmiau.

Energetikos ministerija kovo 16 dieną kreipėsi į teismą, inicijuodama „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimą. Teismui nurodžius pašalinti ieškinio trūkumus, Energetikos ministerija jį atsiėmė ir kovo 25 dieną pateikė naują ieškinį. Jei teismas nustatytų, kad dujų bendrovės ir jos valdymo organų veikla yra netinkama, prašoma iš užimamų pareigų pašalinti bendrovės valdybos narius V.Golubevą ir K.Selezniovą bei generalinį direktorių Viktorą Valentukevičių.

Įmonės valdyba kovo 24 dieną balsavo dėl V.Valentukevičiaus nušalinimo nuo pareigų, tačiau keturiems iš penkių valdybos narių balsavus prieš, įmonės vadovas išliko poste.

Lietuvos Vyriausybei priklauso 17,70 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, Rusijos koncernui „Gazprom“ – 37,06 proc., Vokietijos „E.ON Ruhrgas International“ (38,9 proc. akcijų).

„Lietuvos dujų“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq Omx“ Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos