2021 11 25 /16:29

Į Lietuvą atvyksta NATO ir EK vadovai: ko tikėtis iš šio vizito?

Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį susitiks su į Lietuvą atvykstančiu Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu ir Europos Komisijos (EK) pirmininke Ursula von der Leyen, praneša prezidentūra.
S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu
Jensas Stoltenbergas / LRVK/Dariaus Janučio nuotr.

Su NATO ir EK vadovais G.Nausėda aptars saugumo situaciją regione, padėtį Europos Sąjungos ir Baltarusijos pasienyje, susidariusią dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo vykdomos hibridinės atakos, nurodoma prezidentūros tinklalapyje.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininko, politologo Ramūno Vilpišausko vertinimu, J.Stoltenbergo ir U.von der Leyen vizitas – galimybė Lietuvai pristatyti savo poziciją dėl migracijos krizės.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Vilpišauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Vilpišauskas

„Šių Lietuvai ypatingai svarbių organizacijų, kurių nare Lietuva yra, vadovų vizitai politine prasme svarbūs. Žinoma, tai ir galimybė Lietuvos institucijoms aiškiai pristatyti savo poziciją, įskaitant ir dėl tų klausimų, dėl kurių praėjusią savaitę mes matėme aiškinimąsi tarp prezidento ir užsienio reikalų ministro.

Tai ir galimybė parodyti, kaip Lietuva tvarkosi su Baltarusijos režimo sukelta krize“, – ketvirtadienį 15min komentavo R.Vilpišauskas.

R.Vilpišauskas: svarbu pristatyti suderintą poziciją

Praėjusią savaitę išryškėjo skirtis tarp to, kaip užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė ir prezidentas Gitanas Nausėda vertina Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbius apie migracijos krizės valdymą su Baltarusijos autoritariniu prezidentu Aliaksandru Lukašenka.

G.Nausėdai pareiškus, jog situacija gali būti sprendžiama kreipiantis ir į autoritarinį Baltarusijos vadovą, I.Šimonytė ir G.Landsbergis tvirtino, jog tai gali suteikti A.Lukašenkai pagrindo imti laikyti save Vakarų pripažįstamu lyderiu.

Visgi politikai tvirtino, jog Lietuvos užsienio politika išlieka vieninga.

Paklaustas, ar susitikime su J.Stoltenbergu ir U.von der Leyen vertėtų dalyvauti ir premjerei I.Šimonytei, politologas teigė, jog ne tai svarbiausia – svarbiausia, kad valdžios šakos vieningai sutartų, kaip reikia valdyti migracijos krizę.

„Man atrodo svarbiausia, kad tarp Lietuvos institucijų – tarp Vyriausybės ir prezidento, tarp valdančiosios koalicijos ir prezidento – būtų suderinta, kokia yra Lietuvos pozicija pagrindiniais su krizės valdymu susijusiais klausimais. <...> O kas ir kokiu formatu susitiks, tai, žinoma, ir diplomatinio protokolo reikalas, ir vėlgi mūsų institucijų tarpusavio sutarimo reikalas“, – teigė R.Vilpišauskas.

Viešės vieną dieną

NATO ir EK vadovai į Lietuvą atvyksta sekmadienį, viešės vieną dieną, BNS teigė prezidentūros atstovė Kristina Belikova.

Taip pat, pasak jos, planuojama spaudos konferencija, o detalesnė vizito programa šiuo metu derinama.

Kol kas nepranešama, ar J.Stoltenbergas ir U.von der Leyen aplankys Lenkiją, kuriai pastaruoju metu tenka atlaikyti didžiausią iš Baltarusijos neteisėtai į ES bandančių patekti migrantų spaudimą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ursula von der Leyen
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ursula von der Leyen

Pranešama, kad J.Stoltenbergas su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda susitinka ketvirtadienį Briuselyje. Susitikime bus aptarta nelegalios migracijos krizė.

Šiemet į Lietuvą neteisėtai pateko beveik 4,2 tūkst. migrantų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to paskelbta ekstremali situacija. Ties Baltarusijos siena su Lenkija susitelkus gausiam skaičiui migrantų, Seimas Lietuvos pasienyje mėnesiui įvedė ir nepaprastąją padėtį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai