„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 02 19

Už nepavežtus vaikus sumokami tūkstančiai eurų, o atsakomybės – nulis

Žagarės gimnazijos auklėtinio žūtis per avariją sukėlė diskusiją – kas svarbiau: žmogus ar dokumentas? Tragiška avarija nutiko po to, kai autobuso vairuotojas neleido porai gimnazistų, neturintiems pažymėjimo, išvažiuoti į Žagarę. Likimo ironija – vaikai pateko į avariją. Visi kratosi atsakomybės. Logika aiški – pinigai yra visada, bet jei nėra dokumento – nėra žmogaus.
Ties Martyniškių kaimu kraupioje avarijoje žuvo penkiolikmetis, trys sužeisti
Avarijoje sudaužytas "Rover 620" / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Ketvirtadienį kone per valandą į Šiaulių ligoninės reanimacijos skyrių buvo paguldyti šeši asmenys – du jauni vokiečiai iš avarijos Kelmės rajone ir keturi iš tragiškos avarijos netoli Martyniškių Joniškio rajone.

Iš pastarosios avarijos vienas neišgyveno – penkiolikmetis Žagarės gimnazijos auklėtinis.

Informuojama, kad likusieji penki nukentėjusieji dar yra gydomi Reanimacijos skyriuje, tačiau jų visų būklė gerėja, visi yra sąmoningi. Aštuoniolikmečių vokiečių sveikata sparčiai gerėja.

Sunkiau sekasi šalia Martyniškių įvykusios avarijos dalyviams. Automobilio „Rover 620“ vairuotojo gyvybines funkcijas palaiko aparatai. Besilaukiančios moters vaisių pavyko išsaugoti, o smarkiai galvą susižalojęs šešiolikmetis gimnazistas yra stabilios gerėjančios būklės.

Avarija su lemties ženklu

Priminsime, kad tragiška avarija nutiko ketvirtadienio rytą, apie devintą valandą. Automobilis „Rover 620“ judėjo iš Gaižaičių kaimo ir ties Martyniškių kaimu „T“ formos sankryžoje išvažiavo į pagrindinį kelią. Šioje vietoje yra prastas matomumas.

Jie neįsėdo į Joniškio autobusų parko autobusą, nes jo vairuotojas Gaižaičiuose paprašė parodyti dokumentus.

Tuo metu pagrindiniu keliu važiavusi moters vairuojama „Toyota Camry“ rėžėsi į kelią pastojusios mašinos šoną.

Po smūgio „Toyotos“ vairuotojai rimtų sužalojimų nenustatyta, o „Rover“ automobilyje nukentėjo keturi iš penkių juo važiavusių asmenų. Vienas jų žuvo.

Tarp nukentėjusiųjų – du gimnazistai. Jie neįsėdo į Joniškio autobusų parko autobusą, nes jo vairuotojas Gaižaičiuose paprašė parodyti dokumentus.

Gimnazistai dokumento neturėjo, todėl nusprendė važiuoti su pakeleivingu automobiliu ir už autobuso bilietą nemokėti. Jie sėdo į pakeliui važiuojantį „Rover 620“.

Anksčiau minėtu autobuso maršrutu važiuodavo vadinamasis geltonasis mokyklinis autobusas. Vėliau nuspręsta pasinaudoti viešojo transporto paslaugomis.

Tvarka nieko nereiškia, bet laikytis reikia

Sunku apkaltinti autobuso vairuotoją, dėl avarijos, kurioje jis nedalyvavo. Tačiau ar turėjo jis teisę nepavežti vaikų į mokyklą? UAB Joniškio autobusų parko direktoriaus Algirdas Lataitis savo vairuotojo nekaltina, tačiau savęs – tuo labiau.

Vairuotojas turi teisę nevežti mokinio be bilieto, tačiau ar privalo jį išvaryti, jei kiti vairuotojai dokumentų visai netikrina? 

„Ten yra reisinis maršrutinis autobusas, kuris važiuoja iš Gaižaičių į Joniškį. Mokiniai turi pažymėjimus, kuriuose nurodoma, kokiu maršrutu jie gali važiuoti nemokamai“, – sklandžiai aiškino direktorius savaime suprantamus dalykus.

Direktorius priminė, kad ir vairuotojas turi turėti vairuotojo pažymėjimą – tokia tvarka ir jos reikia laikytis.

Bėda ta, kad tą rytą maršrutu važiavo visai kitas vairuotojas ir kitas autobusas. Ankstesnis vairuotojas vaikų dokumentų neprašydavo. Šitas vaikų nepažinojo, todėl prašė.

Kyla klausimų – ar nuo dokumento patikrinimo priklauso apmokėjimas už kelionę? Juk mokiniams, kurie pažymėjimo neturėjo, buvo pasiūlyta pirkti bilietus. Vairuotojas turi teisę nevežti mokinio be bilieto, tačiau ar privalo jį išvaryti, jei kiti vairuotojai dokumentų visai netikrina? 

Jei vaikas būtų pirkęs bilietą, ar nebūtų už šią kelionę sumokėta dvigubai? Ar parkas kam nors grąžintų dvigubą pelną už vieno žmogaus pavėžėjimą?

Čia direktoriaus atsakymai tampa nerišlūs: „Švietimo skyrius duoda sąrašus. Mokyklos kiekvieną mėnesį šiuos sąrašus patikslina, o savivaldybė už kiekvieną pavėžėjimą apmoka.“

Vaikų pavėžėjimas – nemenkas kąsnis

Kuo čia dėtas vairuotojas? „Mes privalome prašyti dokumento. Vairuotojai dispečerinei juk pateikia, kiek vaikų vežta. Žodžiu“, – painiojosi direktorius.

Tai reiškia, kad mokama už faktiškai pavežtus vaikus, o ne pagal sąrašą? Ne. Mokama pagal mokyklos pateiktus sąrašus. Nėra jokių bilietų ir jokios dispečerinės vaikų neskaičiuoja. Dabar aiškiau? „Jei taip rūpi – kalbėkite su dispečere“, – numykė direktorius.

Minėtoji dispečerinė informavo, kad sausio mėnesį Joniškio autobusų parkas į mokyklas vežiojo 870 vaikų. Už tai savivaldybė sumokėjo 21924 eurus ir 18 centų.

Vien sausio mėnesį Joniškio autobusų parkas į mokyklas vežiojo 870 vaikų. Už tai savivaldybė sumokėjo 21924 eurus ir 18 centų.

Vaikų skaičių dar rugsėjo mėnesį patvirtino savivaldybė. Tai reiškia, kad kiekvieno vaiko pavėžėjimas Joniškio rajone sausio mėnesį vidutiniškai kainavo daugiau kaip 25 eurus per mėnesį.

Reikia pabrėžti, kad sausį buvo žiemos atostogos, kuriomis vaikai nebuvo vežiojami. Kitais mėnesiais suma turėtų siekti ir 30 tūkst .eurų. Faktas. Moksleiviai – nemenka parko pajamų dalis.

Taip pat už mokinio pavėžėjimą nemokama tuomet, kai yra oficialiai pranešama, jog konkretus vaikas nebelanko mokyklos, persikėlė kitur. Jei jis mokyklą pramiegojo – už kelionę užmokėta! Jei pamiršo dokumentą – taip pat pinigai kapsi į  vežėjo kasą.

Tai kokią Joniškio autobuso parko vairuotojas turi teisę išvaryti vaiką iš autobuso, jei kelionė yra apmokėta? „Tokia yra tvarka“, – tiek tegalėjo pasakyti parko direktorius.

Reikėtų dar patikslinti, kad Joniškio savivaldybė autobusų parkui moka pinigus už nuostolingus maršrutus – taip garantuojamas gyventojų pavėžėjimas, už kurį yra atsakinga rajono valdžia. Dažnai atvežti vaiką iš netolimo kaimo kainuoja brangiai, nes autobuso maršrutas suka didžiulį ratą.

Kam reikalingas Švietimo skyrius?

Joniškio Švietimo ir sporto skyrius – taip pat kratosi atsakomybės. Skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė tikina, kad mokinių sąrašus mokyklos derina tiesiogiai su autobusų parku.

O gal tą dešimt procentų būtų galima laikyti tiesiog nuolaida už didžiulę bendrovei teikiamą apyvartą?

Vedėja informavo, kad kai kurios mokyklos turi savo geltonuosius autobusus. Be jų yra dvylika ministerijos dovanotų mikroautobusų. Tačiau ir už juos Švietimo skyrius neatsakingas.

I.Mačiulienė pakalbėjo atvirkščiai – kad už nepavežtus vaikus yra nemokama. Kur įrodymai? Pagal kažkokią formulę yra paskaičiuota, jog už mokinio pavėžėjimą mokama 90 procentų kelionės kainos.

Ši dešimties procentų nuolaida sugalvota tam, kad kartais vaikai į ugdymo įstaigas ir neatvyksta. O gal tai būtų galima laikyti tiesiog nuolaida už didžiulę bendrovei teikiamą apyvartą?

Suprantama, kad visiems rūpi pinigai. O kam rūpi, ar vaikai bus atvežti? Vedėja sako, kad Švietimo skyriui rūpi, tačiau atsakomybės kratosi: „Buvome ne kartą susitikę su vežėjais. Kalbėjome, jei vaikas su kuprine, o vairuotojas jį pažįsta...“

Kas atsakingas už vaiką, kai jis važiuoja į mokyklą? „Pirmiausia tai tėvai atsakingi už vaiko pavėžėjimą. Toliau – mokyklos vadovas, autobusų parkas. Švietimo skyrius juk nereguliuoja maršrutų, neišdavinėja pažymėjimų, nėra turto valdytojas.

Būtų objektyviau, jei pateiktumėte klausimus raštu. Tuomet surašyčiau visus teisės aktus. Apie situaciją žinau tik tiek, kiek man komentuoja Žagarės ugdymo įstaigos vadovas“, – siūlė Švietimo skyriaus vedėja I.Mačiulienė.

Gimnazijoje gedulo požymių nėra

Žagarės gimnazijos direktorius Virgilijus Kančelskis pademonstravo, jog situaciją žino geriau už vežėjus ir Švietimo skyrių, tačiau išeities nemato.

„Nėra jokių ataskaitų. Kiekvieną rudenį savivaldybėje yra suderinami vežiojamų vaikų sąrašai. Metų eigoje jie keičiami, jei vaikas keitė gyvenamąją vietą. Dėl pramiegojimo sąrašai nekeičiami“, – užtvirtino direktorius.

Mokykla atspausdina pažymėjimą. Autobusų parkas uždeda lipduką. Būk malonus – važiuok ir džiaukis. Už viską sumokėta.

Direktorius davė suprasti, kad kitą mėnesį vežiojamų vaikų sąrašus teks tikslinti – dviem gimnazistais mažiau. Vienas jau niekada negrįš, o kitam visa gimnazijos bendruomenė linki kuo greičiau pasveikti. Žinoma, už nelemtąją dieną taip pat nebus mokama.

Direktoriaus galvoje dabar verda įvairios mintys. Gal pakaktų bent jau telefonuose turėti bilietų nuotraukas? Gal reikia elektroninės sistemos? Juk pinigai sumokami.

O kas, anot direktoriaus, atsakingas už vaiko atvežimą? Jo nuomone, iki stotelės turėtų būti atsakingi tėvai. Autobuse – vežėjas. Ugdymo įstaigoje – mokyklos administracija. Galbūt.

Direktorius neįsivaizduoja, kokiu būdu jis galėtų pareikšti priekaištus vežėjui už tai, kad jis neatvežė gimnazisto iki mokyklos. 

Žagarės gimnazijoje iš tiesų jaučiamas gedulas, tačiau stengiamasi jo neafišuoti. Vadovaujantis psichologų pasiūlymu, mokyklos koridoriuje nėra gedulą primenančių daiktų: nuotraukos, žvakių, krepšelių.

Vadovaujantis geležine Švietimo skyriaus vedėjos logika, Joniškio rajono valdžia dėl tokios vaikų pavėžėjimo tvarkos taip pat niekuo dėta. Visa Lietuva taip veža savo vaikus.

Su dešimties procentų nuolaida sumokama už visus išlaipintus ir  į mokyklą „tranzuojančius“ vaikus. Vežėjas patenkintas. Gimnazijai tėvai parašo pateisinamą raštą dėl praleistų pamokų. O Švietimo skyriaus ir ministerijos čia visai galėtų ir nebūti?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs