2015 04 22

Grasinimas susisprogdinti prie prezidentūros – tarsi priminimas apie augančią išpuolių grėsmę

Prie prezidentūros rūmų susisprogdinti grasinęs vilnietis Tomas Apivala į pareigūnų akiratį pateko prieš trejus metus. Vyras ne kartą siuntė nerimą keliančius laiškus ir žinutes Lietuvos valstybės institucijoms. Kartą net bandė aptalžyti vieną pastatą metaliniu strypu. Per pastaruosius metus kriminalinės žvalgybos pareigūnai gauna vis daugiau informacijos apie vadinamuosius pavienius asmenis – žmones, kurių komunikacija ar elgesys kelia susirūpinimą.
Vyras, grasinęs susprogdinti Prezidentūrą
Vyras, grasinęs susprogdinti Prezidentūrą / 15min.lt montažas

Tai nutiko praėjusį trečiadienį. Juodai apsirengęs vyras su lagaminu grasino susprogdinti prezidentūros rūmus. Po dvi valandas trukusios operacijos buvo nuginkluotas ir sulaikytas.

Sudėtingą situaciją atidžiai stebėjo Vadovybės apsaugos departamento (VAD) Kriminalinės žvalgybos skyrius.

Šis padalinys išsiskiria tuo, kad vienoje komandoje dirba ir pareigūnai, ir psichologai.

Nuo 2011 metų jie renka informaciją apie vadinamuosius pavienius asmenis, kad padėtų tokiems žmonėms ir užkirstų kelią galimiems viešiems smurtiniams išpuoliams.

Pavieniais asmenimis yra vadinami sutrikę, palūžę, viltį praradę žmonės, kurie nesulaukę pagalbos ima svarstyti apie grėsmingus problemų sprendimo būdus. Jie gali sukelti pavojų savo artimiesiems, visuomenei, jei grasindami ir kalbėdami apie savo sunkumus nesulaukia pagalbos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andersas Behringas Breivikas Oslo teisme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./A.B.Breivikas Oslo teisme

Turbūt vienas žiauriausių smurtinių išpuolių – žudynės, kurias 2011 metais Norvegijoje surengė Andersas Behringas Breivikas.

Grėsminga situacija prie prezidentūros priminė, kad ši problema egzistuoja ir Lietuvoje.

Dar prieš ketverius metus kriminalinės žvalgybos pareigūnai įspėjo, kad pavienių asmenų ir susirūpinimą keliančio elgesio atvejų mūsų šalyje daugės. Tokių, kaip išpuolis prieš STT pareigūnus, kurį 2011 metais surengė vaikinas, įtikėjęs, kad kovoja su „heroino mafija Vilniuje“.

Naujausi duomenys rodo, kad susirūpinimą keliančio elgesio atvejų daugėja sparčiai.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Įtariamasis teisme
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vienas iš labiausiai nuskambėjusių smurtinių išpuolių – prieš STT pareigūnus

Pareigūnų akiratyje – nuo 2011 metų

Pirmą kartą apie vilnietį T.Apivalą pareigūnai išgirdo 2011 metais. Vyras pradėjo siųsti susirūpinimą keliančius laiškus ir žinutes Lietuvos valstybės institucijoms. Viename pasisakyme jis grasino pavogti sunkvežimį ir taranuoti valstybinės institucijos pastatą.

Pirmą kartą apie vilnietį T.Apivalą pareigūnai išgirdo 2011 metais. Viename pasisakyme jis grasino pavogti sunkvežimį ir taranuoti valstybinės institucijos pastatą.

„Laiškų turinys, kaip ir pasisakymai per įvykį prie prezidentūros, buvo padriki, logiškai nesusiję“, – 15min.lt pasakojo Kriminalinės žvalgybos skyriaus psichologė Emilija Garbaliauskaitė. Ji nuo pirmųjų dienų dirba VAD komandoje, kuri bando užkirsti kelią viešiems smurtiniams išpuoliams.

Šaltinių teisėsaugoje duomenimis, praeityje vyras buvo teistas dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo.

Tada buvo svarstoma apie priverstinį gydymą, tačiau sprendimas kelis kartus buvo pakeistas.

Informacija apie T.Apivalą buvo perduota VAD pareigūnams, kurie saugo svarbius valstybės objektus – pamatę vyrą, jie turėjo pranešti apie tai Kriminalinės žvalgybos skyriui.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vyras grasino susprogdinti prezidentūrą
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Įvykis prie prezidentūros

Praėjusiais metais vilniečio elgesys pradėjo keistis – nuo laiškų perėjo prie veiksmų. Kelis kartus buvo pastebėtas prie VAD saugomų objektų, kartą daužė vienos valstybės institucijos fasadą metaliniu strypu, kitą kartą – geležiniu svarmeniu, įdėtu į celofano maišelį.

Žvalgai perdavė informaciją psichikos sveikatos centrams ir paprašė pagalbos. 2013 ir 2014 metais vyru rūpinosi specialistai, todėl jis buvo dingęs iš pareigūnų akiračio.

Nerimą keliantis elgesys, grėsminga komunikacija ir sudėtingos asmeninio gyvenimo aplinkybės tarsi signalizavo, kad vyrui reikalinga pagalba – tai vienas iš svarbiausių žingsnių, bandant užkirsti kelią viešiems smurtiniams išpuoliams.

Žvalgai perdavė informaciją psichikos sveikatos centrams ir paprašė pagalbos.

2013 ir 2014 metais vyru rūpinosi specialistai, todėl jis buvo dingęs iš pareigūnų akiračio.

„Mes stengėmės padėti, kreipėmės į psichosveikatos centrus ir rizika buvo suvaldyta. Po to jis dingo iš mūsų akiračio, matyt, gyveno savo gyvenimą ir niekam jokių sunkumų nekėlė. Mes negalime nuolat stebėti žmogaus, ne tokie mūsų metodai“, – aiškino Kriminalinės žvalgybos skyriaus viršininkas Aleksandras Berezovskij. Pareigūnas sakė, kad tai prieštarautų ir demokratinės valstybės principams, ir pareikalautų didelių finansinių resursų.

Praėjusį trečiadienį, po beveik metų pertraukos, vilnietis T.Apivala priminė apie save. Kartu – ir apie pavienių asmenų problemą. 

Praneša apie ketinimus

Kriminalinės žvalgybos pareigūnai, bandantys užkirsti kelią smurtiniams išpuoliams, pabrėžia, kad  dažniausiai pavieniai asmenys praneša apie savo ketinimus. Grėsmės galima išvengti tinkamai reaguojant į siunčiamus signalus.

Šiame bute vaikų ir paauglių žurnalo redaktorius peiliu sužalojo du paauglius.
Vaikų žurnalo redaktorius peiliu sužalojo du paauglius.

„Tam tikra prasme, didžioji dalis pavienių asmenų bando pranešti apie savo ketinimus. Taip jie siekia pagalbos, išspręsti jiems iškilusias problemas“, – aiškino A.Berezovskij.

Tokie žmonės bando kontaktuoti su valstybės vadovais, politikais, garsenybėmis ir kitais viešumoje dažnai matomais asmenimis.

Taip pat skambina arba rašo laiškus į valstybės institucijas.

Dažniausiai jie yra laikomi keistuoliais. Politikai ar valstybės tarnautojai pripratę prie tokių asmenų, todėl dažniausiai visiškai nekreipia dėmesio. Tačiau detalės gali rodyti nerimą keliančius ketinimus.

Pavieniai asmenys kriminalinės žvalgybos akiratyje
Pavieniai asmenys kriminalinės žvalgybos akiratyje

Pavyzdžiui: tiesioginiai ar netiesioginiai grasinimai, nevaldomi pykčio protrūkiai, labai ryškus ir nesavikritiškas „teisybės“ siekimas, noras kažkam atkeršyti, neadekvatūs reikalavimai elgtis kitaip. 

Taip pat susirūpinimą gali kelti asmenys, kurie kliedi apie sąsajas su žinomu žmogumi, romantiškus santykius su juo, bendrą praeitį.

Arba tiki, kad jis yra dieviškos kilmės ir aukščiau įstatymo.

Dar vienas svarbus įspėjimas – jei dažnai kontaktuoti bandantis žmogus staiga pakeičia savo elgesį. Pavyzdžiui, į valstybės instituciją skambinėjęs asmuo staiga nebeskambina, o atsiunčia grasinamąjį laišką.

Užtenka vieno tokio signalo, kad į komunikuojantį žmogų būtų verta atkreipti dėmesį. Tai nebūtinai reiškia, kad jis rengia viešą smurtinį išpuolį. Pareigūnai prisimena atvejų, kai po televizijos laidų į valstybės institucijas skambindavo supykę žmonės, grasindavo, tačiau kitą dieną labai gailėdavosi.

Vertinimus atliekame tik tada, kai surenkame pakankamai informacijos apie visas aplinkybes. Tai padeda išvengti skaudžių klaidų ir pastebėti atvejus, kurie verti dėmesio, – sakė A.Berezovskij.

Kitaip tariant, grasinimai ir kiti signalai nebūtinai rodo žmogaus ketinimą griebtis smurto, tačiau negalima į tai nekreipti dėmesio.

„Dirbdami su pavieniais asmenimis stengiamės išjungti supaprastintą mąstymą, kai perskaitai grasinančią žinutę ir galvoji: ai, čia nesąmonė. Vertinimus atliekame tik tada, kai surenkame pakankamai informacijos apie visas aplinkybes. Tai padeda išvengti skaudžių klaidų ir pastebėti atvejus, kurie verti dėmesio“, – sakė A.Berezovskij.

Psichologė E.Garbaliauskaitė pabrėžė – kartu toks požiūris į pavienius asmenis leidžia išvengti neteisingų etikečių ir stigmatizacijos.

Perspėjimų daugėja

Per pastaruosius metus Lietuvoje beveik dvigubai išaugo skaičius asmenų, apie kurių įspėjantį elgesį sužinojo Kriminalinės žvalgybos skyrius.

Tie žmonės rašė nerimą keliančius laiškus ir žinutes valstybės institucijoms. Dalis jų – net grasino arba susirūpinimą kelianti komunikacija peraugo į realius veiksmus. 

Vienas iš pareigūnams žinomų pavienių asmenų
Vienas iš pareigūnams žinomų pavienių asmenų

2011 metais kriminalinė žvalgyba turėjo informacijos apie 66 tokius asmenis. Po metų, skaičius išaugo iki 84. 2013 metais tokių asmenų Lietuvoje buvo 140, o pernai – 242.

Susirūpinimą keliančio elgesio atvejų daugėja. Galbūt, taip yra todėl, kad šiuo metu tam skiriamas didesnis dėmesys, vykdoma aktyvi informacinė sklaida, – sakė psichologė E.Garbaliauskaitė.

„Susirūpinimą keliančio elgesio atvejų daugėja. Galbūt, taip yra todėl, kad šiuo metu tam skiriamas didesnis dėmesys, vykdoma aktyvi informacinė sklaida“, – sakė psichologė E.Garbaliauskaitė.

Kriminalinės žvalgybos skyriaus komanda jau kelerius metus aktyviai aiškina, kaip reikia atpažinti įspėjantį elgesį ir kokių priemonių imtis, kad būtų užkirstas kelias nelaimei.

Informacija pateikiama Lietuvos valdžios institucijoms, teisėsaugai, valstybės tarnautojams, visuomenės sveikatos centrams, net pašto skyriams, žurnalistams ir kitiems, kurie nuolat bendrauja su žmonėmis.

Per 2014 metus su šia problema buvo supažindintos 53 valstybinės institucijos ir visų užsienio valstybių atstovybės Lietuvoje.

Kalbėjimas apie problemą duoda vaisių. Žmonės pradeda suprasti, kad elgesys, kuris anksčiau atrodė keistas, turi kelti susirūpinimą ir yra prasmingas, – sakė Kriminalinės žvalgybos skyriaus viršininkas A.Berezovskij.

„Kalbėjimas apie problemą duoda vaisių. Žmonės pradeda suprasti, kad elgesys, kuris anksčiau atrodė keistas, turi kelti susirūpinimą ir yra prasmingas“, – sakė Kriminalinės žvalgybos skyriaus viršininkas A.Berezovskij.

Tačiau geresnis problemos suvokimas ir didesnė informacijos sklaida nėra vienintelė priežastis, kodėl pastaruoju metu sparčiai daugėja asmenų, kurių elgesys kelią susirūpinimą.

Įtaką daro karas ir propaganda

Kriminalinės žvalgybos pareigūnai sako, kad įtaką pavieniams asmenims daro dabartinė geopolitinė situacija. 

0629com.ua nuotr./Mariupolyje krito teroristų „Grad“ raketos
0629com.ua nuotr./Mariupolyje per apšaudymą „Grad“ raketomis žuvusi gyventoja

„Mano jau kelios draugės žuvo Donecke, greitai pats pasiimsiu ginklą į savo rankas“, – tai citata iš laiško, kuris buvo atsiųstas į vieną valstybinę instituciją.

Kriminalinės žvalgybos skyriaus specialistai pastebėjo, kad tokių nerimą galinčių sukelti pranešimų padaugėjo, kai Lietuvos valstybės institucijos išreiškė griežtą poziciją dėl situacijos Ukrainoje. 

Mano jau kelios draugės žuvo Donecke, greitai pats pasiimsiu ginklą į savo rankas, – tai citata iš laiško, kuris buvo atsiųstas į vieną valstybinę instituciją.

„Šitas konkretus atvejis įdomus tuo, kad rimčiau pasidomėjus, pasijungus Lietuvos kriminalinės policijos biuro Kovos su terorizmu padaliniui ir Valstybės saugumo departamento pareigūnams, paaiškėjo, kad žmogus tiesiog perskaitė straipsnį, labai susijaudino ir niekas jo aplinkoje iš tikrųjų nežuvo“, – pasakojo A.Berezovskij.

Vėliau tas žmogus atsiprašė, paaiškino situaciją ir pažadėjo daugiau taip nebesielgti. 

Neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek susirūpinimą keliančio elgesio atvejų yra susiję būtent su paaštrėjusia geopolitine situacija. Tačiau matomos tam tikros minėtų atvejų intensyvumo tendencijos.

„Pastebima tam tikra augimo tendencija, kai buvo pareikšta aiškesnė Lietuvos pozicija Ukrainos klausimu. Galima įžvelgti sąsajų tarp atvejų skaičiaus augimo ir tuo pačiu laikotarpiu žiniasklaidoje pateikiamos informacijos. Kai kurie savo kreipimąsi, pasipiktinimą laiškuose motyvuoja būtent šiuo konfliktu“, – sakė psichologė E.Garbaliauskaitė.

Jeigu asmeniniame gyvenime žmogus patiria kažkokių sunkumų, turi problemų, ir dar gauna didelį informacinį srautą, įvykių interpretacijas, tai gali pasufleruoti tariamai „teisingą“ sprendimo būdą.

„Yra teigiama, kad žmogų veikia ne tiek patys įvykiai, kiek jų interpretavimas. Čia galime padaryti sąsajas su propaganda.

Jeigu asmeniniame gyvenime žmogus patiria kažkokių sunkumų, turi problemų, ir dar gauna didelį informacinį srautą, įvykių interpretacijas, tai gali pasufleruoti tariamai „teisingą“ sprendimo būdą“, – aiškino pareigūnas A.Berezovskij.

Psichologė E.Garbaliauskaitė sakė, kad vienas iš rizikos veiksnių, galinčių paskatinti žmogų griebtis viešo smurtinio išpuolio, yra mąstymas apie tai, kad smurtas – vienintelis ar efektyviausias problemos sprendimas.

Informacinis srautas gali paskatinti tokį mąstymą. 

Kaltino karališkąją šeimą

Ukrainoje vykstant Rusijos sukeltam karui pastebima nauja tendencija – Lietuvos valstybės politikai ir kiti vieši asmenis gauna grasinančio pobūdžio žinučių nuo užsienio šalių piliečių: Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Vakarų Europos. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiškai nusiteikę gyventojai per protestus Donecke
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiškai nusiteikę gyventojai per protestus Donecke

Dažniausiai tai yra ne emigrantai, bet kitų šalių piliečiai, kuriuos supykdė Lietuvos vadovų pozicija.

„Tokiais atvejais mes bendradarbiaujame su Valstybės saugumo departamentu. Jeigu manome, kad užsienio šalies pilietis gali kelti grėsmę, tai imamasi atitinkamų priemonių“, – pasakojo A.Berezovskij.

Pavyzdžiui, tokie žmonės gali būti neįleidžiami į mūsų šalį. 

Tokiais atvejais mes bendradarbiaujame su Valstybės saugumo departamentu. Jeigu manome, kad užsienio šalies pilietis gali kelti grėsmę, tai imamasi atitinkamų priemonių, – pasakojo A.Berezovskij.

„Tai nėra susiję su nuomonės reiškimu. Žmonės gali turėti vienokią ar kitokią nuomonę. Kalba eina apie grasinimus ir kitokį susirūpinimą keliantį elgesį“, – aiškino pareigūnas. 

Vyksta ir atvirkštinis procesas. Kriminalinės žvalgybos skyrius kartu su Jungtinės Karalystės pareigūnais užfiksavo, kai vienas esamas ir vienas buvęs Lietuvos piliečiai bandė komunikuoti su karališkąja šeima. 

„Vyras laiškuose teigė, kad būtent karališkosios šeimos atstovas jam kenkia, kelia pavojų sveikatai ir gyvybei“, – pasakojo psichologė E.Garbaliauskaitė.

Lietuvos pareigūnai ir britai atliko grėsmės vertinimą, nes bijoma, kad šie pavieniai asmenys gali bandyti nuvykti į Jungtinę Karalystę.

„Scanpix“ nuotr./Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II
„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II

„Jeigu pastebime, kad žmogus gali būti linkęs į saviradikalizaciją, mes patys neatliekame grėsmės vertinimo. Perduodame informaciją Valstybės saugumo departamento kovos su terorizmu padaliniui ir Lietuvos kriminalinės policijos biurui. Saviradikalizacija nėra pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą“, – sakė A.Berezovskij.

VAD tokias atvejais pirmiausiai stengiamasi išsiaiškinti situaciją, kokios aplinkybės veikia žmogų, stengiamasi jam padėti.

„Nesame vieniši šiame lauke. Pagalba yra užtikrinama bendradarbiaujant su socialinės paramos padaliniais, psichikos sveikatos centrais ir kitomis suinteresuotomis įstaigomis. Represinių priemonių gali būti imtasi tik kraštutiniu atveju“, – sakė A.Berezovskij.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs