„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2010 02 27

Gyventojams nerimą kelia netoli Maišiagalos esančios radioaktyviųjų atliekų saugyklos saugumas

Netoli Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos gyvenantys žmonės nerimauja dėl jos saugumo – esą per atodrėkį į ją gali patekti vandens, kuris vėliau per gruntą užterš gyventojų šulinius.
Radioaktyvios atliekos
Radioaktyvios atliekos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dar pernai rudenį buvo užfiksuota, kad į gruntinį vandenį prasiskverbė tričio – medžiaga, kuri buvo naudojama kuriant atominę bombą, rašo „Lietuvos rytas“.

Netoli nuo 1963 metais įrengtos saugyklos gyvenantys kaimo žmonės pastebėjo, kad šiemet gruntinis vanduo kyla sparčiai, jo šuliniuose ypač daug. Kad kyla gruntinis vanduo šalia Maišiagalos saugyklos, dar 2009-ųjų pabaigoje pastebėjo Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros specialistas Gintautas Davainis.

Prieš 47 metus įrengtos saugyklos dugnas yra 3 metrai po žeme, nors šiais laikais reikalaujama, kad jis būtų 9–10 metrų gylyje. Todėl nerimaujama, ar, pradėjus tirpti didžiulėms pusnims, nebus pradėtos plauti radioaktyviosios medžiagos.

Vis dėlto agentūros direktorius Dainius Janėnas viliasi, kad vanduo nepasieks saugyklos dugno ir didesnių bėdų pavyks išvengti.

Už miško šalia saugyklos esančioje sodininkų bendrijoje sutiktas Juzefas piktinosi, kad niekas nesuteikia informacijos apie pavojingą objektą.

„Kaip sovietiniais laikais. Visi tyli kaip žuvys, viskas esą gerai. Nejaugi sunku pasakyti, kas mūsų laukia per polaidį? Paaiškintų, kad vandens iš šulinių geriau negerti, niekas ir negertų. O gal nieko blogo? Bet taip tylėti yra nusikaltimas“, – samprotavo Juzefas, geriamąjį vandenį į sodą atsivežantis iš Vilniaus.

Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra pripažįsta, kad Maišiagalos saugyklos problema – radionuklidų plitimas į aplinką gruntiniu vandeniu. Prieš kelerius metus buvo įrengti inžineriniai barjerai, kad nepatektų kritulių vanduo į saugyklos vidų.

Stebėti, ar radioaktyviosios atliekos nepatenka iš kaupo, saugykloje ir aplink ją išgręžta dešimt gręžinių, skirtų gruntinio vandens bandiniams paimti.

Būtent viename jų specialistai pastebėjo, kad 2009 metų pabaigoje padidėjo tričio aktyvumas.

„Ar tai tričio aktyvumo tolesnio augimo pradžia, ar tik nežymi variacija, parodys 2010 metų stebėjimų rezultatai“, – ataskaitoje rašė agentūros specialistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs