Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 12 15

Gyventojus informuoti apie legioneliozės grėsmes – specialus tinklalapis

Penktadienį pradeda veikti specialus tinklalapis, skirtas gyventojus informuoti apie legioneliozės keliamas rizikas bei veiksmus norint apsisaugoti nuo šios ūminės infekcinės ligos.  
Geriamo vandens čiaupas
Geriamo vandens čiaupas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Interaktyvus legioneliozės prevencijos puslapis „Legionas prieš legioneles“, kurį sukūrė Kauno technologijos universiteto (KTU) studentai, pasiekiamas adresu legionas.nvsc.lt. 

Kaip skelbia Vyriausybės kanceliarija, tinklalapyje pateikiama informacija, kaip prižiūrėti vandentiekį taip, kad jame neužsiveistų legioneliozę sukeliančios bakterijos, kaip tinkamai kontroliuoti vandens tiekimo grandinę iki jam patenkant į pastatus, kuriuose vandens kokybe turi rūpintis patys vandens vartotojai. 

Ši iniciatyva yra vandens kokybės kontrolės gerinimo projekto dalis.

Kaip teigia vienas projekto vykdytojų, Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamento vyriausiasis patarėjas Lukas Lukoševičius, tinklalapį nuspręsta sukurti atlikus analizę, parodžiusią, kad didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla žmonių individualiai prižiūrimose vandens sistemose pastatų viduje.

Projektą taip pat vykdo KTU, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovai.

NVSC direktorius Vaidotas Gruodys pažymi, kad nors legioneliozė nėra dideliu sergamumu pasižyminti liga – per metus užregistruojami atvejai skaičiuojami dešimtimis, o ne šimtais ar tūkstančiais, kaip kitų ligų, tačiau tinkamai veikiant galima išvengti ir šių atvejų.

„Epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys atskleidžia, kad žmonės pripažįsta patys sumažinantys karšto vandens temperatūrą. Taip sudaromos sąlygos veistis legionelėms. Tikimės, kad gerindami gyventojų žinias apie šios ligos prevenciją, ko ir siekiame šiuo projektu, išvengsime ir ligos atvejų“, – teigė V. Gruodys.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Vienas didesnių pastaraisiais metais ligos protrūkių šiemet pavasarį kilo Kauno rajone ir Kaune – čia registruota daugiau nei dvi dešimtys susirgimų, septyni žmonės mirė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų