Prie sostinės savivaldybės vidurdienį susirinkusios šešios aktyvistės sakė esančios susirūpinusios I.Rinau byla ir abejojo valstybės sugebėjimu apginti moterų teises. Moterų akcijos metu laikyti plakatai skelbė: „Lietuvos moterys su nerimu stebi I.Rinau bylą“, „I.Rinau byla iš esmės turi būti išnagrinėta Lietuvoje“.
Kaip žurnalistams sakė viena iš mitingo rengėjų, organizacijos „Vilniaus moterų namai“ prezidentė Lilija Vasiliauskienė, siekiama, kad Lietuvos valdžia į I.Rinau bylą pažvelgtų „iš moterų teisių perspektyvos“. Anot L.Vasiliauskienės, tai reiškia, jog bylos nagrinėjimą teismuose reiktų pradėti iš naujo, atsižvelgiant ne tik į tėvo, bet ir į motinos padėtį bei teises.
„Teisingumą reiktų vykdyti atsižvelgiant į abiejų sutuoktinių teises, tuo labiau, kad moters teisių gynimas su visa jų specifika – mūsų valstybės oficialios politikos dalis. Tačiau tai turi būti įtvirtinta ne tik formaliai, bet ir realiai. Kadangi valstybė remia atsakingą motinystę, mūsų manymu, pozicija neatiduoti vaiko – vienintelė galimybė tą paramą išreikšti“, – pasakojo „Vilniaus moterų namų“ prezidentė.
Koalicija „Moterų teisės – visuotinės žmogaus teisės“ pirmadienį analogiškas akcijas ketino surengti prie dar šešių miestų ir rajonų savivaldybių – Alytaus, Marijampolės, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Tauragės. Anot organizatorių, jie nenori daryti spaudimo teismams, todėl Vilniuje akcija nebuvo surengta prie Aukščiausiojo Teismo, kuriame pirmadienį buvo svarstoma I.Rinau byla.
Pirmadienį ir trečiadienį Aukščiausiasis Teismas, nagrinėdamas dvi bylas, spręs, ar I.Rinau dukra Luisa bus grąžinta tėvui į Vokietiją, ar liks gyventi su mama Lietuvoje. Teismo procesai dėl mažosios Luisos likimo vyksta jau dveji metai Vokietijoje, Lietuvoje bei tarptautinėse institucijose.
Liepą Europos Teisingumo Teismas (ETT) paskelbė, kad Lietuvos teismai nepagrįstai ilgai delsė ir nevykdė savo pačių sprendimų grąžinti mažametę Luisą Rinau jos tėvui Vokietijos piliečiui. ETT nusprendė, kad klaipėdietė I.Rinau, kovojanti dėl teisės auginti dukrą, privalo vykdyti vokiečių teismo sprendimą ir grąžinti vaiką tėvui.