Dešiniuosius vienijančios Europos liaudies partijos frakcijos lyderis Europos Parlamente vokietis Manfredas Weberis pareiškė, kad „Kinijos politiniai ir ekonominiai išpuoliai prieš Lietuvą yra nepriimtini“.
Jo teigimu, ES yra pasirengusi partnerystei su Pekinu, bet negali pasiduoti šantažui. M.Weberis patikino Lietuvos premjerę Ingridą Šimonytę, kad ji turi visišką palaikymą.
M.Weberis ir I.Šimonytę delegavusi Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai priklauso tai pačiai politinei grupei Europos Sąjungoje.
Europos Parlamentas jau anksčiau yra išsakęs palaikymą Taivano atstovybės atidarymui, tačiau Lietuva tikisi, kad daugiau solidarumo parodys ir didžiųjų šalių, pirmiausia Vokietijos ir Prancūzijos, vyriausybės.
Lietuva Kinijos spaudimo sulaukė, kai leido Vilniuje atidaryti Taivaniečių atstovybę, o jos pavadinime – naudoti Taivano vardą. Komunistinė Kinija demokratiškai valdomą Taivaną laiko šalies dalimi ir priešinasi jo savarankiškam veikimui.
Siekiant nesupykdyti komunistinės Kinijos, kitose Europos šalyse ir JAV tokios atstovybės iki šiol veikdavo kaip Taipėjaus ekonominiai ir kultūriniai biurai, taip pabrėžiant nepolitinį jų pobūdį.
Taivano žiniasklaidos priemonė „Taiwan insider“ savo ruožtu naujųjų išvakarėse padėkojo už drąsą Lietuvos užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui ir parlamentarams Dovilei Šakalienei ir Matui Maldeikiui, remiantiems Taivaną.
Jie įvardyti Taivano 2021 metų žmonėmis. „Taiwan insider“ teigimu, Lietuvos lyderiai parodė pasauliui, kad užsienio politika turi būti grindžiama vertybėmis, o ne baime.
Tuo metu Kinijos užsienio reikalų ministerija vėl pažėrė kritikos Lietuvos Vyriausybei, kuri neseniai numatė paramą verslui, nukentėjusiam nuo prekybos trikdžių.
„Lietuvos vyriausybė galėjo išleisti pinigus žmonių gerovei didinti, kovoti su COVID-19 ar pagerinti pasienio pabėgėlių gyvenimą. Deja, ji pasirinko naudoti žmonių pinigus savo pačių klaidų taisymui. Jei Lietuvos vyriausybė tikrai nori parodyti paramą verslui, ji turėtų pradėti nuo pamatinių šalies ir žmonių principų ir grįžti prie pagarbos vienos Kinijos principui bei draugiškam bendradarbiavimui su Kinija įvairiuose sektoriuose“, – spaudos konferencijoje sakė ministerijos atstovas Zhao Lijianas.
Vyriausybė šią savaitę numatė skirti 6 mln. eurų nuo Kinijos nukentėjusiems Lietuvos verslams. Pinigai bus išleisti naujų rinkų paieškai. Vyriausybė su Europos Komisija taip pat derina 130 mln. eurų apyvartinių paskolų paketą.
Lietuvos verslininkai sako, kad dėl Taivano atstovybės atidarymo jiems užsivėrė Kinijos rinka, stringa gamykloms būtinų komponentų importas iš Kinijos.
Lietuvos prašymu Europos Komisija renka medžiagą galimam skundui Pasaulio prekybos organizacijoje. Tačiau surinkti įrodymus gali būti keblu, nes Pekinas neigia sankcijas ir tikina, esą sprendimus dėl bendradarbiavimo su lietuviais priima pačios įmonės.
Lietuvos pramoninkų konfederacija naujųjų išvakarėse perspėjo, kad pašliję Lietuvos ir Kinijos santykiai grasina pramonės plėtrai.
Jos teigimu, jeigu Kinija apribos eksportą, kuris bus susietas su eksporto kilme, tai Lietuvos pramonė praras ir didžiausią savo eksporto rinką – Europos Sąjungą. Be to, anot organizacijos, dėl įtampų su Kinija kyla grėsmė prarasti atėjusius ir veikiančius Lietuvoje investuotojus.
Valdžios šalininkai sako, kad Taivano atstovybės atidarymas yra demokratinėmis vertybėmis pagrįstas sprendimas ir leido gauti daugiau JAV dėmesio. Kritikai sako, kad Lietuva turėjo derinti poziciją su sąjungininkais, nes vienai bus sudėtinga atlaikyti Kinijos spaudimą.