„Kreipiuosi su prašymu užduoti klausimus Vyriausybei, kada pataisos įstaigose bus atnaujintas nuteistųjų lankymas? Jau tris mėnesius ten tęsiamas karantinas be jokių švelninimų ir, panašu, tai toli gražu ne pabaiga. Jau beveik 4 mėnesius nematėme savo artimųjų“, – rašė į 15min besikreipusi moteris.
Jau tris mėnesius ten tęsiamas karantinas be jokių švelninimų ir, panašu, tai toli gražu ne pabaiga.
Kada leis pasimatyti?
Laisvės atėmimo bausmę atliekančiojo artimoji sakė, kad Kalėjimų departamentas dėl įkalintųjų lankymo beda pirštu į ekstremalių situacijų vadovą.
„Nes pataisos įstaigos užsidarė 2020 metų vasario 28 dieną, tai yra kai buvo paskelbta ekstremali padėtis, ir sulig jos pabaiga žadėjo atsidaryti. Tačiau apie kokią ekstremalios padėties pabaigą galime kalbėti, jeigu karantino pabaigos su žiburiu nematyti? Juk visur viskas švelninama, tai kodėl to nedaroma pataisos įstaigose?“ – klausė moteris.
Juk visur viskas švelninama, tai kodėl to nedaroma pataisos įstaigose?
Ji svarstė, kad galbūt nuteistuosius galėtų karantinuoti po pasimatymų. Arba jiems galėtų leisti per išeigines grįžti į namus ir tada karantinuotų, artimiesiems darytų tyrimus dėl COVID-19.
„Juk turi būti kažkokie kompromisai! Tokiais tempais tuoj ir antra viruso banga prasidės. Tai kas tada? Juk viskas visur švelninama, viskas atidaroma, ugdymo, gydymo įstaigos, net sienos. Kada mes pamatysime savo artimuosius? Socialiniai ryšiai su šeima yra pati stipriausia motyvacija nuteistiesiems. Juk ir taip mūsų šeimos moka didžiulę kainą už klaidas, nuo kurių tikrai neapsaugotas nė vienas“, – rašė laisvės atėmimo bausmę atliekančiojo giminaitė.
Socialiniai ryšiai su šeima yra pati stipriausia motyvacija nuteistiesiems. Juk ir taip mūsų šeimos moka didžiulę kainą už klaidas, nuo kurių tikrai neapsaugotas nė vienas.
Moters teigimu, pataisos įstaigos turi visas galimybes karantinuoti nuteistuosius po pasimatymų su artimaisiais.
Esą jie ir dabar nėra inkubatoriuje – kasdien vyksta kontaktai su šimtais pareigūnų, kurie lygiai taip gali užkrėsti nuteistuosius.
„Didžioji dalis nuteistųjų net nepriklauso rizikos grupei, o lyginami su senelių namais. Nes šiuo metu tik šie 2 sektoriai ir yra aklinai uždaryti. Visa kita funkcionuoja visu pajėgumu. Gatvės pilnos žmonių, barai griūna nuo lankytojų, visi linksminasi ir kontaktuoja kas kaip gali. Na, kažkoks absurdo teatras... 5 atvejai per dieną – pandemija! Tai tuberkulioze ir daugybe kitų ligų užsikrėsti galimybės ir tikimybės yra kur kas didesnės“, – mano moteris.
Situacija – neeilinė
SAM Spaudos tarnybos vyriausiosios specialistės Justinos Petravičienės teigimu, Vyriausybės priimtu gegužės 27 dienos nutarimu žmonių lankymas įkalinimo įstaigose, siekiant išvengti infekcijos plitimo rizikos, vis dar negalimas.
„Pažymėtina, kad sprendimas riboti lankymą priimtas, įvertinus, kad, jei virusas patektų ir plistų įkalinimo įstaigose, situaciją suvaldyti būtų itin sudėtinga dėl tokių įstaigų specifikos“, – SAM komentarą perdavė ji.
Sprendimas riboti lankymą priimtas, įvertinus, kad, jei virusas patektų ir plistų įkalinimo įstaigose, situaciją suvaldyti būtų itin sudėtinga dėl tokių įstaigų specifikos.
Pasak J.Petravičienės, ministerija supranta, kad tai sukelia didelius nepatogumus.
Tačiau pandemija yra neeilinė situacija, tad ir sprendimai nėra paprasti ir eiliniai.
„Klausimus dėl visų sušvelninimų, pokyčių priima Vyriausybė“, – nurodė SAM atstovė.
Paskelbė informaciją
Kalėjimų departamento Komunikacijos skyriaus atstovai sakė, kad yra sulaukta skambučių dėl artimųjų pasimatymų su nuteistaisiais, atliekančiais laisvės atėmimo bausmę.
Paruošta su tuo susijusi informacija, kuri paskelbta Kalėjimų departamento interneto svetainėje.
Teigiama, kad Laisvės atėmimo vietų įstaigose švelninamos karantino sąlygos. Tačiau pasimatymų ir išvykų į namus ribojimai lieka galioti.
Nurodoma, kad vasario pabaigoje šalyje įvestas visuotinis karantinas palaipsniui švelninamas, bet vis dar nėra atšauktas.
Išvardyti nuteistiems ir suimtiesiems įvesti pagrindiniai kasdienio gyvenimo apribojimai:
- sustabdytas ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų vykdymas;
- įvestas besilankančių įkalinimo įstaigoje asmenų (ne įstaigos darbuotojų) lankymosi tikslingumo įvertinimas ir laikinas ribojimas;
- vėlesniam laikui atidėti masiniai renginiai;
- apribotas judėjimas nuteistiesiems, kuriems suteikta teisė išvykti be sargybos ir be palydos;
- sustabdytos nuteistųjų trumpalaikės išvykos į namus;
- atsižvelgiant į galimą riziką, turimas dezinfekavimo galimybes, apribotas ar pilnai nutrauktas gaunamų siuntinių priėmimas;
- atsižvelgiant į galimą užsikrėtimo riziką, sportui skirtų patalpų, teritorijos dezinfekavimo galimybes, apribota nuteistųjų (suimtųjų) grupinių užsiėmimų sportine veikla trukmė;
- atsižvelgiant į galimą užsikrėtimo riziką, kirpyklų ir bibliotekų patalpų ir jose esančio inventoriaus dezinfekavimo galimybes, apribotas ar uždraustas suimtųjų (nuteistųjų) lankymasis šiose patalpose;
- apribotos laisvės atėmimo vietų įstaigose vykdomos resocializacijos programos.
Kalėjimų departamento Operacijų centro nuomone, kad iki birželio 16 dienos bet kokių pašalinių asmenų (išskyrus atliekančių tarnybines ar darbines pareigas) atvykimas į įkalinimo įstaigas turi būti ribojimas, siekiant išvengti COVID-19 rizikos apraiškų bei plitimo įstaigose.
Kalėjimų departamentas primena, kad socialinius ryšius su artimaisiais nuteistieji gali palaikyti telefono skambučiais ir laiškais.
Pažymima, kad apribojus pasimatymus, nuteistiesiems leidžiama maksimaliai, atsižvelgiant į įstaigų technines galimybes, skambinti telefonu, suteikiami vaizdo skambučiai.
„Apsvarsčius kitus apribojimus, nutarta leisti laisvės atėmimo vietų įstaigose atnaujinti kirpyklų paslaugų teikimą, bibliotekų veiklą, siuntinių priėmimą, aktyviau vykdyti socialinės reabilitacijos programas, laikantis visų tam reikalingų saugumo reikalavimų“, – teigiama Kalėjimų departamento pranešime.
Apsvarsčius kitus apribojimus, nutarta leisti laisvės atėmimo vietų įstaigose atnaujinti kirpyklų paslaugų teikimą, bibliotekų veiklą, siuntinių priėmimą, aktyviau vykdyti socialinės reabilitacijos programas, laikantis visų tam reikalingų saugumo reikalavimų.