„Ikiteisminio tyrimo įstaigų praktikoje fiksuojami atvejai, kai dėl ydingo galiojančios redakcijos Baudžiamojo kodekso (BK) nustatyto teisinio reguliavimo laiku nepradedami ikiteisminiai tyrimai ir prarandami baudžiamajam procesui reikšmingi duomenys (įrodymai). Žalos aplinkai masto vertinimas dėl to neretai yra nenuoseklus ir skirtingų instancijų teismuose nagrinėjant baudžiamąsias bylas“, – teigiama Prezidentūros pranešime.
Prezidentas Baudžiamojo kodekso pataisomis siūlo nustatyti, kad žala orui, žemei, dirvožemiui, vandeniui, gyvūnams, augalams, kitiems gyviems organizmams laikoma didele žala, kai nustatoma, kad padarytas reikšmingas neigiamas poveikis arba bendra žalos suma viršija 12,5 tūkst. eurų.
Pasak pranešimo, kol BK įtvirtinto didelės žalos aplinkai turinys yra neatskleistas, nėra apibrėžiamos baudžiamosios atsakomybės ribos, o tai sukelia teisinio netikrumo būseną žmonėms ir įmonėms, ikiteisminio tyrimo subjektams ir Aplinkos ministerijai pavaldžioms institucijoms.
Prezidentas taip pat siūlo praplėsti BK straipsnį, kad jo formuluotė apimtų visus Aplinkos apsaugos įstatyme įvardijamus aplinkos elementus, kad nebeliktų teisinių prielaidų išvengti baudžiamosios atsakomybės už padarytą žalą tam tikriems, BK neišvardintiems aplinkos elementams.