Prokuratūros įstatyme numatyta, kad prokurorai viešąjį interesą gina tai atvejais, kai nustatomas viešojo intereso pažeidimas, o valstybės ar savivaldybių institucijos, kurių veiklos srityse jis buvo padarytas, nesiėmė priemonių jam pašalinti arba kai tokios kompetentingos institucijos nėra. Šiuo atveju prokuratūra mano, kad atsakingos institucijos nėra išnaudojusios joms suteiktų teisių ginti viešąjį interesą savarankiškai.
Sostinės mero R.Šimašiaus rašte nurodoma, kad ilgą laiką Gedimino kalnas neturėjo vieno šeimininko, nebuvo tartasi su specialistais dėl kalno ilgalaikės priežiūros, Gedimino kalnas ir ant jo esančios Gedimino pilies komplekso liekanos, dėl darbus ir priežiūrą atlikusių institucijų netinkamų veiksmų, yra avarinės būklės.
Pareiškime nurodyti galimi pažeidimai galėjo būti padaryti įvairių institucijų (Kultūros ministerijos, Aplinkos ministerijos ir kt.) veiklos srityse per gana ilgą laiką, todėl, prokuratūros vertinimu, siūlyti atlikti kompleksinį pareiškime nurodytų aplinkybių vertinimą būtų tikslinga.
Gedimino kalnas yra avarinės būklės, juo ypač susirūpinta po nuošliaužų. Vyriausybė, paskelbus ekstremalią padėtį, slenkančiam Gedimino kalno tvarkymui skyrė beveik 3 mln. eurų.