Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 10 30 /16:51

Į kovą su virusu SAM siųs šeimos gydytojus: COVID-19 ligonių būklę vertins jų namuose, A.Veryga siūlo nedramatizuoti

Lietuvos savivaldybių asociacija ir šalies savivaldybių administracijos neseniai sulaukė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rašto, iš kurio matyti, kad šeimos gydytojai nuo šiol namuose lankys ligonius, kuriems patvirtinta koronaviruso diagnozė. Medikai, kurie tai darys, kitomis ligomis sergančius ligonius galės konsultuoti tik nuotoliniu būdu. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad savivaldybės turės suformuoti šeimos gydytojų komandas, kurios vyktų į namus, ir ragino nedramatizuoti. „Darbą padaryti reikės“, – sakė jis. Vėliau SAM patikslino, kad tai esą – tik rekomendacija.
Medikai apžiūri ir išveža sergantį žmogų
Medikai apžiūri ir išveža sergantį žmogų / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Manau, tai būtų atviras sabotažas. Išjungtumėme pirminę sveikatos priežiūros grandį, tą, kuri yra svarbiausia“, – feisbuke rašė SAM išsiuntinėtu raštu bei iliustracija, kaip turės atrodyti šeimos gydytojų darbas, pasidalinusi Medikų sąjūdžio pirmininkės pavaduotoja, į naująjį Seimą su konservatoriais išrinkta Jurgita Sejonienė.

Kiti pacientai – tik nuotoliniu būdu

Rašte teigiama, kad juo teikiamas algoritmas dėl šeimos gydytojo ir jo komandos narių paslaugų teikimo pacientams, sergantiems COVID-19 liga.

Pabrėžiama, kad tie sveikatos priežiūros specialistai, kurie gydys ligonius jų namuose, kitus pacientus konsultuoti galės tik nuotoliniu būdu.

„Informuojame, kad SAM skubiai sprendžia papildomų priedų mokėjimo už darbą tiesiogiai kontaktuojantiems su COVID-19 liga sergančiais pacientais, klausimus“, – teigiama sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės pasirašytame rašte.

Jo priede nurodoma, kaip turės elgtis šeimos gydytojas, gydantis pacientus su patvirtinta koronaviruso diagnoze.

Pagal jį, namuose ar socialinės globos įstaigoje esantis asmuo, kuriam patvirtintas koronavirusas, kreipsis į šeimos gydytoją.

Pastarasis gydytojas, numatoma, kontaktiniu būdu periodiškai vertins ligos eigą, pagal COVID-19 susirgimo sunkumo laipsnį, kurių išskiriami trys: lengva forma, sunki forma ir kritiškai sunki forma.

Esant lengvai ligos formai taikomas simptominis gydymas namuose arba socialinės globos įstaigoje – eigą prižiūri šeimos gydytojai.

Esant sunkiai COVID-19 ligos formai, šeimos gydytojas kviečia greitąją medicinos pagalbą ir susisiekia su rajono ligonine. Ligonis gydomas savivaldybės teritorijoje esančios ligoninės vidaus ligų skyriuje.

Jei ligos forma kritiškai sunki, kviečiama greitoji medicinos pagalba ir pacientas gydomas ligoninėje, turinčioje infekcinių ligų skyrių. Prireikus, perkeliamas į reanimacijos skyrių.

Ne visi perskaitę raštą suprato, nuo kada įsigalios ši tvarka, ar šeimos gydytojai galės atsisakyti vykti pas koronaviruso ligonius – tai dokumente aiškiai neparašyta.

A.Veryga: darbą padaryti reikės

Penktadienio spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras A.Veryga sakė, kad šeimos gydytojus esą ne tik planuojama pasitelkti, jie ir dabar tokį darbą dirba.

Piktinsimės ar ne, darbą padaryti reikės, savivaldybėse reikės formuoti komandas.

„Žinoma, – į klausimą, ar tiesa, kad į kovą su koronavirusu ketinama pasitelkti šeimos gydytojus, atsakė A.Veryga, – Ir jie ne tik kad ketinama, jie ir dabar dirba su pacientais tikrai labai didelį ir svarbų darbą ir nereikėtų čia niekuo piktintis. Aš kaip ir sakiau – visa sistema turės vėl iš naujo prisitaikyti prie vėl greito ligos plitimo, mes to norėsim ar nenorėsim, piktinsimės ar ne, darbą padaryti reikės, savivaldybėse reikės formuoti komandas, kurios galės namuose lengviau sergantiems pacientams teikti pagalbą. Turėsime pritaikyti sistemą prie blogėjančios situacijos“.

Jo teigimu, ateityje reikės galvoti, kaip paprasčiau atlikti COVID-19 testą. Ministras pridūrė, kad šeimos gydytojai „yra integrali sveikatos priežiūros sistemos dalis, ji visada tokia buvo“.

„Šeimos gydytojai turi ir turės savo vaidmenį, tikrai čia nereikia nieko gąsdintis ar gąsdinti“, – aiškino jis.

Anot ministro, šis klausimas esą veltui susilaukė daug dėmesio.

„Dar vienas dalykas, kuris susilaukė diskusijų, ir aš manau, kad tikrai be reikalo tam tikros baimės yra skleidžiamos, tai yra dėl medikų komandų vykimo į namus prižiūrint pacientus, kurie serga lengvesnėmis COVID-19 formomis, tai tikrai nereikėtų šito kažkaip dramatizuoti. Turim galvoti, kokiu būdu sugebėsim užtikrinti, kad sunkūs pacientai galės būti gydomi stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose arba ligoninėse. Tai tokios komandos savivaldybėse turėtų būti suformuotos ir tikrai nereikėtų to kažkaip dramatizuoti ar rašyti tokių raštų, kad „esam šokiruoti“ ar panašiai“, – penktadienį kalbėjo A.Veryga.

Iš SAM parengtos schemos matyti, kad šeimos gydytojas vyks ne tik pas lengva forma sergančius, bet pas apskritai visomis formomis sergančius COVID-19 ligonius ir pats nustatys, kokia forma tai yra. Tiesa, sunkiai sergančius jie siųs į ligonines, o lengvus ligonius lankys namuose.

SAM savivaldybėms išsiuntinėtas šeimos gydytojo darbo algoritmas
SAM savivaldybėms išsiuntinėtas šeimos gydytojo darbo algoritmas

Ministras penktadienį teigė, kad turime būti susitelkę ir vieningi, taip pat, kad kiekvienas pacientas turi gauti pagalbą, kurios reikia.

„Kviesčiau prieš šokiruojantis, jeigu yra kažkokių neaiškumų, paklausti, mes mielai visoms ir profesinėms grupėms, ir medikams paaiškinsim, išaiškinsim, kad to šoko nebūtų, juo labiau, kad kiekvieną rytą prie ministerijos štabo jungiasi savivaldybių atstovai, su jais apie tai taip pat yra kalbamasi“, – aiškino jis.

SAM: tai – tik rekomendacija

Atsakydama į 15min klausimus SAM penktadienio vakarą pareiškė, kad Lietuvos savivaldybių asociaciją ir savivaldybių administracijas pasiekusiame SAM rašte nurodytas algoritmas yra tik rekomendacija, kaip šeimos gydytojo paslaugos turėtų būti teikiamos socialinės globos įstaigose gyvenantiems ir koronaviruso infekcija (COVID-19) sergantiems pacientams.

Taip pat SAM atkreipė dėmesį, kad atkreipiame dėmesį, kad pagal galiojančią tvarką, „jeigu pacientui įtariama užkrečiamoji liga, bet šeimos gydytojo komandos nario kontaktinė paslauga šiam pacientui negali būti suteikta dėl įstaigos darbo organizavimo ypatumų, kurie neleidžia užtikrinti infekcijų kontrolės reikalavimų laikymosi, kontaktinės paslaugos teikimas užtikrinamas pagal sutartį su kontaktines šeimos gydytojo komandos paslaugas galinčia suteikti ASPĮ, atsiskaitant su ja sutartiniais pagrindais.“

Šeimos gydytoja: būklei įvertinti būtini tyrimai

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė penktadienį 15min sakė, kad kol kas iš SAM nesulaukė jokio paaiškinimo, ką reiškia rašte nurodyta tvarka.

„Vakar visą dieną stengėsi susisiekti šeimos gydytojų profesinės sąjungos organizacija, tai dar tik žodiniai paaiškinimai yra, kad tai buvo tik kaip rekomendacinio pobūdžio, čia savivaldybėms. Kitur požiūris toksai, kad atsakymo negavo, ir Trakų rajono savivaldybės gydytojas bandė prisiskambinti, kol kas atsakymo oficialaus nėra jokio“, – 15min pasakojo ji.

Anot J.Dūdienės, dabar, kai yra lengva ligos forma, šeimos gydytojai koronaviruso pacientus konsultuoja nuotoliniu būdu, telefonu sekama jų būklė. Jei situacija blogėja, darbo dieną pacientas situaciją aptaria su šeimos gydytoju, kuris jį gali siųsti į priėmimo skyrių detalesniam ištyrimui.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Jurga Dūdienė, Trakų rajono Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Jurga Dūdienė, Trakų rajono Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja

„Reikia suprasti, kad atvykęs į namus šeimos gydytojas tam, kad galėtų kompetentingai pasakyti, kad jums yra sunki koronaviruso forma, turi atlikti ir kraujo tyrimą, ir atlikti plaučių rentgenogramą. Tai mes to pas žmogų tikrai negalėsime padaryti“, – kalbėjo ji.

Medikė patikino, kad esant besikeičiančiai būklei (kosuliui, neslūgstančiam karščiavimui, dusuliui), pacientą apžiūrėjęs šeimos gydytojas vis tiek jį greitosios pagalbos automobiliu siųs daryti tyrimų.

„Lygiai tą patį žmogus, įvertinęs savo blogėjančią būklę, gali padaryti paskambinęs 112 ir tiesiai vykti į paskirtą ligoninę“, – pabrėžė jis.

J.Dūdienė sutiko, kad šeimos gydytojų siuntimas pas koronaviruso ligonius keltų grėsmę gydytojams susirgti patiems.

„Algoritmas apibrėžia, kad jeigu šeimos gydytojas nuvyksta pas pacientą į namus, tą dieną visus kitos pacientus jis gali konsultuoti tik telefonu. Reiškia, kad visi planiniai, tą dieną suplanuoti pacientai, gali tik nuotoliniu būdu konsultuotis su savo gydytoju. Jeigu eina šneka apie tos dienos ekstrinius, ne COVID-19 pacientus, mes jų irgi negalėtume apžiūrėti. Ši tvarka griautų prieinamumą ir mažintų prieinamumą visiems kitiems pacientams“, – pabrėžė pašnekovė.

P.Poderskis: iki galo neišdiskutuota

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis 15min sakė, kad ketvirtadienį Vilniaus sveikatos komandos pasitarime buvo kalbama apie SAM raštą.

„Mes šį įsakymą matome kaip tokį, kuris galbūt ne iki galo išdiskutuotas ir ten reikėtų daugiau tikslumo. Jeigu šeimos gydytojai dabar pradės vaikščioti į namus pas koronaviruso pacientus, jie nebegalės teikti kontaktinių paslaugų. Tai numatyta ir apraše – tokiu atveju kolapsuotų visas šeimos gydytojų institutas ir ligos būtų išnešiotos“, – teigė administracijos direktorius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Poderskis

P.Poderskio teigimu, atsiradus galimybei gydytoją išsikviesti į namus serganti COVID-19 liga, šia galimybe būtų aktyviai naudojamasi ir taip gydytojai tada eis per visus atvejus, pas kuriuos nėra didelės prasmės eiti.

Jis įsitikinęs, kad visiems bus saugiau, jei lengva forma sergantys ligoniai gydysis namuose ir bus konsultuojami nuotoliniu būdu.

„Taip mes išsaugosime tiek mūsų medikus neapsikrėtusius, tiek sistemą toliau funkcionuojančią“, – pabrėžė pašnekovas.

Administracijos direktoriaus teigimu, didesnės gydymo įstaigos atsparesnės, jose daugiau dirba gydytojų, tokia tvarka daugiau problemų sukeltų mažiems šeimos gydytojų kabinetėliams.

„Šią problemą jie patirtų labai ūmiai ir greitai“, – patikino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?