Šalia MO muziejaus gyvenantis Audrius tvirtina, kad jo užfiksuotas sąvartynas yra vietoje, pro kurią iš Pylimo g. į parduotuvę „Maxima“ Mindaugo g. ir atgal kasdien keliauja tūkstančiai vilniečių.
Vaizdai – nemalonūs
„Srautas kaip Gedimino prospekte. Kiekvienas praeina penkis buitinių šiukšlių ir tris rūšiuojamų atliekų konteinerius. Visomis dienomis, išskyrus pirmadienį, kai šiukšlės išvežamos, konteineriai pilni o aplinkui kraunama, kas nebetelpa arba kas benamių „patikrinta“, bet netinka arba šiaip kiaulių sumesta.
Pastebėjome, kad aplinkinės kavinės čia suneša pilnas dėžes tuščių vyno butelių, o kadangi jie nebetelpa į konteinerį – krauna aplink. Remontininkai nepasididžiuoja atvežti statybinių šiukšlių, gyventojai – baldų ir t.t. Ne kartą kreipėmės į savivaldybę, sutvarko, o po dienos tas pats“, – pasakojo Audrius.
Labdarių g. gyvenanti vilnietė irgi skundėsi labai panašiomis problemomis. Šios gatvės 4-uoju numeriu pažymėto namo vidiniame kieme irgi prie konteinerių ir juose nuolat lankosi benamiai, linkę ne tik pasiknisti, bet ir kitus reikalus atlikti čia pat.
„Čia aplinkui daug valstybinių įstaigų, ateina čia rūkyti darbuotojai, šiukšlina daugiabučių gyventojams po langais. Valytojos tempia šiukšlių maišus kasdien per kiemą į gyventojų atliekoms skirtus konteinerius. Aplink vyksta statybos, todėl mūsų namo gyventojams po langais pastatyti tie konteineriai. Asocialūs asmenys lankosi nuolat, kas 10-15 min. vis kiti. Vieni geria, kiti rausia šiukšles ir mėto, šlapinasi. Koktu net aprašinėti, jau nekalbu, kad tai tenka matyti per langus kasdien“, – tvirtino moteris.
Jos teigimu, buvo kreiptasi į savivaldybę, tačiau realios pagalbos taip ir nesulaukta. Esą konteineriai čia laikinai, kol vyksta statybos greta. Bet tai tęsiasi jau antrus metus.
Su panašia problema susiduria ir aplink Vytenio g. 50 namo vidinį kiemą įsikūrę gyventojai bei įmonių vadovai. Kaip 15min jau rašė, gyventojai čia dėl šiukšlinimo kaltina verslininkus, pastarieji sako, kad būtent naujai pastatytų loftų gyventojai ir yra pagrindiniai teršėjai. Po savaitgalio čia vėl pradėjo kauptis krūvos atliekų.
Bus kitaip?
Valdas Juodis, Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas, tvirtina, kad savivaldybė nuolat sulaukia nemažai skundų dėl atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų: prie konteinerių paliktų didelių gabaritų atliekų (durų, langų, spintų, čiužinių ir pan.) statybinių atliekų likusių po buto remonto, pakuočių atliekų – kartono dėžių nuo televizorių, šaldytuvų ir kitos buitinės technikos.
„Nuo gegužės 1 d. savo veiklą pradeda ir savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, kurios pagrindiniai tikslai yra užtikrinti efektyvų atliekų tvarkymo sistemos administravimą, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo kontrolę ir priežiūrą. Tą padaryti kur kas paprasčiau pasitelkus autonominės stebėjimo kameros, kurių pagalba jau pavyko nubausti ir keletą pažeidėjų.
Nustatytiems pažeidėjams už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus gresia įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 140 eurų. Pakartotinai nusižengus, gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų. Ateityje numatoma įsigyti keliasdešimt tokių autonominių, mobilių vaizdo kamerų, kuriomis pažeidėjus bus galima užfiksuoti tiek dieną, tiek naktį. Tikimasi, kad šios priemonės padės gerokai sumažinti atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų skaičių“, – teigė V.Juodis.
Vieni gyventojai moka už atliekų tvarkymą, kiti mėgaujasi nebaudžiamumu ir atsikrato savo atliekomis įvairiais būdais, palikdami jas artimiausiuose konteineriuose ar tiesiog mesdami, kur pakliuvo.
Savivaldybės skaičiavimu, apie 30 proc. vilniečių iki šiol visiškai nemoka už atliekų tvarkymą.
„Savivaldybės skaičiavimu, apie 30 proc. vilniečių iki šiol visiškai nemoka už atliekų tvarkymą. Tai viena iš priežasčių, kodėl Vilnius imasi reformos ir jau nuo gegužės 1 d. sostinėje bus įdiegta nauja komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo sistema bei įvesta dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą.
Vilniaus mieste atliekų vežėjas – UAB „Ecoservice“ – teiks didelių gabaritų, statybos ir griovimo, tekstilės ir pavojingų atliekų surinkimo paslaugas visame mieste, pvz., apvažiavimo būdu arba pagal užsakymus, gautus iš rinkliavos administratoriaus – savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, – kalbėjo V.Juodis.
Iki šiol vilniečiai irgi galėjo nemokamai didelių gabaritų, statybos-remonto, tekstilės, pavojingas atliekas nemokamai atiduoti 5-ose aikštelėse, esančias Pilaitės pr. 50, Liepkalnio g. 113B,V.A.Graičiūno g. 36C, Pramonės g. 209S ir Pumpėnų g. 1.
Per 2018-2019 metus Vilniuje numatoma įrengti dar 7 papildomas didelių gabaritų atliekų priėmimo aikšteles, viena tokia aikštelė skaičiuojama 50 tūkst. gyventojų aptarnavimui.
Nelikite abejingi
Kviečiame nelikti abejingiems ir kartu sugėdinti šiukšlinančius kiauliukus: fotografuokite viešose vietose ar gamtoje aptiktas šiukšlių krūvas ir siųskite nuotraukas 15min redakcijai el. paštu ieskome@15min.lt.
Nepamirškite pateikti kuo detalesnį vietos aprašymą – galbūt jis ir išduos kaltininką. O gal šiukšlintoją padės atpažinti šiukšlių krūvoje esanti informacija: laiškai, sąskaitos su adresais, nuotraukos ar kita? Nufotografuokite ir atsiųskite 15min, o mes publikuosime jūsų informaciją ir nuotraukas portale bei taip gėdinsime kiaulintojus. Nuotraukas ir pridergtos vietos adresą siųsime už švarą ir tvarką tame rajone atsakingai institucijai.
Jeigu patys pasirūpinsite susitvarkyti aplinką savo mieste ar rajone, atsiųskite nuotraukas, kaip tvarkote aplinką, ir taip pat jas publikuosime.
Kiaulintojus gėdinsime, o švarintojams – dėkosime. Švarinkime aplinką, kurioje patys gyvename.