2018 08 27

Gyventojai apie festivalį „Turgus 2.0“: stoties merginos – juokas palyginti su šituo siautėjimu

Vilniaus Pylimo g. gyvenanti Inesa paskutinį vasaros sekmadienį prisimena su siaubu. Po jos langais vyko pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“. Vilniaus savivaldybės skambiai pristatytas renginys vietos gyventojų nesužavėjo – jie beria priekaištus ir sako, kad anksčiau buvusi didžiausia problema – stoties merginos, yra „juokinga palyginus su „Turgus 2.0“ siautėjimu“.
Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“
Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“ / Sauliaus Žiūros nuotr.

Gatvė skambėjo nuo 7 iki 22 val.

„Ar po jūsų buto langu kada nors stovėjo scena, kurioje vyko koncertas? Ar buvo, kad atsidarę langą galite pasiekti gatvės maisto vagoną? Ar jus kada nors pažadino sekmadienį 7 valandą ryto montuojamų konstrukcijų triukšmas? Ar buvo atsitikę, kad jūsų automobilis buvo tiesiog įkalintas gatvėje, nes ją uždarė? Ar jūsų vaikai kada nors verkė vakare, kad negali užmigti, nes koncertas vyksta beveik jų kambaryje (beje, mano vaikas pasakė, kad nuo šiol nekęs sekmadienių)?“ – štai tokius klausimus po sekmadienį įvykusio pirmojo festivalio „Turgus 2.0“ beria vilnietė Inesa.

Jos teigimu, kaip tik taip ir nutiko Pylimo gatvės dalies šalia Halės turgaus gyventojams, kurie esą „šeštadienį užmigo sau įprastoje Pylimo gatvėje, o sekmadienį prabudo „Turguje 2.0“.

„Labai gražiai aprašytas ir išreklamuotas renginys, kuris turėtų kurti bendruomenę, puoselėti turgaus idėją, kurti naujus gastronominius potyrius, yra mūsų košmaras ir pati didžiausia nesąmonė, kokią man teko matyti. Aš jau nekalbu apie tai, kad mes, vietiniai gyventojai, nebuvome informuoti apie planus, nebuvo jokių skelbimų, jokių įspėjimų, jau nekalbu apie nuomonės paklausimą.

Kai verslininkas nori iškabinti reklamą namo fasade, bėgiojama pas visus kaimynus ir renkami parašai leidimui gauti, nes tokia tvarka. Bet kai nusprendi gatvę uždaryti, įrengti joje tarp gyvenamųjų namų sceną ir surengti koncertą, tai nereikia jokių parašų ar leidimų, nes gyventojai čia niekuo dėti“, – piktinosi moteris.

Kaip skelbta renginio reklaminiame stende, turgaus dienos vyks sekmadieniais Pylimo gatvėje nuo Halės turgavietės iki Geležinkelio gatvės nuo 11 val. iki 22 val.

Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“
Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“

„Mūsų gatvės didžioji problema buvo garsiosios stoties rajono merginos. Dabar ši problema atrodo juokinga palyginus su šituo „Turgus 2.0“ siautėjimu“, – ironizuoja Inesa ir primena, kad prieš metus čia veikianti „Keule Rūkė“ buvo nusprendusi savo įrengtoje lauko terasoje rengti koncertus iki 2 val nakties. Bet gyventojai kreipėsi į policiją ir su verslininkais pavyko susitarti – koncertų atsisakyta.

Vadina save įkaitais

Moters teigimu, kad ir kaip gražiai buvo pristatyta „Turgaus 2.0“ idėja, jai pasirodė, kad po langais stovėjo tie patys nusibodę maisto vagonėliai, kuriuos pamatysi bet kuriame miesto renginyje. O scena siauroje gatvėje, iš abiejų pusių apstatytoje namais, jai atrodo sveiku protu nesuvokiamas dalykas.

Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“
Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“

„Įkaitais tapome jauni ir seni, dirbantys ir atostogaujantys, einantys miegoti anksti ir vėlai, dirbantys pamaininį darbą ir įprastą. Vilnius yra puikus miestas įgyvendinti įvairioms idėjoms. Yra daugybė erdvių, tinkamų gatvės maisto vagonams ar koncertams. Pavyzdžiui, „Open Kitchen“ yra bent 300 m nuo gyvenamųjų namų, o Neries krantinė, kurioje irgi vyksta gatvės maisto renginiai, apie 400 m nuo gyvenamųjų namų. Koncertai Vilniuje vyksta Vingio parke, prie Baltojo tilto, Katedros aikštėje ir… Pylimo gatvėje, tarp Halės turgaus ir Geležinkelio gatvės.

Labiausia mane stebina, kad Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius irgi labai džiaugėsi šita idėja, ją palaikė ir gyrė. Ar tikrai merui patinka idėja kankinti miesto gyventojus, ar tikrai jis nesupranta, kas čia vyksta, o gal jis nelabai gerai žino Vilniaus miestą ir nesupranta, kur tai vyksta?

Noriu atkreipti dėmesį, kad visi, prisidėję prie šio renginio organizavimo ir vykdymo, pažeidžia įstatymą, įskaitant Vilniaus miesto savivaldybę, davusią leidimą visai šitai nesąmonei. Triukšmas gyvenamosiose teritorijose yra ribojamas ne tik naktį, bet ir dieną“, – piktinosi Inesa.

Ji per savo buto langą nufilmavo vaizdą dienos metu ir jau sutemus – abiejuose įrašuose vienodai garsiai skamba muzika.

VIDEO: Pylimo g. gyventoja: tai triukšmas iš festivalio „Turgus 2.0“

Kaltina pažeidžiant įstatymus

„Tikiuosi, kad „Turgus 2.0“ nebevyks daugiau niekada, bus uždraustas, nes pažeidžia viešąją tvarką (bent jau koncertinė dalis). Jei šitas projektas nebus nutrauktas, norėčiau, kad būtų išmatuoti decibelai. Norėčiau sužinoti, kodėl pažeidinėjami įstatymai, kas tai leidžia, kodėl mūsų, kaip šios gatvės gyventojų, teisės yra pažeidžiamos dėl kažkieno interesų.

Galbūt nieko nesakyčiau, jei tai būtų vienas vienintelis renginys (kaip koks popiežiaus vizitas, Kaziuko mugė ar Sostinės dienos), bet šitas siaubas mums žadamas kiekvieną sekmadienį. Kiekvieną sekmadienį septintą valandą ryto mus žadins palapines statantys vyrai, visą dieną griaudės koncertas tiesiog po mūsų langais, o vakarais niekas neturės teisės eiti miegoti tada, kada nori, nes miegoti eisim tik kartu su „Turgumi 2.0“.

Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“
Sauliaus Žiūros nuotr./Pirmasis gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalis „Turgus 2.0“

Jei „Turgus 2.0“ vyks ir toliau, noriu pakviesti R.Šimašių į savo butą kitą sekmadienį, kai vėl bus šita nuostabi „bendruomeniškumo ir gastronomijos šventė“. Pažadu merą pavaišinti daug geresniu maistu nei siūloma banaliuose maisto vagonėliuose, bet noriu, kad jis savo akimis ir ausimis pamatytų, koks chaosas čia vyksta, ką mums tenka iškęsti, ir paaiškintų, kodėl kai kuriems galima nesilaikyti įstatymų“, – pažadėjo Inesa.

Londono pavyzdžiu

Vilniaus savivaldybė informaciją apie renginį savo interneto svetainėje išplatino šeštadienį.

Pranešime rašoma, kad „Vilniuje sekmadieniais atsirado nauja traukos vieta, kur skoniai ir kvapai maišosi su laisvės dvasia, kur gimsta idėjos ir nauji kontaktai – vilniečiai nuo šiol turės savo London Broadway market – rinksis į gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalį Turgus 2.0, kuris kas sekmadienį turės savitą tematiką“. Pirmoji tema buvo aštrus maistas, čia vyko ir pirmasis Vilniaus čili pipiriukų valgymo čempionatas.

„Mes tikim turgaus idėja ir tikim, kad jis gali būti aktualus XXI amžiuje. Šiam projektui mus įkvėpė Londono Broadway market pavyzdys, kur vienos dienos turguje jėgas sujungia ūkininkai, pop up šefai ir gatvės kavinės bei verslai tam, kad sukurtų gastronominę šventę miesto gyventojams. Skatinsime ūkininkų ir šefų bendradarbiavimą vardan to, kad būtų sukurti nauji gastronominiai potyriai. Mes esame už bendruomenę, dėl to prie renginio prisideda Pylimo gatvės kavinės ir barai, kurie išneš savo staliukus tiesiai į gatvę.

Renginio metu šviežias požiūris bus ne tik į maistą, bet ir į muziką bei kiną, jais mėgausimės tiesiai po atviru dangumi gulėdami ant pievos ir šaligatvių padėtuose sėdmaišiuose ir šezlonguose. Startuojam rugpjūčio 26 dieną. Pirmojo renginio tema – aštrus maistas. Kartu mes kursime bendruomenę, puoselėsime turgaus idėją ir stumsime Vilniaus gastronominę kultūrą į priekį“, – pranešime cituojamas vienas iš Turgaus sumanytojų Dominykas Čečkauskas.

Meras R.Šimašius išties pasidžiaugė šiuo renginiu socialiniame tinkle „Facebook“, akcentuodamas, kad miestas darosi vis gyvesnis.

Šioje gatvėje tapo saugiau

Pirmadienį meras 15min sakė, kad dar prieš kelerius metus šią Vilniaus Senamiesčio vietą žmonės apeidavo kaip nesaugią, o dabar situacija kardinaliai pasikeitė.

„Dedame kryptingas pastangas, kad šis anksčiau buvęs labai apleistas Senamiesčio kampelis – Pylimo gatvės dalis aplink Halės turgų, taptų saugus, patrauklus ir gyvas. Todėl dar pernai ten sutvarkėme visiškai išklypusius šaligatvius ir laiptus, pasodinome medžių. Anksčiau gyventojai apeidavo šią Pylimo gatvės atkarpą saugiu atstumu, tai buvo ne pačią geriausią reputaciją turinti Senamiesčio vieta. Per pastaruosius metus ten atsiradusios kavinės, vis daugiau naujovių pasiūlantis Halės turgus ir naujas sekmadienio turgaus renginys yra šios vietos atgaivinimo plano dalis. Tikimės, kad šioje Senamiesčio dalyje vyks ir daugiau įdomių, išskirtinių renginių“, – teigė R.Šimašius.

VIDEO: Turgus 2.0

Gintaras Leperskas, Vilniaus savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjas, paaiškino, kad savivaldybės administracija yra gavusi mažosios bendrijos „Turgaus baronai“ prašymą leisti nuo rugpjūčio 26 d. iki rugsėjo 30 d. (kiekvieną sekmadienį) nuo 7 iki 24 val. Pylimo gatvės dalyje, nuo pastato Pylimo g. 60 iki Geležinkelio gatvės, organizuoti maisto mugę ir renginius „Turgus. 2.0“.

„Vilniaus miesto savivaldybės administracija leido organizuoti minėtus renginius, tačiau įpareigojo renginių organizatorių užtikrinti, kad mugės ir renginių metu nebūtų trikdoma viešoji tvarka ir rimtis. Vilniaus miesto savivaldybė įstatymais nėra įgaliota matuoti triukšmo lygio, tą galėtų padaryti Visuomenės sveikatos centras. Vertinant patį viešosios rimties trikdymo faktą, būtina atkreipti dėmesį, kad, pavyzdžiui, koncertas ar iš baro sklindanti „foninė“ muzika ne visais atvejais turi būti vertinama kaip nusižengimas“, – kalbėjo G.Leperskas.

Jis taip pat priminė, kad gyventojai, pastebėję galimus viešosios tvarkos ir rimties pažeidimus, turėtų apie tai nedelsdami pranešti policijai telefonu 112 arba savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriui telefonu 219 7948 ar elektroniniu paštu viesoji.tvarka@vilnius.lt. Tuomet Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai, atvykę pagal pranešimą, turėtų galimybę tinkamai surinkti įrodymus apie pažeidimą, nustatyti pažeidimą padariusius asmenis ir patraukti juos atsakomybėn.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų