Lietuvių vergų, palyginti su 2012 m., pagausėjo dar labiau – net 35 proc. Išvis jų pernai buvo 104.
„Vergovė šių dienų visuomenėje turėtų būti neįsivaizduojama, neegzistuojanti. Tačiau mūsų pateikti skaičiai rodo, kad ji, nors ir sunkiai pastebima, yra visai šalia mūsų: parduotuvėse, laukuose, statybose ir paprastuose namuose bet kurioje gatvėje“, – pristatydama antradienį parengtą ataskaitą teigė šiuolaikinės vergijos ir organizuoto nusikalstamumo ministrė, konservatorė Karen Bradley.
Lietuva – pirmajame dešimtuke
Nacionalinė nusikaltimų agentūra apskaičiavo, kad prekybos žmonėmis aukomis arba, kitaip tariant, šiuolaikiniais vergais pernai Didžiojoje Britanijoje buvo tapę žmonės iš daugiau nei 86 pasaulio valstybių.
Lietuva, tarp šalių, kurių piliečiai dažniausiai išnaudojami, užėmė devintą vietą.
Daugiausia žmonių vergauti į Didžiąją Britaniją atvyko iš Rumunijos. Jos piliečiai dažniausiai buvo verčiami teikti seksualines paslaugas.Didžiojoje Britanijoje pernai buvo išnaudojami 307 rumunai.
Suskaičiuota, kad pernai priverstinai Didžiojoje Britanijoje dirbo 70 lietuvių.
Kita šalis, kurių piliečiai dažniausiai patenka į prekiautojų žmonėmis pinkles Didžiojoje Britanijoje, yra Lenkija.
Nustatyta, kad pernai vergiškomis sąlygomis Didžiojoje Britanijoje dirbo 239 lenkai.
Dirbdavo tik už maistą
Lenkai, kaip ir lietuviai, dažniausiai patekdavo į šiuolaikines prievartinio darbo stovyklas, kur žmonės po keliolika valandų ardavo vien už maistą, būdavo apgyvendinami ypač skurdžiai ir dar neretai mušami.
Pernai priverstinai Didžiojoje Britanijoje dirbo 70 lietuvių.
Agentūra, pateikdama skaičius, priminė atvejį, kai 11 lietuvių buvo priversti dirbti beveik be poilsio, gyventi užrakinti, maitinti tik bulvėmis, o vergvalde pasijutusi jų „prižiūrėtoja“ Jūratė Grigelytė už tai nuteista trejiems metams nelaisvės.
Pasak ekspertų, ši istorija puikiai parodo, ką išgyvena ir kaip į sukčių pinkles pakliūva šių dienų vergai.
Nacionalinė nusikaltimų agentūra tvirtina, kad lenkai, lietuviai, latviai, čekai, vengrai ir slovakai dažniausiai į Didžiąją Britaniją atvyksta pasikliovę keistais pažadais internete, neaiškiose įdarbinimo agentūrose ar net paraginti pažįstamų, kaimynų.
Lenkai, lietuviai, latviai, čekai, vengrai ir slovakai dažniausiai į Didžiąją Britaniją atvyksta pasikliovę keistais pažadais internete, neaiškiose įdarbinimo agentūrose.
Jiems pažadama, kad Didžiojoje Britanijoje jie gaus ne tik gerai apmokamą darbą, bet ir bus įkurdinti, turės galimybių sportuoti. Tačiau vos atvykus į Didžiąją Britaniją, jie netenka pasų, būna prigąsdinami ir priverčiami dirbti kone už dyką.
Neretai į prekeivių žmonėmis rankas pakliuvusios aukos mušamos, verčiamos teikti seksualines paslaugas, vogti.
Taip pat moterys kartais buvo verčiamos sudaryti fiktyvias santuokas.
Nacionalinė nusikaltimų agentūra pateikė pavyzdį, kaip lietuvė buvo priversta ištekėti už asmens, siekusio teisės legaliai apsigyventi ES, ir už tai gavo tik 2000 svarų „kompensaciją“.