Į Lietuvą grįžo „Misija Sibiras“ dalyviai, kurie dvi savaites trukusios ekspedicijos metu tvarkė Rusijos Krasnojarsko krašte esančias lietuvių tremtinių amžinojo poilsio vietas.
Misijoje dalyvavo 15 žmonių, jie penktadienio rytą parvyko į Vilniaus geležinkelio stotį.
Grįžę ekspedicijos dalyviai teigė, kad vienas didžiausių iššūkių buvo 45 kilometrų ėjimas kalvota taiga, kur vietiniai anksčiau nebuvo įžengę, taip pat visą misijos laiką kamavę uodai.
Nepaisant sunkumų, jaunuoliai ryžtųsi vykti dar kartą.
„Geros emocijos būti tvarkomose kapinėse – atiduoti savo duoklę protėviams, būti toje žemėje, kur jie verkė, kur jie dirbo, kad mes galime nors kiek prisidėti prie jų atminimo išsaugojimo”, – BNS penktadienį sakė projekto dalyvė Severija Pažemeckaitė.
Tuo metu iš Rusijos gilumos grįžęs ekspedicijos dalyvis Gytis Vercinskas dalijosi nuostaba apie tai, kaip ten sutikti lietuviai puoselėja ir saugo lietuvybę.
Yra dalis lietuvių, antrosios, trečiosios kartos, kurie nemoka lietuviškai, tačiau jie nešioja Lietuvos vėliavas, turi prisiklijavę ant mašinų
„Yra dalis lietuvių, antrosios, trečiosios kartos, kurie nemoka lietuviškai, tačiau jie nešioja Lietuvos vėliavas, turi prisiklijavę ant mašinų. Tas jų patriotiškumas, kad jie nepamiršta savo šaknų, savo protėvių. Taip pat yra lietuvių, kurie gyvena pavieniui, pastarąjį kartą kalbėję lietuviškai prieš dešimt metų, bet jie kuo puikiausiai kalba lietuviškai“, – BNS sakė G.Vercinskas.
Pasak misijos dalyvio Luko Červonikovo, misijos metu prireikė ne vien fizinės ištvermės.
„Tiek žygio metu, tiek statant kryžius jautėme, kad senka ne fizinės, o dvasinės jėgos”, – įspūdžiais dalijosi L.Červonikovas.
Vaikinas netikėtumu laiko tai, jog meškos, apie kurias juokauta prieš misiją, buvo realus pavojus ir kėlė nerimą.
„Kelionės metu jautėme, kad jos yra šalia“, – sakė dalyvis.
„Misija Sibiras“ vyksta jau devintus metus. Per šį laiką dvylika jaunimo ekspedicijų sutvarkė apie 100 lietuviškų kapinių, susitiko su Sibire vis dar gyvenančiais lietuviais.
Per sovietų okupaciją 1940-1952 metais į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. Lietuvos gyventojų.