Klaipėdoje dešimtmečiais buvo gaji tradicija vadinamąją Pergalės dieną minėti šalia Skulptūrų parko esančiame skvere, kur stovi karių paminklas, penkiakampė žvaigždė. Tradiciškai žmonės su gėlėmis renkasi apie vidurdienį. Taip pat ir šiemet.
Tačiau šiemet vaizdas S.Daukanto gatvėje skyrėsi nuo vaizdo, kuris buvo dar prieš metus. Žmonės, daugiausiai vyresnio amžiaus, ėjo į renginį tyliai, nešini žvakutėmis arba gėlėmis. Daugiausiai raudonomis rožėmis. Dauguma jų – nešnekūs, susikaupę.
Tačiau pasitaikė ir bandymų provokuoti neramumus. Vienas jaunas vyras į renginį atėjo prisikabinęs vadinamąją Georgijaus juostelę. Kai televizijos žurnalistė bandė pakalbinti vyrą, ją užsipuolė būrys moterų.
Šios kaltino bandymais provokuoti, keikėsi.
Tiesa, bandymų renginyje sukelti neramumų buvo ir iš kitos pusės. Jauna moteris vis suko apie parką ratu, automobilyje garsiai leisdama ukrainietiškas liaudies dainas.
Į parką atėjo ir trys vyrai, vilkintys marškinėlius su ukrainietiška simbolika ir garsiąja fraze, ištarta Gyvačių saloje. Renginio dalyviai užsipuolė, teigdami, kad tokią dieną keiksmažodžių nenori matyti. Vienas senukas bandė mojuoti lazda ir išvyti vyrus laukan.
Renginį stebėjo pareigūnai.
„Šventėme ir švęsime“, – įsiaudrinusi aiškino viena brandaus amžiaus moteris. Beje, renginyje daugiausiai būta vyresnio amžiaus Klaipėdos gyventojų.
Vienas vyriškis įjungė muziką, sustoję ratu renginio dalyviai ėmė dainuoti.
„Kodėl gyvieji turi atsakyti? Argi aš kalta už okupaciją? Kodėl mus nori apkaltinti? Mus, kad kalbame rusiškai?“ – piktinosi viena moteriškė.
Gimtadienį šią dieną švenčianti klaipėdietė, senjorė Tatjana Kaliakina teigė gegužės 9-ąją kasmet šluostanti ašaras.
„Verkiu, kadangi tai yra tokia šventė. Gera šventė. Tai laimės ašaros“, – sakė moteris.
„Mano tėvelis kiekvienais metais ateidavo, atsiklaupdavo ant kelių, nes jis buvo belaisvis ketverius metus su savo brigada, dirbo stovyklose. Prieš karą juos išlaisvino rusų kariai“, – pasakojo klaipėdietė.
T.Kaliakina teigė uždraustas Georgijaus juosteles pakabinusi ant tėvo nuotraukų.
„Įsivaizduojat, pas mane visas namas apkabintas Georgijaus juostelėm, kai ateina į svečius mane pasveikinti, vis palikdavo. Liko nuotraukos tėvelio, pakabinau juostelę. Nenori, gerai, nereikia, jei taip nenori tų juostelių“, – kalbėjo ji.
Vienas klaipėdietis pakraštyje stovėjo apsigobęs ukrainietišką vėliavą.
„Laisva šalis, galiu su savo vėliava ateiti“, – sakė jis.
Klaipėdoje praėjusią savaitę aptvertas Skulptūrų parkas, kuriame ir stovi paminklas sovietų kariams. Tačiau memorialo erdvė palikta atvira. Penktadienį posėdžiavusi speciali komisija pateikė siūlymą nukelti karių skulptūrą.
Likus kelioms dienoms iki komisijos posėdžio, policija fiksavo incidentą, kai kažkas apdaužė amžinąją ugnį simbolizuojančią penkiakampę žvaigždę.