Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 27

Į kovą su koronavirusu stoja ir Lietuvos šauliai

Lietuvai kovojant su koronavirusu į pagalbą medikams, valstybinėms ir savivaldybių institucijoms, nevyriausybinėms organizacijoms bei paprastiems žmonėms aktyviai įsiliejo ir Lietuvos šauliai. Vasario pradžioje šaulių pradėta teikti pagalba atvykstančių žmonių patikrai Vilniaus oro uoste šiandien apima daugybę kitų svarbių sričių.
Šauliai prieš budėjimą prie būstinės
Šauliai prieš budėjimą prie būstinės / V.Okulič-Kazarino/K.Savickytės nuotr.

Šiuo metu šauliai budi veik visuose šalyje įrengtuose mobiliuose koronaviruso patikros punktuose, patruliuoja Vilniaus ir Jurbarko miestuose bei policijos pareigūnams padeda užtikrinti viešąją tvarką, savanoriauja Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotyje, budi Klaipėdos, Alytaus, Varėnos rajono sveikatos įstaigose, Tauragėje dalina karštą sriubą išsinešimui Caritas labdaros valgykloje. Šauliai taip pat buvo pasitelkti vykdyti viešbučių saugojimą ir padėti policijos pareigūnams reguliuoti grįžusių iš užsienio asmenų srautus, kurie priverstinai buvo karantinuojami savivaldybių skirtose vietose. Šį sąrašą būtų galima tęsti, juolab kad šauliai kasdien prisijungia vis prie naujų veiklų, sulaukia vis naujų prašymų padėti.

Savanorystės samprata tapo reali

Pandemijos akivaizdoje šauliai – vienas geriausių tikros savanorystės pavyzdžių. Nuo vasario pradžios iki dabar pagalbą valstybinėms ir savivaldybių institucijoms visoje šalyje kasdien teikia apie 200 šaulių.

„Šiandien savo pagalba ne tik padedame Lietuvos žmonėms ir šalies valdžios institucijoms tvarkytis su koronaviruso padariniais, bet ir realiais darbais parodome, kaip suprantame savanorystės, šauliškos priesaikos ir jos įpareigojimo Lietuvai prasmę“, - sako Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Gintaras Koryzna. – „Tai – pati tikriausia ir nuoširdžiausia savanorystės išraiška: be atlygio, iš esmės, tik savo turimais resursais, skiriamu laiku ir savo sveikatos rizika“.

Vieni budi naktimis, kiti siuva kaukes

Šaulių veikla šiuo karantino laikotarpiu vykdoma nuolatos. Jie kasdien budi visuose Lietuvoje įrengtuose mobiliuose punktuose koronaviruso ėminiams tirti, Vilniuje budėjimai vyksta ištisą parą, per ją viename punkte pasikeičia daugiau nei 30 šaulių. Jų užduotis – užtikrinti punkto apsaugą, vykdyti įvažiuojančių tiriamųjų kontrolę ir srautus, patikrinti atvykusių asmenų dokumentus.

Prieš ketverius metus Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Šventaragio kuopos inicijuotas patruliavimas su policijos pareigūnais viešosiose vietose šiandien skina vaisius – šauliai tai daro savarankiškai ir padeda išsklaidyti besibūriuojančių asmenų grupes parkuose, kiemuose ir gatvėse. „Patruliavimas mieste labai reikalingas – mažiname neatsakingai besielgiančių asmenų viešose vietose skaičių ir taip siauriname kanalus virusui plisti“, – sako Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės vadas mjr. Mindaugas Sakalauskas.

V.Okulič-Kazarino/K.Savickytės nuotr./Koronaviruso patikros punktas
V.Okulič-Kazarino/K.Savickytės nuotr./Koronaviruso patikros punktas

Karantino metu kiekvieną dieną vien Vilniaus mieste patruliuoja ir viešąją tvarką palaiko po 12 šaulių, kuriuos Vilniaus miesto savivaldybės administracija aprūpino radijo ryšio priemonėmis ir transportu. Pernai šauliai praleido beveik 2000 valandų patruliuodami Vilniaus mieste.

Šaulių sąjungos suteikiamų apsaugos priemonių resursai greitai senka, todėl šauliai geranoriškai imasi iniciatyvos ir sveikatos apsauga bei priemonėmis, kaip ir visa kita įranga bei ekipuote, rūpinasi patys.

Operatyviai suburta Vilniaus šaulių grupė sprendžia kaukių trūkumą – namuose iš turimų resursų kaukes siuvantys šauliai jomis aprūpina kitus, budinčius mieste. Vienos savaitės kaukių poreikis vien Vilniaus rinktinės šauliams yra nuo 500 iki 1000 vienetų. Šauliai kviečia prisidėti visus galinčius padėti siūti kaukes – šiandien kaukes siuva ne tik šauliai, jų šeimos nariai, bet ir draugai. Kaukės siuvamos iš namuose turimų resursų. Priklausomai nuo pajėgumų, viena šeima per vakarą pasiuva nuo 5 iki 20 kaukių. Į pagalbą šauliams prisijungė ir Ukmergės bibliotekos darbuotojos, pasiuvusios nemažą jų kiekį, kad Ukmergės šauliai galėtų saugiai atlikti jiems paskirtas užduotis.

Susikalbėti arabiškai pareigūnams padėjo šaulys

Šaulių gretose – ne tik lietuviai. Čia galima sutikti lenkų, rusų, gruzinų ir net libanietį. Visi jie – Lietuvos piliečiai. Prieš 28 metus į Lietuvą atvykęs libanietis, čia šeimą sukūręs ir šiandien puikiai kalbantis lietuviškai, Gaby Elias Šaulių sąjungoje nuo 2018 metų. Būdamas Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės, aktyviai bendradarbiaujančios su Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriumi, šauliu ir savanoriaudamas viešbutyje, kur buvo karantinuojami iš užsienio parvykę žmonės, netikėtai pagelbėjo policijos pareigūnams. Šią savaitę iš Lietuvos į Lenkiją bandė išvykti Libijos ambasados Lenkijoje darbuotojas, kurio anglų kalbos žinios buvo nepakankamos susikalbėti su mūsų pareigūnais. O pastariesiems sunkiai sekėsi suprasti, ko jis nori. Keletas šaulio skambučių ir jo pokalbių arabų kalba Libijos piliečiui padėjo rasti kelią iš Lietuvos, o mūsų policijos pareigūnai lengviau atsikvėpė.

„Užduočių ir prašymų padėti gauname pačių įvairiausių – nuo pagalbos pasieniečiams ir policijai iki prašymo organizuoti 6 tūkst. metų senumo istorinių vertybių ginkluotą apsaugą. Šauliškose pratybose iki šiol mokėmės, kaip padėti kariuomenei ir civilinėms institucijoms vykdyti savo funkcijas, o šiandien turime praktinę galimybę tai parodyti, – sako mjr. M. Sakalauskas – Tik kritinės situacijos ir parodo tikrąsias šaulių galimybes susitelkti ir suremti pečius. O šiandienos krizė – egzaminas ne tik tiesiogiai atsakingoms institucijoms, bet ir mums, šauliams, kurį, tikiu, išlaikysim“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais