„Rekomenduojame žmonėms, kurie lankėsi Kinijoje, po paskutinės dienos vizito vengti socialinių kontaktų. Darbdaviams rekomenduojame tokiems žmonėms sudaryti sąlygas dirbti nuotoliniu būdu. Jei tokių sąlygų nėra, visi žmonės gali kreiptis į NVSC ir mes jiems organizuosime nedarbingumo suteikimą 14 parų“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
„Jei žmogus gyvena ne vienas, tuomet pagal Užkrečiamų ligų valdymo įstatymą yra galimybė suteikti jam laikiną prieglobstį, tą organizuoja visos savivaldybių administracijos.
Pasak jos, socialinio kontakto vengimas – vienas efektyviausių infekcinių ligų prevencijos būdų.
„Tai parodė ir 2009 metų gripo pandemija. Žmonės, kurie laikėsi specialistų rekomendacijų: liko vieni, nebendravo su kitais žmonėmis – neturėjo galimybės ir neperdavė infekcijos kitiems“, – kalbėjo R.Lingienė.
Galimybe gauti nedarbingumą po viešnagės Kinijoje, anot NVSC, jau pasinaudojo vienas žmogus.
Iš viso visuomenės sveikatos specialistai konsultavo 176 Kinijoje besilankiusius žmones. Anot specialistų, žmonių skambučių sulaukiama kasdien.
Šiuo metu yra stebima 80 žmonių.
Anot R.Lingienės, visuomenės informavimas ir konsultavimas pasiteisino, o praėjusią savaitę įvyko „tam tikros pratybos“.
„Žmogus, kuris keliavo Kinijoje, atvykęs į Lietuvą apsistojo Alytuje. Pasijutęs blogai, kreipėsi į Bendrąjį pagalbos centrą, laimei diagnozė nepasitvirtino. Kriterijai šio susirgimo pilnai atitiko, su nerimu laukėme atsakymų. Bet jei tas žmogus būtų susirgęs, liga išplisti nebūtų turėjusi galimybių“, – sakė R.Lingienė.
„Mūsų specialistai jį pasitiko, jis buvo registruotas oro uoste, jam buvo skambinama kiekvieną dieną, jis žinojo, kaip elgtis, nėjo pas šeimos gydytoją, skambino į BPC“, – pridūrė ji.
Penktadienį telekomunikacijų bendrovė „Telia“ į Lietuvą atvežė Vokietijoje pagamintą termovizinę kamerą, kuri gali būti panaudota prevenciškai stabdant koronaviruso plitimą šalyje. Tačiau Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sako, kad ši kamera žmonių temperatūrai matuoti nėra tinkama.
„Ekspertai sako, kad ji labiau skirta teritorijų apsaugai, kurios yra nematomos. Nėra ji labai gerai pritaikyta, kada yra dideli srautai žmonių, būtent kiekvieno žmogaus temperatūrai matuoti. Šiam darbui taip pat yra šiek tiek didoka paklaida“, – teigė viceministras.
Pasak A.Šešelgio, ministerija domėsis kitomis termovizinėmis kameromis ir svarstys galimybes jas įsigyti.
Kaip teigia R.Lingienė, termovizoriai, nustatant sergančiuosius koronavirusu, tėra papildoma prevencijos priemonė, suteikianti „nepagrįsto saugumo jausmą“.
„Labai problematiška taikyti šį metodą dėl ilgo inkubacinio periodo, priešingai nei gripo atveju. Žmogus praeis termovizorių ir pasijus saugus, nors galbūt iš tiesų ligos simptomai jam dar nepasireiškė“, – sakė NVSC atstovė.
Kinijoje, anot Pasaulio sveikatos organizacijos, naujuoju COVID-19 koronavirusu užsikrėtę beveik 75 tūkst. žmonių, mirusiųjų skaičius siekia 2121. Iš viso virusas fiksuojamas 26 šalyse.