Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 10 11 /15:02

Generalinė prokurorė iš Seimo tribūnos: „Pradedantis prokuroras negauna 1500 eurų į rankas“

Antradienio popietę Seime – Generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pasisakymas ir atsakymai į Seimo narių pateiktus klausimus. Aktualijos ir šįkart sukosi apie prokuratūros galimybes vykdyti jai deleguotas funkcijas, atsižvelgiant į pastaruoju metu šiai institucijai skiriamą finansavimą.
Nida Grunskienė
Nida Grunskienė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Į parlamento tribūną pakilusi N.Grunskienė anonsavo norinti visiems Seimo nariams papasakoti apie dabartinę prokuratūros situaciją ir iššūkius. Ji priminė, kad Konstitucija įpareigoja prokurorus nustatytais atvejais ginti asmens, visuomenės ir valstybės teises, teisėtus interesus.

„Kad įvykdytų savo funkcijas, prokuratūra turi turėti tam tikras galimybes“, – tvirtino N.Grunskienė.

Šilutėje byra čerpinis prokuratūros stogas. Valytoja įpareigota stebėti orus ir sausinti balas.

Generalinės prokuratūros (GP) vadovė dėmesį savo pasisakymo metu skyrė tam, ką praėjusią savaitę detaliai papasakojo per susitikimą su Seimo socialdemokratais: viskam trūksta lėšų, nėra galimybės užtikrinti normalių darbo sąlygų prokurorams, pareigūnams ir kitiems institucijos darbuotojams mokami per maži atlyginimai ir t.t.

„Šilutėje byra čerpinis stogas. Valytoja įpareigota stebėti orus ir rinkti vandenį, kad lyjant nesusidarytų balos patalpose“, – apie kai kurių kolegų absurdiškas darbo sąlygas Seimo nariams pasakojo parlamento viešnia. Ji pridūrė Šilutėje išgirdusi, kad keli darbuotojai pasirūpino patys užkalti prokuratūros pastato skyles, „kad į serverinę nepatektų balandžiai.“

Užgulė ir neplanuotos išlaidos

„Neplanuotai atsiranda įvairių didžiulių papildomų išlaidų“, – N.Grunskienė minėjo ir išaugusias elektros kainas, ir vertimams skirtus kaštus, ir išlaidas Rusijos karo Ukrainoje nusikaltimų tyrimui, ir netikėtą 90 tūkst. eurų mokestį už depozitinę prokuratūros sąskaitą banke.

Kaip ir anksčiau, iš Seimo tribūnos GP vadovė kritikavo požiūrį į prokuratūrą, vykdant valstybės tarnybos reformą. N.Grunskienė išreiškė susirūpinimą ir dėl naujos tvarkos, susijusios su galimybėmis skirti suėmimą įtariamiesiems (apie tai išsamiai rašė 15min).

N.Grunskienė pasakojo, kad Lietuvai įsitraukus į karo nusikaltimo tyrimą, šiek tiek finansavimo mūsų šaliai skyrė Eurojustas, tačiau iš esmės papildomų lėšų valstybė šiai prokuratūros misijai neskyrė.

Alga – mažesnė nei teisėjo

„Kiek gauna pradedantis prokuroras?“, – domėjosi parlamentaras Vytautas Bakas.

„Pradedantis prokuroras apylinkės prokuratūroje negauna 1500 eurų į rankas“, – teigė GP vadovė.

V.Bakas minėjo neseniai kalbėjęs su vienu apylinkės teismo teisėju ir sužinojęs, kad alga šioje pozicijoje nesiekia 1600 eurų „į rankas“.

„Nesitiki, kad Vyriausybė reaguotų į jūsų jau viešą šauksmą“, – replikavo Seimo narys Aidas Gedvilas, linkėjęs dabartinę situaciją „iškentėti“.

Šis parlamentaras GP vadovei turėjo klausimą apie lyčių lygybę. A.Gedvilo turimais duomenimis, vidutinis moterų atlyginimas prokuratūroje yra 2544 eurai, o vyrų – 3225 eurai.

N.Grunskienė tikino, kad jokios nelygybės, diskriminacijos lyties pagrindu prokuratūroje nėra. Institucijos vadovė svarstė, kad algų vidurkio skirtumas statistiškai gali susidaryti nebent dėl to, kad būtent vyrai užima aukštesnius, daugiau atsakomybės reikalaujančius, todėl geriau apmokamus postus. N.Grunskienė buvo atvira: moterys prokuratūroje net nelabai nori užimti vadovaujančias pareigas.

Anot N.Grunskienės, moterys prokuratūroje net nelabai nori užimti vadovaujančias pareigas, galbūt dėl to ir jų algų vidurkis – mažesnis.

Rado 1,8 mln. eurų skolą

Kitiems metams numatytas papildomas lėšas prokuratūra turės išleisti padengti iki šiol susidariusias skolas, teigia generalinė prokurorė.

„Kitų metų biudžete mums numatyta beveik 600 tūkst. eurų daugiau lėšų, tačiau šias lėšas mes panaudosime šių metų skolai padengti. Jei bus priimtas toks biudžetas, mes gausime 600 tūkst. daugiau, bet panaudosime skolai padengti“, – antradienį Seime sakė N.Grunskienė.

Ji priminė, kad atėjusi dirbti rado 1,8 mln. eurų skolą.

N. Grunskienė parlamentarams teigė, kad prokurorų ir kitų sistemos darbuotojų atlyginimai – per maži, nėra lėšų komandiruotėms, patalpų remontui, atnaujinti darbo priemones, transportą.

Generalinės prokurorės duomenimis, informacinių technologijų, buhalterijos, komunikacijos bei kitų skyrių vyriausieji specialistai prokuratūroje neuždirba nė 1 tūkst. eurų į rankas, o dokumentų valdymo darbuotojų atlyginimas nesiekia 700 eurų į rankas.

„Negaudama adekvataus biudžeto, net ir labai griežtai taupydama, atsisakydama tam tikrų išlaidų prokuratūra negali užtikrinti prokurorams bei kitiems darbuotojams tokių darbo sąlygų bei darbo priemonių, kurios įprastos daugelyje kitų valstybės institucijų“, – tvirtino generalinė prokurorė.

„Negalime tinkamu periodiškumu atnaujinti kompiuterinės bei kitos būtinos įrangos, transporto, negavome finansavimo, būtino siekiant pilna apimtimi įvykdyti Valstybės saugumo departamento rekomendacijų dėl darbo su slaptais dokumentais. Specialistams negalime leisti dalyvauti solidžiuose forumuose ir konferencijose užsienyje, nes neturime lėšų jų komandiruotėms“, – BNS cituoja N.Grunskienę.

Anot N. Grunskienės, dalis pastatų ir patalpų reikalauja esminio bei neatidėliotino atnaujinimo. Pavyzdžiui, prokuratūros pastate Tauragėje žiemą užšąla vanduo, Šilutėje byra čerpių stogas.

Prokuroro darbas nebepatrauklus

„Kad prokuroro darbas tapo visiškai nepatrauklus jaunesniems specialistams, matome ir iš to, kad šiais metais nesurinkome pakankamo skaičiaus laikyti egzaminus į prokurorus, ir egzaminas neįvyko. Tai labai didelė problema, nes tarnybą baigusių prokurorų nepakeičia jauna profesionalų karta“, – sakė N.Grunskienė.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nida Grunskienė Seime
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nida Grunskienė Seime

Pasak jos, šiuo metu nėra nė vieno prokuroro, jaunesnio nei 30 metų, 8 proc. jų priklauso 30–40 metų grupei, 47 proc. dirbančių sudaro prokurorai sulaukę 41–50 metų ir beveik tiek pat – vyresni nei 50 metų.

Generalinė prokurorė tvirtino nesuprantanti, kodėl pagal valstybės tarnybos reformą prokuratūra nebuvo įtraukta į pirmąjį darbo užmokesčio kėlimo etapą.

„Išėjo 42 prokurorai per porą metų. Priėmėme tik 4 naujus. Negalime sau leisti priiminėti daugiau, kadangi neturėsi iš ko mokėti atlyginimų“ – apibendrino GP vadovė, dėkodama Seimui už skirtą dėmesio pusvalandį.

„Dauguma prokurorų išeis į kitas tarnybas“

„Aš labai norėčiau, kad būtų atsižvelgta, ir prokurorai būtų Valstybės tarnybos įstatyme pirmame etape kartu su teisėjais. Kitaip tikrai turėsime didelę problemą, kadangi dauguma prokurorų išeis į kitas tarnybas – į teismus, į advokatūrą, jeigu bus toks didelis skirtumas tarp teisėjų ir prokurorų atlyginimo“, – vėliau žurnalistams teigė N. Grunskienė.

Pasak jos, ir dabar prokurorų darbo krūvis didelis, jis dar auga mažėjant prokurorų.

„Tyrėjų kvalifikacija yra žema, nesakau, kad visų, bet žema, todėl dar didesnis krūvis tenka prokurorams, bylos tiriamos ilgiau“, – tvirtino ji.

Šiuo metu prokuratūros biudžetas siekia apie 34 mln. eurų metams, beveik visos lėšos tenka atlyginimams, kitoms išlaidoms lieka apie 3–4 proc. lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?