Kariuomenės vado atstovas spaudai majoras Mindaugas Neimontas patvirtino, kad incidentai iš tiesų įvyko. Pastarosiomis dienomis įvyko pora atvejų, kai naujai pašaukti kariai kėsinosi į savo gyvybę.
Atstovas akcentavo, kad karo prievolininkai batalioną turėjo pasiekti pirmomis gruodžio dienomis. Per metus į karinę tarnybą pašaukti apie 3800 jaunuolių. Paskutiniu šaukimu iš beveik 900 prievolininkų apie 270 nebuvo savanoriai.
Tai reiškia, kad jų tarnyba kariuomenėje nėra savanoriška ir jie čia pateko ne savo asmeninės valios vedami. Tokie prievolininkai šaukiami, jei nėra pakankamas asmenų, norinčių tarnauti savanoriškai, skaičius.
Atstovas teigia, kad karinė aplinka iš tiesų skiriasi nuo kasdienės gyvenamosios aplinkos. Čia yra griežta disciplina, todėl ne visi iškart pripranta.
M.Neimontas priminė, kad tie, kurie dėl savo religinių ar pacifistinių įsitikinimų negali atlikti karinę tarnybą gali rinktis alternatyviąją. Speciali komisija sprendžia, ar prievolininkui skirti alternatyvią tarnybą – atlikti įvairius visuomenei naudingus darbus.
Iki šiol tokių sprendimų yra vos keliolika, bet nė vienas prievolininkas tokios alternatyvios tarnybos dar nėra atlikęs.
Kariai nespėjo apšilti kojų
Sausumos pajėgų štabo viešųjų ryšių karininkas kapitonas Donatas Suchockis patvirtino, kad beveik vienas po kito įvyko du atvejai, kai prievolininkai bandė atimti sau gyvybę. Jo teigimu, tai vargu ar galima sieti su kariuomenės tvarka.
Pirmas atvejis įvyko gruodžio 3 dieną – pačią pirmąją tarnybos dieną. Antrasis atvejis – gruodžio 5-ąją. Abu vaikinai yra gydomi Šiaulių ligoninėje ir jų gyvybei pavojus negresia. Pirmąją pagalbą suteikė patys bataliono kariai.
D.Suchockis priminė, kokie procesai vyksta pirmosios tarnybos dienomis. Tuomet nevyksta jokių pratybų ar treniruočių, kurių metu karių kūnai ar psichika patirtų sunkesnius išbandymus: „Gruodžio 3 dieną gauti 103 šauktiniai. Jie visi buvo praėję karo medicinos ekspertizę ir buvo paskirti tarnauti šiame vienete.
Pirmomis dienomis vyksta darbas su personalu – dalinama apranga, įsikuriama. Apie baisius dalykus, kokie būdavo sovietinėje kariuomenėje, šiandien kalbėti net nekyla minčių.“
Po pirmojo įvykio su kariais pradėjo dirbti psichologai ir jie dirba iki šiol. Buvo bendraujama su visais kariais. Identifikuojamos nemotyvuotos arba jautresnės asmenybės. Su jais vykdomi individualūs užsiėmimai. Antrasis į savo gyvybę pasikėsinęs karys jau buvo atrinktas kaip mažiau motyvuotas, tačiau trečią dieną ištaikė momentą savęs žalojimui.
„Tokių atvejų pastaruoju metu tikrai nėra buvę. Stengiamės išvengti kažko panašaus – ar tai būtų rimti, ar imitaciniai atvejai. Tolesnis šių dviejų karių likimas nežinia kaip klostysis. Daug kas priklausys nuo medikų išvadų. Gali būti, kad tęs tarnybą, o gal bus komisuoti kaip netinkami – abu atvejai įmanomi“, – komentavo kapitonas.
„Vaikų linija“
„Jaunimo linija“
„Vilties linija“
„Pagalbos moterims linija“
„Linija Doverija“
Tel.: 8 800 77 277