SAM pranešime teigia, kad tuo atveju jei gydymo įstaigos ar vaistinės nesilaikytų gydymo paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo iš PSDF biudžeto taisyklių, o taip pat vaistų, medicinos pagalbos priemonių, ortopedijos priemonių skyrimo ir išdavimo reikalavimų, jos turėtų privalomai vykdyti ligonių kasų priimtus sprendimus vykdant įstaigų, vaistinių ir kitų įmonių, veiklos priežiūrą. Tai reiškia, kad jos turėtų grąžinti nustatytą žalą PSDF biudžetui, iš apdraustųjų neteisėtai paimtus papildomus mokėjimus už paslaugas ir (ar) vaistus bei vykdyti kitus privalomus nurodymus.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, gydymo įstaigose ar vaistinėse atlikus kontrolės procedūras ir nustačius pažeidimus, galima teikti tik rekomendacinio pobūdžio pasiūlymus atlyginti žalą. Pagal teismų praktiką, gydymo įstaigoms ar vaistinėms, padariusioms pažeidimus, kyla tik civilinė atsakomybė, o ne administracinė.
Vien per 2016 m. Lietuvoje buvo nustatyti 45 tokie pažeidimų atvejai, kai pacientų buvo paprašyta susimokėti už paslaugas, kurios turėjo būti teikiamos nemokamai. 2017 m. teritorinių ligonių kasų atliktų kontrolės procedūrų metu konstatuota žala PSDF biudžetui viršijo 524 tūkst. eurų.
Planuojama, kad pakeitus dabartinę tvarką gydymo įstaigoms ligonių kasų priimami sprendimai būtų privalomi.