Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 21

Giedrius Petkevičius: (Ne)pasiruošimas karui Lietuvoje

Panika ir lakstymas susiėmus už galvos – vienas bjauriausių dalykų kare ar jam ruošiantis. Tačiau garsūs raginimai nepanikuoti kartais gali būti bandymas pridengti vangų biurokratizmą, kuris visiškai netinka, jei kalbame apie valstybės gynybą.
Ukrainos kariai prie Irpenės
Ukrainos kariai prie Irpenės / AFP/„Scanpix“ nuotr.

2014-ųjų kovas – 2022-ųjų kovas: simboliškai įrėmintas aštuonerių metų laikotarpis tarp dviejų tos pačios valstybės agresijų savo kaimynės atžvilgiu.

Šiuo laikotarpiu Lietuva atliko daugybę darbų šalies gynybos srityje. 2014-ųjų Lietuvos kariuomenė – blankus šešėlis to, ką mes turime dabar, ir tuo galime pasidžiaugti, tačiau begalinis džiugesys, o ne silpnųjų vietų bei neatliktų darbų analizė – tiesus kelias į pralaimėjimą mūšio lauke ir valstybės krachą karo metu.

Ievos Budzeikaitės / Lietuvos kariuomenės nuotr./Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono pratybos „Pasirengęs ulonas“
Ievos Budzeikaitės / Lietuvos kariuomenės nuotr./Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono pratybos „Pasirengęs ulonas“

Žemiau pateiksiu keletą retorinių klausimų ir minčių nepretenduodamas nei į absoliučios tiesos, greitų sprendimų paiešką, nei kaltindamas konkrečias institucijas – lai bus tai tiesiog penas pamąstymui.

Pirmiausia, apie šalies piliečių mobilizaciją.

Skirtinguose regionuose Ukrainoje į teritorinės gynybos dalinius žmonės priimami skirtingai – vienur laukiami tik kovinės ar bent karinės patirties turintys vyrai, kitur darbų ir pareigų randama beveik visiems norintiems.

Lietuva taip pat sparčiai augina savo rezervo karių resursus – ypač grąžinus privalomąjį šaukimą kariuomenėn, tačiau apie mobilizaciją paprastai tylima.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?