Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2015 08 18

Gelbėtojai ir medikai pataria: kaip paplūdimyje saugotis medūzų

Šventosios vyr. gelbėtojas Kęstutis Kazlauskas sako atvirai: kiekvienais metais Baltijos jūroje sušilus vandeniui su vasaros džiaugsmais ateina ir maža gliti problemėlė – medūzos. Ne vienas poilsiautojas rugpjūčio ar net rugsėjo mėnesį ateina ir klausia: kas čia mane taip nudilgino arba nudegino? Šią savaitę Šventosios paplūdimį nuklojo įspūdingas medūzų kilimas, todėl vis daugiau poilsiautojų klausia: o kaip elgtis su medūzomis?

Gelbėtojai turi būti pasirengę suteikti pirmąją pagalbą visais atvejais – nesvarbu, ar bitė įgėlė, ar medūza nudilgino. 

Paklaustas, ar manoma atskirti, kuri medūza „piktesnė“ ir jos pasisaugoti, K.Kazlauskas juokiasi: „mums jos visos vienodos – tik plaukiojantys drebučiai vandenyje“.

Gelbėtojai Kęstutis Kazlauskas ir Lina Steponavičiūtė
Gelbėtojai Kęstutis Kazlauskas ir Lina Steponavičiūtė

Anot patyrusio gelbėtojo, prieš keletą metų buvo itin didelis medūzų „derlius“. Baigiantis vasarai medūzos nuklojo ištisus pajūrio ruožus.

Kartais dėl medūzų antplūdžio tiesiog fiziškai neįmanoma maudytis.

Kartais dėl medūzų antplūdžio tiesiog fiziškai neįmanoma maudytis – jos vandenyje linguoja, supamos bangų, lyg gličios masės luitas. 

Dilgina 10-20 cm medūzos

Jūrų muziejaus akvariumo vadovas Saulius Karalius teigė, kad į Lietuvos pajūrį medūzas srovės atplukdo iš vakarų, kur vanduo sūresnis. Čia jos dažniausiai pasirodo rugpjūtį, kai priekrantės vanduo jau gerokai sušilęs.

Pasak S.Karaliaus, lengvą dilginimą ar odos sudirgimą, esą, gali pajausti tik ypač jautrūs ar alergiški vasarotojai. Odą gali nudilginti tik paplūdimiuose pasirodžiusios 10-20 cm skersmens medūzos, mažesnių bijoti nereikėtų. 

Kaip pašalinti medūzų čiuptuvėlius

Medūzų čiuptuvėliai prikimba prie odos, odą pažeidžia juose esantys nuodai. Medūzos nuodus naudoja grobiui nužudyti ir gynybai.

Odos ligų gydytoja doc. Matilda Bylaitė pataria tą vietą nuplauti jūros vandeniu.

Jei taip nutiko, kad medūza nudilgino, odos ligų gydytoja doc. Matilda Bylaitė interviu LRT radijui pataria tą vietą nuplauti jūros vandeniu (ne geriamuoju – nuplovus būtent jūros vandeniu, mažėja skausmas), pašalinti čiuptuvėlius.

Jei plaunant jūros vandeniu jie nenusiplauna, patariama turimomis priemonėmis juos pašalinti. Galima plastikine kortele (kreditine arba viešbučio raktą atstojančia) nuskusti arba pažeistą vietą patepti dantų pasta ir, jai sudžiūvus, nulupti.

Jei labai skauda, šį simptomą gali sumažinti karštas vanduo. Reikia merkti koją ar ranką į karšto vandens dubenį, ir per keletą minučių skausmas sumažėja. Jei medūzos nudilgintas plotas didelis, skausmą sunku kęsti, patariama išgerti skausmą mažinančių vaistų, tabletę nuo alergijos.

Jei juntamas galvos svaigimas, pykinimas, trūksta oro, jaučiama paniška baimė, tada reikėtų kreiptis į gydytoją, nes šie simptomai rodo didelį apnuodijimą ir be specialistų pagalbos neapsieisime.

Ypatingai reikia saugotis, kad nuodingosios medūzos nepatektų į burną, akis. Mat gleivinė pažeidžiama ypač greitai, ji gali pradėti tinti ir žmogus gali uždusti. Gydytoja doc. M.Bylaitė atkreipia dėmesį, kad ir ant kranto išmestos sudžiūvusios medūzos gali alergizuoti. Tad mėtytis medūzomis, kaip kartais mėgsta išdykauti jaunimas – šiukštu negalima.

Skaitytojo informaciją apie medūzų antplūdį rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos